Pastaruoju metu kriminalinė situacija Airijoje primena kartelių karus Kolumbijoje bei dar nesenas narkomafijos kovas Sicilijoje. Vien per praeitą mėnesį buvo nužudyti 4 su narkotikų prekyba siejami asmenys, iš kurių vienas – Lietuvos pilietis.
Du Šiaurės Dublino gaujos nariai Antonis Burnetas (32 m.) ir Josefas Redmondas (25 m.) buvo nušauti, o automobilis, kuriame vėliau rasti jų kūnai – sudegintas. Abu airiai gerai žinomi pareigūnams – teisti už su narkotikais susijusias nusikalstamas veikas, smurtą, plėšimus. Policija beveik neabejoja – už 30 nusikalstamų veikų teistas A. Burnetas ir už 55 nusikaltimus teistas jo bendras J. Redmondas tapo priešininkų grupuotės keršto aukomis. Manoma, kad Šiaurinio Dublino gaujai priklausę narkotikų platintojai buvo apgaule atvilioti į užmiestį, kur esą turėjo susitikti su keletu gaujos narių eilinei „strielkai“. Mašina, kurioje rasti nušauti ir sudeginti airiai, prieš keletą dienų buvo pavogta Lisburne. Beje, tai jau ne pirmas kartas, kai Šiaurės Dublino nariai buvo pakviesti atvykti į Šiaurės pasienio regioną ir ten nužudyti. 2008 metų liepą dingo Alanas Naperis (39 m.) ir Deividas Lindsis (38 m.). Jie buvo atsivilioti į nuosavą namą „paderinti reikalų“, kur kaip manoma buvo nužudyti ir slapta palaidoti. Jų kūnai nerasti iki šiol.
Tuo tarpu A. Burneto ir J. Redmondo lavonai buvo rasti praėjus vos 24 valandoms nuo išpuolio Kildare, kurio metu buvo nužudytas Pietų Dublino narkomafijos sindikato smogikas Endis Baris (31 m.) ir su Rytų Europos nusikalstamomis grupuotėmis siejamas lietuvis Žilvinas Varnauskas (31 m.). Pareigūnai teigia, jog kol kas per anksti teigti, kad šie du įvykiai yra susiję, tačiau tokia versija labai tikėtina.
Liepė dingti
Prieš keletą dienų iš ligoninės paleistas ir dar vienas užpuolimo metu nužudytojo E. Bario namuose buvęs lietuvis Nerijus Kelmelis (31 m.). Pro neužrakintas nuosavo namo duris įsiveržę užpuolikai kulkų krušą nukreipė į E. Barį, kuris ir buvo pagrindinis taikinys, į nugarą pataikė ir iš namo mėginusiam sprukti Ž. Varnauskui. Tuo tarpu N. Kelmelis buvo sužeistas į koją. Besiaiškindami dvigubą žmogžudystę, gardos pareigūnai apklausė lietuvį, kuris teigia, jog su draugu Ž. Varnausku į E. Bario namus atvyko likus keliolikai minučių iki užpuolimo. Lietuviai esą pas narkomafijos smogiką, turintį „stiprius ryšius“ su Šiaurės Dublino krikštatėviu vadinamo buvusio Airijos Nacionalinės išlaisvinimo armijos nariu, atvyko ketindami įsigyti automobilį. Šia versija garda netiki ir nors neturi jokių įrodymų, kad N. Kelmelis priklauso narkomafijos grupuotei, pareigūnai beveik tikri, kad tiek nužudytasis Ž. Varnauskas, tiek N. Kelmelis buvo gaujos nariai atsakingi už skolų surinkinėjimą iš prasiskolinusių narkomanų.
Iš ligoninės išėjusį N. Kelmelį bandę pakalbinti airių žurnalistai buvo priversti skubiai dingti iš ligoninės prieigų, mat lietuvis žurnalistams ne tik pademonstravo vidurinį pirštą bet ir pagrasino: „Nieko aš čia nekomentuosiu, man nerūpi suknisti mentai, o jūs dinkit iš čia kol nepagavau“.
Įtariamųjų neranda
Apie žudynių aplinkybes ir galimus įtariamuosius nelinkęs kalbėti ir kitas gyvas išlikęs įvykio liudytojas airis Maiklas Galvinas (38 m.). Vyrui incidento metu taip pat buvo sužeistos kojos, tačiau pavojaus gyvybei nebuvo. Artimas E. Bariui draugas M. Galvinas perspėjo žurnalistus nesirodyti prie jo namų. „Nenoriu su jumis šnekėti, šūdžiai“.
Po dvigubos žmogžudystės praėjus savaitei, M. Galvinas ir N. Kelmelis buvo sulaikyti. Dvi dienas jie buvo apklausinėjami gardos ir paleisti nepareiškus jiems jokių įtarimų dvigubos žmogžudystės byloje.
E. Baris, kuris ir buvo žmogžudžių taikinys, nuo jaunystės buvo įsivėlęs į kokaino platinimo „verslą“. Jį užaugino itin galingo Pietų Airijoje veikiančio narkomafijos sindikato vadeivos Trojaus Džordano brolis, kuris pats dar 2003 metais žuvo motociklo avarijoje. Žuvus broliui, T. Džordanas priglaudė E. Barį po savo sparneliu. Šis greitai prasimušė ir gaujoje užsitarnavo negailestingo smogiko vardą. Jam buvo pavesta iš prasiskolinusių narkomanų „išmušinėti“ skolas. E. Baris garsėjo itin drastiškais skolų surinkinėjimo būdais – kartą vienam narkomanui perrėžė pilvą, kitą skolininką keletą dienų pagrobęs laikė prirakintą prie radiatoriaus.
Beje, Krikštatėviu pravardžiuojamas T. Džordanas, sužinojęs apie savo globotinio nužudymą pažadėjo nekeršyti. Kol kas pareigūnai vis dar nežino, kas ir už ką tiksliai nužudė E. Barį ir Ž. Varnauską. Pastarasis greičiausiai buvo atsitiktinė auka.
„Įtariamųjų nėra“, – trumpai informavo garda. Tiesa, pareigūnams artimi šaltiniai teigia, jog E. Barį ir Ž. Varnauską nužudyti buvo pasamdyti du Airijos Resbublikos Armijos (IRA) nariai.
Aidi šūviai
Pareigūnai atskleidė, jog per pastaruosius 10 metų Dubline ir jo apylinkėse buvo įvykdyta daugiau kaip 170 žmogžudysčių, susijusių su narkomafija. Kaltinimai buvo pareikšti vos 20-čiai asmenų. Garda neslepia, jog darosi vis sunkiau kovoti su narkomafijos sindikatais, į kuriuos vis dažniau įsilieja atvykėliai iš Rytų Europos, dažnai iš Lietuvos. Anot pareigūnų, lietuvių yra ir dviejuose galingiausiose Airijos nusikaltėlių susivienijimose – Makartnio-Dundono ir Keino-Kolopio. Tiesa, dažniausiai imigrantai užima neaukštas pozicijas ir atlieka „juodą darbą“ – dirba apsaugininkais sindikatų lyderiams, išmušinėja skolas, pasirūpina sklandžiu narkotikų pristatymu „į vietą“.
„Lietuviai yra „paklausūs“ Airijos nusikaltėlių tarpe – jie laikomi patikimais ir atsakingais gaujų nariais. Bent po vieną „draugą“ iš Lietuvos turi visos, kiek didesnės, nusikalstamos grupuotės Airijoje“, – atskleidė šaltinis gardoje.
Apie tai, kad lietuvio tautybė airių nusikaltėliams asocijuojasi su rimto bandito požymiu galima įsitikinti ir po prieš savaitę įvykusio kokaino baronu vadinamo tarptautinio narkotikų gabentojo Nigerijos piliečio Sani Idaho (36 m.) teismo.
Šio galingo nusikaltėlio gardos pareigūnams vis nepavykdavo pričiupti ir nubausti. Trylikai metų už grotų jis buvo pasiųstas tik po to, kai šios užduoties ėmėsi speciali tarptautinio padalinio, tiriančio nusikaltimus susijusius su narkotikais, pareigūnų grupė. Šios „Apsimetėliais“ vadinamos grupe pareigūnui pavyko apmulkinti kokaino baroną, apsimetus... lietuviu.
Verbavo lenkus
7 metus Airijoje gyvenantį ir autobuso vairuotoju dirbantį nigerietį „Apsimetėliai“ stebėjo porą metų. Jiems pavyko sulaikyti ne vieną jo sėbrą, bet paties S. Idaho sučiupti vis nepavykdavo. Pagaliau jis įkliuvo, kai švedų pareigūnas, apsimetęs lietuviu narkotikų prekeiviu, kurį laiką susirašinėjo su nigeriečiu elektroniniais laiškais.
Kai S. Idahas įsitikino, kad „lietuvis“ rimtas ir patikimas asmuo, paprašė jo padėti surasti „mulų“, galinčių gabenti narkotikus iš Brazilijos į Airiją. Švedų pareigūnas greitai „suorganizavo“ du asmenis – esą lenkus, sutinkančius užsiimti narkotikų kontrabanda. Abu „lenkai“ taip pat buvo „Apsimetėlių“ padalinio pareigūnai. S. Idahas buvo sučiuptas kai susitiko su „lietuviu“ ir perdavė šiam dvejus lėktuvo bilietus į Rio de Žaneirą ir atgal.
Pilni kalėjimai
Už su narkotikais susijusius nusikaltimus Airijoje kone kas savaitę nuteisiami ar sulaikomi Lietuvos piliečiai. Štai prieš keletą dienų lietuvio vairuojamas automobilis buvo sulaikytas Roslaro jūrų uoste. Jame buvo rasta 8 kilogramai kanapių, kurių vertė 100 000 eurų.
Prieš keletą mėnesių studentas Arnoldas Butkus buvo nuteistas metams nelaisvės, už tai, kad į Airiją įvežė 2 kilogramus rudai nudažytų paracetamolio tablečių. Jas 21 metų lietuvis slėpė specialiai krepšio dugne padarytoje kišenėje. Iš pradžių A. Butkų iškratę pareigūnai manė, jog jis gabena „rimtesnius“ narkotikus, tačiau ir už itin didelį kiekį vaistų jis buvo nedelsiant suimtas.
Tiesa, A. Bagdono nusikaltimas lyginant su tautiečių Vaido Skrupkio, Kęstučio Jurevičiaus ir Martyno Samuolio drąsa – vienas juokas. Pastaroji trijulė Mančesterio oro uoste buvo sulaikyta su 15 kilogramų kokaino... Vos už 400 svarų kiekvienam, lietuvaičiai sutiko skristi į Dominikos Respubliką, ten apsimesti nerūpestingais atostogautojais, praleisti keletą dienų ir parvežti 2,5 milijonų svarų vertės krovinį. Visi trys nusikaltėlių gaujos tiekėjai įkalinti 9 metams nelaisvės.
Tuo tarpu vienoje nusikalstamų gaujų skolų išmušinėtojais dirbę Aurelijus Zrielskis (37 m.) ir Gintautas Bagdonas (32 m.) prieš savaitę nuteisti 12 metų nelaisvės už tai, kad žiauriai kankino už narkotikus skolingą estą.
Lietuviai Janą Emoną (32 m.) žalojo Golvėjaus priemiestyje esančioje pašiūrėje. Ten atvežtas J. Emonas buvo partrenktas ant žemės, jam skuduru užkišta gerklė. Žiaurius kankinimus išgyvenęs estas, kurį plūstantį kraujais pastebėjo atsitiktinai pro šalį važiavęs airis, teisme pasakojo, jog lietuviai, surišę jam kojas, trankė rankas kūju, o visa tai fotografavo mobiliuoju telefonu. Estui buvo sulaužytos abi rankos.
J. Emonas prisiekusiesiems pasakojo, kad 2009 metų pabaigoje pradėjo kvaišintis narkotikais ir po 4–5 mėnesių tapo nuo jų priklausomas. Dėl potraukio jis įsiskolino savo narkotikų tiekėjui A. Zrielskiui ir už tai turėjo platinti skolintojo tiekiamus narkotikus. Tačiau skola nemažėjo, o galop estas už heroiną liko skolingas A. Zrielskiui bei G. Bagdonui 3000 eurų. Muzikos mokytoju prisistatęs G. Bagdonas teisėsaugininkams prisipažino, kad J. Emonui į išeinamąją angą sugrūdo strypą ir nelaimėlį apšlapino, bet tikino, jog toks santykių aiškinimasis jo gimtojoje šalyje esąs normalus dalykas. Girdi, tenorėjęs estą pažeminti, o nei sužaloti, nei nužudyti jo neplanavęs. G. Bagdonas bandė prisiimti visą kaltę ir tvirtino, jog kankinęs jis vienas, o A. Zrielskis prie to neprisidėjęs.
Vis dėlto ekspertai, paėmę DNR pavyzdžius iš tos pašiūrės, nustatė, jog kankinimuose dalyvavo abu lietuviai.
G. Poteliūnaitė