• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šeši Seimo konservatorių frakcijos nariai penktadienį raštu kreipėsi į užsienio reikalų ministrą Petrą Vaitiekūną, prašydami atsakyti, ką reiškia jo viešnagės Kaliningrado srityje metu išsakyti teiginiai, jog Rusija neatsakinga už sovietų Lietuvos valstybei padarytas skriaudas.

REKLAMA
REKLAMA

Parlamentarai pateikė šešis klausimus, tarp kurių ministrui klausimo forma metamas net kaltinimas, kad jis galbūt sulaužė priesaiką Lietuvai savo "pasisakymais akivaizdžiai atstovaudamas kitos šalies interesams".

REKLAMA

Anot konservatorių, Kaliningrado srities Svetlogorsko mieste antradienį vykusiame tarpvyriausybinės Lietuvos ir Rusijos bendradarbiavimo komisijos posėdyje P. Vaitiekūnas pareiškė, kad "Rusija nėra Sovietų Sąjunga ir ji neatsakinga už Lietuvai padarytas skriaudas bei prievartinį įjungimą į SSRS. Tačiau ji pasiskelbė žlugusios valstybės teisių perėmėja. Kadangi tai liečia žmonių aukas ir istoriniai įvykiai iki šiol jaudina žmones apie istoriją reikia kalbėti su maksimaliu tikslumu".

REKLAMA
REKLAMA

Kreipimąsi pasirašę konservatoriai pageidauja sužinoti, kas ministrą įgaliojo daryti pareiškimus, kurie prieštarauja Lietuvos įstatymams bei tarptautinei teisei.

Parlamentarai primena, jog 1992 metais piliečiai visuotiniame referendume pritarė, kad būtų atlyginta Lietuvos žmonėms bei Lietuvos valstybei padaryta žala, 2000-aisiais priimtas įstatymas, įpareigojantis Vyriausybę dėl to derėtis su SSRS teisių ir įsipareigojimų perėmėja Rusija, šiemet sausį Seimas priėmė rezoliuciją, raginančią Rusiją pradėti konsultacijas su Lietuva dėl žalos atlyginimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, 1991 metais Europos Bendrijos ir jos valstybės narės konstatavo, kad "buvusios SSRS tarptautines teises ir įsipareigojimus tęs ir įgyvendins Rusija". Šiuo įsipareigojimus įvairia forma yra patvirtinusi ir pati Rusija.

Pasak konservatorių, ministro žodžiai tarptautinėje arenoje gali būti suprasti kaip Lietuvos reikalavimo atlyginti žalą atsisakymas. Todėl parlamentarams kilo klausimas, kaip P.Vaitiekūnas ketina ištaisyti tokiais pareiškimais padarytą žalą.

REKLAMA

Pasirašiusieji raštą taip pat teiraujasi, ar toks ministro pasisakymas reiškia, kad Lietuva keičia įstatymus ir atsisako reikalauti iš Rusijos atlyginti SSRS padarytą žalą.

Toliau kertama aštriau - konservatoriai klausdami net teigia, kad P.Vaitiekūnas nevykdo įstatymų, įpareigojančių siekti, kad SSRS atlygintų Lietuvai okupacijos žalą ir klausia, kodėl taip elgiamasi. Be to, domimasi ir asmeninėmis ministro pažiūromis - tai yra, ar jis pritaria Rusijos bolševikų pažiūroms, kad režimo pasikeitimas valstybėje reiškia, jog ji tęsia tik teises, bet ne įsipareigojimus.

REKLAMA

Kreipimąsi pasirašė konservatoriai Rasa Juknevičienė, Saulius Pečeliūnas, Antanas Stasiškis, Povilas Jakučionis, Arimantas Dumčius ir Rimantas Dagys.

BNS paprašytas pakomentuoti šį pareiškimą, UR ministras pasiūlė konservatoriams pirmiausia perskaityti jo kalbą, kuri viešai paskelbta URM tinklapyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ministras pridūrė, jog kalboje jis pabrėžė, kad Rusija "ne kalta, bet atsakinga dėl SSRS padarytos skriaudos Lietuvai ir prievartinio įjungimo į SSRS sudėtį".

"Rusija nėra SSRS. Rusija nėra kalta už Lietuvai padarytas skriaudas ir prievartinį įjungimą į SSRS sudėtį. Tačiau Rusija pasiskelbė SSRS teisių perėmėja. Perėmusi teises, ji perėmė ir atitinkamas pareigas. kadangi kalbame apie žuvusius žmones, kadangi istorijos įvykiai iki šiol jaudina žmonių protus ir širdis, apie istoriją reikia kalbėti itin tiksliai. Tikslumas ir jautrumas būtinas tiek vienai, tiek kitai pusei", - Svetologorske kalbėjo P. Vaitiekūnas.

REKLAMA

Jo teigimu, "Lietuva ir Rusija turi išspręsti sudėtingą Lietuvos- Rusijos- SSRS santykių trikampį geros kaimynystės ir abiejų pusių labui". "Aš manau, kad pirmiausia mes turime kalbėti ne apie pinigus, bet apie principus ir pozicijas", - tarpvyriausybinės komisijos posėdyje sakė UR ministras.

REKLAMA

Šį trečiadienį konservatoriai jau prabilo, kad "bręsta" užsienio reikalų ministro interpeliacijai, jei šis neatvyktų į parlamentą atsakyti į klausimus apie sovietų okupacijos žalos atlyginimą.

Tačiau ketvirtadienį ministrui būnant Seime ir dalyvaujant Vyriausybės valandoje jam konservatoriai neuždavė nė vieno klausimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

P. Vaitiekūnas ne kartą yra raginęs Seimą vengti ultimatyvių intonacijų, kalbant apie okupacijos žalos atlyginimą, nes esą derybų proceso viešinimas daro žalą Lietuvos interesams ir neatitinka tarptautinės diplomatijos praktikos, o vidaus politinis spaudimas diplomatams nepadeda pasiekti norimo tikslo.

REKLAMA

1940 metais Lietuvą okupavo Sovietų sąjunga, vėliau vykstant Antrajam pasauliniam karui Lietuvos teritoriją užėmė nacių Vokietija, 1944-45 metais Raudonajai armijai iš Lietuvos išstūmus vokiečių kariuomenę Lietuva vėl priverstinai tapo viena Sovietų Sąjungos respublikų.

Lietuva per sovietų okupaciją dėl trėmimų, žudynių, priverstinės emigracijos neteko iki trečdalio gyventojų. Pusę amžiaus trukusios sovietinės okupacijos žalą Lietuva įvertino 80-čia milijardų litų.

Rusija iki šiol kategoriškai atsisako dėl to derėtis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų