• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įsigijęs prabangų arba naujos statybos butą patrauklioje miesto vietoje negali būti tikras, jog gyvenimas jame netaps košmaru. Taip atsitiko klaipėdiečiams, kurių kaimynai būstą įsigijo siekdami pelno - savo namus siūlo trumpalaikei nuomai: gimtadienių šventėms, slaptiems pasimatymams, Naujųjų metų sutikimui ir panašiai.

REKLAMA
REKLAMA

Pasirodo, išnuomoti savo butą daugiabučiame name siautulingiems vakarėliams galima legaliai, nepaisant to, kad triukšmas visą naktį vers iš lovų kitus namo gyventojus. Jokie įstatymai to daryti nedraudžia. Tereikia išsipirkti verslo liudijimą, sumokėti už tokią veiklą tiek, kiek nustatyta, ir įdėti skelbimą apie trumpalaikę buto nuomą.

REKLAMA

Tokių skelbimų internete - kiek tik nori. Klaipėdoje parai ar net kelioms valandoms išsinuomoti butą galima bet kurioje miesto vietoje. Siūlomi prabangūs apartamentai senamiestyje arba nauji būstai neseniai pastatytuose daugiabučiuose. Nuomos paros kaina - nuo 50 iki 250 litų ir daugiau.

REKLAMA
REKLAMA

Kol sumanūs šios paslaugos teikėjai skaičiuoja pelną ir jaučiasi nebaudžiami, jų kaimynai gyvena neviltyje, nes kone kas antrą vakarą miegoti jiems neleidžia nuolatinis triukšmas.

Bėgo nuo vilko...

... užšoko ant meškos. Taip būtų galima pasakyti apie vieno naujo daugiabučio gyventojus, kuriems teko išbandymas gyventi šalia šventėms nuomojamo būsto.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nemiga daugiabučio gyventojus kamuoja beveik metus. Tikėję, kad pabėgę nuo miesto šurmulio gyvens ramiai, žmonės jaučiasi tarsi pragare. Iš nuomojamo būsto naktimis nuolat sklinda patys įvairiausi garsai: muzika, šūksniai ir atodūsiai ar girtų klientų konfliktai.

REKLAMA

"Policijai skambinome dešimtis kartų. Oficialiai pareiškimus rašėme gal 7 kartus. Jie atvažiuoja, kaskart nubaudžia vis naujus klientus ir išvažiuoja. O linksmybės tęsiasi toliau. Nubausti buto savininkų negali, nes jie gyvena Anglijoje, būstą yra išnuomoję, o nuomininkas išsiėmęs verslo liudijimą vykdo veiklą - butą nuomoja trumpam laikui", - guodėsi klaipėdietė Jolanta.

REKLAMA

Moteris teigė, jog eiti raminti lėbaujančių klientų gyventojams nedrąsu - sulaukia grasinimų, kad gali užsiliepsnoti butų durys, kiemuose gali rasti automobilius su pradurtomis padangomis... Galų gale tvyro nuolatinė įtampa dėl mažamečių vaikų, kurie laiptinėje susitinka su neaiškaus plauko klientais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Viršūnė buvo pasiekta, kai internete radome skelbimą, kad butas mūsų pašonėje yra nuomojamas būtent šventėms, linksmybėms, vakarėliams ir gimtadieniams. Dar net nuolaidas siūlo, nes didžiosios metų šventės jau pasibaigė", - piktinosi pokalbininkė.

Neapsikentę žmonės kreipėsi ir į Klaipėdos miesto savivaldybę - surašė skundą administracijos direktoriui Aloyzui Každailevičiui. Šis pavedė situaciją išsiaiškinti Sveikatos apsaugos skyriaus Sanitarinės kontrolės poskyriui.

REKLAMA

Anot Jolantos, valdininkai tik gūžčiojo pečiais, neįsivaizduodami, nuo kurios pusės pradėti spręsti problemą.

"Sulaukėme tik patarimo, jog vienintelė išeitis - kurti daugiabučių namų savininkų bendriją, pasitvirtinti vidaus tvarkos taisykles, o jas nuolat pažeidžiančius duoti į teismą", - vardijo gyventoja.

REKLAMA

Nėra praktikos

Savivaldybės Sanitarinės kontrolės poskyrio vedėja Nina Gendvilienė pripažino, kad aiškios praktikos, kaip išspręsti keblią situaciją, lyg ir nėra, nes iki šiol tokių skundų nebuvę.

Skundas poskyrį pasiekė tik praėjusios savaitės pabaigoje, valdininkai ketina atlikti tyrimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Civiliniame kodekse parašyta, kad daugiabučių savininkų teises ir pareigas nustato vidaus tvarkos taisyklės. Iš principo žmonėms galėtų padėti namą administruojanti valda, tačiau akivaizdu, jog namų valdos nepajėgios ginti gyventojų interesus. Tas daugiabutis neturi bendrijos, nepasitvirtinęs vidaus tvarkos taisyklių. Jų reikia, kad lengviau galėtų eiti teisiniu keliu, gal net kreiptis į teismą", - aiškino N. Gendvilienė.

REKLAMA

Anot jos, pagal dabar galiojančias miesto Tarybos patvirtintas taisykles, daugiabučių namų butų savininkai turi nepažeisti kitų savininkų ar nuomininkų teisėtų interesų.

"Pagal miesto taisykles, - pažeidimas yra. Policija baudžia, bet ar tuos, kuriuos reikėtų? Kiek žinau, policija dėl verslo liudijimo išdavimo tokiai veiklai yra parašiusi užklausimą Valstybinės mokesčių inspekcijos Klaipėdos skyriui, bet atsakymo nesulaukusi. Mes taip pat kreipsimės ir prašysime atsakymo", - kalbėjo valdininkė.

REKLAMA

Apie tai, kad bute vykdoma veikla pažeidžia gyventojų interesus, įrodymu galėtų būti ir skelbimas internete, - mano N. Gendvilienė.

Jai nesuprantama, kaip mokesčių inspekcija lengva ranka dalija verslo liudijimus veiklai, kuri gali būti traktuojama, kaip pažeidžianti tam tikros grupės žmonių interesus.

REKLAMA
REKLAMA

Slapti viešnamiai

Skelbimų portaluose mirga informacija apie trumpam laikui išnuomojamus butus. Tokia veikla dažniausiai užsiima didmiesčių gyventojai.

"Apartamentai senamiestyje. Yra internetas, odiniai baldai. Nuoma parai vienam žmogui - 50 Lt, porelei - 80 Lt", - rašoma viename iš skelbimų.

Paskambinus nurodytu telefonu ir paklausus, ar galima bute kelti vakarėlį, atsiliepęs vyriškis maloniai patikino, kad problemų kilti neturėtų, ir informavo, jog už tai teks primokėti dar kelias dešimtis litų.

"Kaimynai ramūs, tik jauskite saiką", - patarė.

Užklausus, ar butas švarus ir kaimynai nesmalsūs, jeigu klientas pageidautų išsinuomoti būstą slaptam pasimatymui, nuomotojas patikino, jog "paslauga teikiama tik padoriai atrodantiems". Dar pridūrė, kad geriausia butą užsisakyti dieną, kai dauguma gyventojų yra darbe.

Komentaras

Vilma VILDŽIŪNAITĖ, Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos Teisės departamento direktorė:

Mokesčių inspekcijos funkcija - administruoti mokesčius, todėl šiuo atveju svarbiausia, kad ekonominė veikla vykdoma įsigijus verslo liudijimą ar kitais būdais, sumokant mokesčius nuo šios veiklos pajamų. Teisės aktai nenumato, kad už viešosios tvarkos pažeidimus būtų atimamas verslo liudijimas, todėl atsakyti į jūsų klausimą galėtų viešąją tvarką prižiūrinčios institucijos.

REKLAMA

Fiksuotas pajamų mokestis išsiimant verslo liudijimą mėnesiui veiklai vykdyti Klaipėdos mieste sudaro 122 litus, metams - 1440 litus. Atitinkamai Klaipėdos rajone mėnesiui - 94 litus, metams - 1104 litus. Atkreipiame dėmesį, kad įsigijęs verslo liudijimą asmuo taip pat kas mėnesį moka fiksuotas 9 proc. minimaliosios mėnesinės algos dydžio privalomojo sveikatos draudimo įmokas.

Komentaras

Albinas STRUMYLA, Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovas spaudai:

Tokie atvejai, kad trumpam nuomojamuose butuose nuolat vyktų linksmybės, į mūsų suvestinę nepatenka, joje rašoma tik apie įvykdytus nusikaltimus. Situacija įdomi, ypač, jei ši veikla gali būti legali. Nepaisant to, triukšmas ramybės valandomis yra neleistinas. Jeigu vis dėlto triukšmaujama - nuolat kvieskite policijos pareigūnus.

Tam, kad būtų baudžiami ne nuomininkai, o nuomotojai, gyventojai turėtų pasikonsultuoti su policijos nuovados viršininku. Ko gero, reikėtų pateikti įrodymus, kiek kartų policijos pareigūnai buvo kviesti dėl triukšmo, koks skelbimas internete buvo publikuotas.

Vaida JUTKONĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų