• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prezidento Valdo Adamkaus siūlymu Seimas ruošiasi paviešinti Valstybės saugumo departamento (VSD) veiklos parlamentinio tyrimo medžiagą.

REKLAMA
REKLAMA

Toks sprendimas priimtas ketvirtadienį sušauktame neeiliniame Seimo valdybos posėdyje.

"Mes įpareigojame kanceliariją techniškai parengti tyrimo medžiagą tam, kad ją galėtume paviešinti, prašome Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą, kad jis paruoštų įstatyminius aktus, reikalingus šiam paviešinimui", - po valdybos posėdžio sakė Seimo pirmininkas Viktoras Muntianas.

REKLAMA

Galutinį sprendimą dėl Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) atlikto VSD veiklos tyrimo paviešinimo balsuodamas turės priimti Seimas.

Prezidentas V.Adamkus trečiadienį po susitikimo su VSD vadovybe ir kolegija pasiūlė Seimui ieškoti galimybių išslaptinti NSGK atlikto VSD veiklos tyrimo medžiagą, kad ji taptų prieinama visuomenei. Visuomenę supažindinti su parlamentinio tyrimo medžiaga, jam pasibaigus siūlė ir kai kurie opozicijai atstovaujantys parlamentarai.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat Seimo valdyba nusprendė NSGK perduoti trečiadienį iš VSD gautas, kaip vėliau pasirodė - jau antrą kartą Seimui teikiamas tas pačias pažymas.

Seimas gruodžio pabaigoje priėmė nutarimą, kuriuo VSD prašė pateikti pažymas, kurias departamentas, motyvuodamas dokumentų operatyviniu pobūdžiu, atsisakė perduoti laikinosios komisijos teisėmis VSD veiklą tyrusiam NSGK.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Trečiadienį suėjo terminas, iki kurio VSD buvo prašoma pateikti pažymas, tačiau, pažymų sulaukus, komitetui teko nusivilti - tas pažymas jis jau yra skaitęs.

Pateikdamas pažymas, VSD generalinis direktorius Arvydas Pocius Seimo valdybą informavo, jog komiteto jau skaitytas pažymas teikia pakartotinai, nes jos neatspindėtos atlikto tyrimo išvadose. Tuo pačiu pareiškė prašomų dokumentų negalintis pateikti, nes, kaip rašoma lydraštyje, abejojama jų pagrįstumu.

REKLAMA

Seimo valdyba konstatavo, jog VSD, pateikęs komitetui jau anksčiau perduotas pažymas, neatliko Seimo nutarimo, ketina dėl minėtų pažymų įvertinimo kreiptis į Generalinę prokuratūrą.

"Pateikiant medžiagą VSD neatliko Seimo nutarimo ir spręsime, ką toliau daryti. Yra tam tikri pasiūlymai, kurie buvo aptarinėjami, ir tikriausiai mes paprašysime tos medžiagos, kurią VSD traktuoja kaip operatyvinę, pagrįstumo įvertinimą duoti Generalinę prokuratūrą", - sakė V.Muntianas.

REKLAMA

Parlamento vadovas sakė nesuprantantis VSD elgesio, kuomet, užuot atsakius, jog nevykdys Seimo nutarimo, buvo atsiųsti dokumentai - tiesa, kiti, nei buvo prašyta.

"Aš manau, kad teisiškai tai visiškai neteisingas sprendimas. Jeigu jie negali dėl kažkokių priežasčių įvykdyti Seimo nutarimo, tai jie tą turi pasakyti tiesiai šviesiai, dėl ko to negali padaryti, bet nereikėtų siųsti medžiagos, kuri jau buvo siųsta", - sakė V.Muntianas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kur kas griežčiau VSD įvertino Seimo pirmininko pavaduotojas konservatorius Andrius Kubilius, departamento vadovybės elgesį pavadinęs tyčiojimusi iš parlamento.

"Aš tai vertinu šiek tiek griežčiau, negu Seimo pirmininkas, aš manau, tai yra eilinės nepagarbos Seimui ženklas, švelniai tariant, pasityčiojimas, bet ką darysi, kad VSD laikinoji vadovybė nutarusi taip elgtis", - po valdybos posėdžio sakė A.Kubilius.

REKLAMA

Seimas gruodžio pabaigoje patvirtino NSGK atlikto VSD veiklos tyrimo išvadas, kuriose pažymima, jog departamento darbe yra daug trūkumų, o jo generalinis direktorius A.Pocius nėra pajėgus tinkamai organizuoti departamento darbą ir jam vadovauti.

REKLAMA

Išvadų kritikai, kurių buvo tiek valdančiųjų, tiek opozicijos pusėje, teigė, kad jos nėra aiškiai motyvuotos, daugeliu atveju grindžiamos prielaidomis ar parlamentarų nuomone, prieštaringos.

Netrukus po šių išvadų patvirtinimo Seime A.Pocius įteikė prezidentui atsistatydinimo pareiškimą.

VSD vadovą skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų