Šeši Seimo konservatorių frakcijos nariai penktadienį raštu kreipėsi į užsienio reikalų ministrą Petrą Vaitiekūną, prašydami atsakyti, ką reiškia jo viešnagės Kaliningrado srityje metu išsakyti teiginiai, jog Rusija neatsakinga už sovietų Lietuvos valstybei padarytas skriaudas.

Parlamentarai pateikė šešis klausimus, tarp kurių ministrui klausimo forma metamas net kaltinimas, kad jis galbūt sulaužė priesaiką Lietuvai savo "pasisakymais akivaizdžiai atstovaudamas kitos šalies interesams".

Anot konservatorių, Kaliningrado srities Svetlogorsko mieste antradienį vykusiame tarpvyriausybinės Lietuvos ir Rusijos bendradarbiavimo komisijos posėdyje P. Vaitiekūnas pareiškė, kad "Rusija nėra Sovietų Sąjunga ir ji neatsakinga už Lietuvai padarytas skriaudas bei prievartinį įjungimą į SSRS. Tačiau ji pasiskelbė žlugusios valstybės teisių perėmėja. Kadangi tai liečia žmonių aukas ir istoriniai įvykiai iki šiol jaudina žmones apie istoriją reikia kalbėti su maksimaliu tikslumu".

Kreipimąsi pasirašę konservatoriai pageidauja sužinoti, kas ministrą įgaliojo daryti pareiškimus, kurie prieštarauja Lietuvos įstatymams bei tarptautinei teisei.

Parlamentarai primena, jog 1992 metais piliečiai visuotiniame referendume pritarė, kad būtų atlyginta Lietuvos žmonėms bei Lietuvos valstybei padaryta žala, 2000-aisiais priimtas įstatymas, įpareigojantis Vyriausybę dėl to derėtis su SSRS teisių ir įsipareigojimų perėmėja Rusija, šiemet sausį Seimas priėmė rezoliuciją, raginančią Rusiją pradėti konsultacijas su Lietuva dėl žalos atlyginimo.

REKLAMA

Be to, 1991 metais Europos Bendrijos ir jos valstybės narės konstatavo, kad "buvusios SSRS tarptautines teises ir įsipareigojimus tęs ir įgyvendins Rusija". Šiuo įsipareigojimus įvairia forma yra patvirtinusi ir pati Rusija.

Pasak konservatorių, ministro žodžiai tarptautinėje arenoje gali būti suprasti kaip Lietuvos reikalavimo atlyginti žalą atsisakymas. Todėl parlamentarams kilo klausimas, kaip P.Vaitiekūnas ketina ištaisyti tokiais pareiškimais padarytą žalą.

Pasirašiusieji raštą taip pat teiraujasi, ar toks ministro pasisakymas reiškia, kad Lietuva keičia įstatymus ir atsisako reikalauti iš Rusijos atlyginti SSRS padarytą žalą.

Toliau kertama aštriau - konservatoriai klausdami net teigia, kad P.Vaitiekūnas nevykdo įstatymų, įpareigojančių siekti, kad SSRS atlygintų Lietuvai okupacijos žalą ir klausia, kodėl taip elgiamasi. Be to, domimasi ir asmeninėmis ministro pažiūromis - tai yra, ar jis pritaria Rusijos bolševikų pažiūroms, kad režimo pasikeitimas valstybėje reiškia, jog ji tęsia tik teises, bet ne įsipareigojimus.

Kreipimąsi pasirašė konservatoriai Rasa Juknevičienė, Saulius Pečeliūnas, Antanas Stasiškis, Povilas Jakučionis, Arimantas Dumčius ir Rimantas Dagys.

BNS paprašytas pakomentuoti šį pareiškimą, UR ministras pasiūlė konservatoriams pirmiausia perskaityti jo kalbą, kuri viešai paskelbta URM tinklapyje.

Ministras pridūrė, jog kalboje jis pabrėžė, kad Rusija "ne kalta, bet atsakinga dėl SSRS padarytos skriaudos Lietuvai ir prievartinio įjungimo į SSRS sudėtį".

"Rusija nėra SSRS. Rusija nėra kalta už Lietuvai padarytas skriaudas ir prievartinį įjungimą į SSRS sudėtį. Tačiau Rusija pasiskelbė SSRS teisių perėmėja. Perėmusi teises, ji perėmė ir atitinkamas pareigas. kadangi kalbame apie žuvusius žmones, kadangi istorijos įvykiai iki šiol jaudina žmonių protus ir širdis, apie istoriją reikia kalbėti itin tiksliai. Tikslumas ir jautrumas būtinas tiek vienai, tiek kitai pusei", - Svetologorske kalbėjo P. Vaitiekūnas.

Jo teigimu, "Lietuva ir Rusija turi išspręsti sudėtingą Lietuvos- Rusijos- SSRS santykių trikampį geros kaimynystės ir abiejų pusių labui". "Aš manau, kad pirmiausia mes turime kalbėti ne apie pinigus, bet apie principus ir pozicijas", - tarpvyriausybinės komisijos posėdyje sakė UR ministras.

REKLAMA

Šį trečiadienį konservatoriai jau prabilo, kad "bręsta" užsienio reikalų ministro interpeliacijai, jei šis neatvyktų į parlamentą atsakyti į klausimus apie sovietų okupacijos žalos atlyginimą.

Tačiau ketvirtadienį ministrui būnant Seime ir dalyvaujant Vyriausybės valandoje jam konservatoriai neuždavė nė vieno klausimo.


Rašyti komentarą...
N
Nurchaci
2007-12-07 10:09:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
1. P.Vaitiekūnas yra sudėtinė Žydrųjų albinų klano, kuris yra valdomas iš Kremliaus, dalis.
2. Klane jis priklauso ne pirmajam Januškos sėbrų ratui, o tik antrajam; kitaip sakant, jis yra tik Januškos nurodymų vykdytojas ir nedalyvauja priimant sprendimus (hierarchija Klane ne visuomet atitinka oficialias pareigas).
3. Visais atvejais už Tėvynės išdavystę priklauso mirties bausmė, ir be jokių ceremonijų.
Atsakyti
0

D
Duseika
2007-12-07 10:25:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ne Januškos, o Prunskienės
Atsakyti
0

T
Tokie veikejai
2007-12-07 10:37:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tokie veikėjai privalo būti persekiojami valstybės struktūrų ir baudžiami mirtimi už Tėvynės išdavimą.
Rinksiu į seimą tuos, kurie gina Lietuvį Lietuvoj.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (12)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų