• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau penkerius metus Lietuvoje galioja Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR), kuris buvo skirtas žmonių duomenims nuo didžiųjų korporacijų apsaugoti ir neleisti jais naudotis komerciniais tikslais. Tačiau BDAR taikymas Lietuvoje dažnai virsta įrankiu valdininkams išvengti darbo arba slėpti korupciją, savo reputacijai nepalankią informaciją.

Jau penkerius metus Lietuvoje galioja Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR), kuris buvo skirtas žmonių duomenims nuo didžiųjų korporacijų apsaugoti ir neleisti jais naudotis komerciniais tikslais. Tačiau BDAR taikymas Lietuvoje dažnai virsta įrankiu valdininkams išvengti darbo arba slėpti korupciją, savo reputacijai nepalankią informaciją.

REKLAMA

Kai kuriems žurnalistams, atskleidusiems korupcija kvepiančią informaciją, netgi teko su valdininkais bylinėtis teismuose, kol įrodė savo tiesą.

Kad nuo 2018 m. Lietuvoje galiojantis Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas, sukurtas apsaugoti žmonių asmeninius duomenis nuo didžiųjų korporacijų komercinių tikslų, Lietuvoje priėjo iki absurdo, parodė viena rezonansinė portalo „Atvira Klaipėda“ byla. 

Portalo žurnalistas atskleidė korupcija kvepiančią istoriją, kai savivaldybės įmonės skelbiamus konkursus milijoninėms sumoms laimėdavo tos įmonės finansininkės sūnaus įmonė. 

REKLAMA
REKLAMA

Žurnalistai sulaukė Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos nuobaudos. Inspektoriams užkliuvo tai, kad žurnalistai paviešino pavardę verslininko, lobusio iš neskaidrių viešųjų pirkimų, – jie sugalvojo, kad taip neva buvo pažeistas asmens duomenų apsaugos reglamentas. Teismas po kelerių metų bylinėjimosi konstatavo, kad viešasis interesas yra svarbiau ir šiuo atveju asmens duomenų apsaugos reglamentas netaikomas.

REKLAMA

„Žiniasklaida sukilo, akcentavo viešojo intereso klausimą, taip pat politikai rimtai sureagavo, buvo praplėsta viešojo asmens sąvoka, atnaujintas teismo procesas, ir suformuota visiškai kita teismo praktikos kryptis. Būtent šiuo metu inspektorius turi vadovautis teismo praktika, kad prioritetas teikiamas viešajam interesui“, – teigia Žurnalistų etikos inspektorė Gražina Ramanauskaitė.

Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininko Dainiaus Radzevičiaus teigimu, didžiausia problema – dangstymasis BDAR norint pridengti ne tokį įvaizdį. Ir esą BDAR, sukurtas apsaugoti žmonių duomenis nuo didžiųjų korporacijų, kad nenaudotų komerciniais tikslais, pakenkė labiausiai ne didžiąjam verslui, o nukentėjo žurnalistai ir redakcijos.

REKLAMA
REKLAMA

„Daug įstaigų, jei tik matydavo, kad kalbama apie kokį nors žmogų, suprask, tai yra privatus reikalas, suprask, greičiausia neduosim. Ir tas BDAR straipsnis, kuris kalbėjo apie išimtis literatūros, mokslo, ir žurnalistikos tikslais, galimybę duoti daugiau medžiagos, nei neduoti, man atrodo, jis buvo neperskaitytas daugelio įstaigų“, – sako D. Radzevičius.

Su valdininkų ir politikų įpročiu BDAR nepagrįstai taikyti ten, kur nedera, teko pačiam susidurti ir žurnalistui Skirmantui Malinauskui. Jis viename savo epizodų internete parodė teismo nuasmenintą sprendimą – vardą ir pavardę vienos pajūrio valdininkės giminaitės, kuri pretendavo gauti labai prabangų sklypą Palangoje. Ji teisėsi su valstybe.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pasirodo, nors sprendimas viešas, aš neturiu teisės pagal BDAR, parodyti jos vardą ir pavardę. Aišku, aš paskui laimėjau procesą, bet tai rodo, iki kokio absurdo mes galim nueit“, – pasakoja S. Malinauskas.

BDAR naudojasi ne tik politikai

Žurnalistas komentuoja ir ne taip seniai garsiai nuskambėjusį Seimo nario Kristijono Bartoševičiaus pedofilijos skandalą. Net raštą dėl patraukimo baudžiamojon atsakomybėn Seimui atsiuntusi generalinė prokurorė neįvardino Bartaševičiaus pavardės, ir tik Seimo pirmininkei paklausus, ar kalba eina apie Bartaševičių, kitame rašte pavardę jau įvardino. Tada taip ir liko neaišku, kas nutekino informaciją įtariamam pedofilui. 

REKLAMA

„Tu negali, pavyzdžiui, pedofilijos skandale pakišti vaikų. Bet tai nereiškia, kad tu turi jais pridengti savo keistus susitikimus, pasikalbėjimus su politikais. Tai čia buvo labai ryšku, kai buvo bandoma sakyti, jei klausimas nepatogus, aš neatsakinėsiu, nes tai pakenks ikiteisminiam tyrimui“, – sako S. Malinauskas.

Anot žurnalisto Skirmanto Malinausko, kai yra kalbama apie politikus – skaidrumas turi būti absoliutus. 

„Tai konstatuota pasaulio teismų praktikose, EŽTT praktikoje, kad net jei kai kuriais atvejais peržengiamos privatumo ribos, kalbama apie meilužes, asmeninį gyvenimą, kai kalbam apie politiką, tai leistina. Ir Lietuvoje kitokios praktikos negalėtų būt. O tai, kad politikai, institucijų vadovai meluoja, kratosi atsakomybės, kad jei gali neatsakinėt neatsakinėja – akivaizdu. Ir jei eisime tokiu keliu – kaip visuomenė labai pralaimėsim“, – sako žurnalistas.

REKLAMA

Yra ir kitų situacijų. Prieš kelis mėnesius Vilniaus universitete doc. Jolantos Mažylės atžvilgiu viename studijų komitete buvo inicijuoti skundai, neva dėl kažkokių jos padarytų pažeidimų, kurie vėliau nepasitvirtino. 

Nepaisant to, kad komiteto posėdis buvo atviras, jo iniciatorė, viešas asmuo – LRT vadovė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė, vėliau pareiškė, kad posėdyje dalyvavusių komiteto narių pavardžių paviešinimas ir pasidalinimas įrašu su dėstytoja Mažyle neva pažeidė asmenų privatumą. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vilniaus universiteto Centrinė akademinė etikos komisija turėjo rinktis, gaišti laiką ir resursus, ir galiausiai priėmė sprendimą, jog tokie LRT vadovės skundai yra absurdiški ir dėstytoja J. Mažylė jokio pažeidimo nepadarė. 

„Nutarė, kad jie pusiau privačiam vakarėly dalyvavo. Aš šaržuoju, bet lyg čia būtų kažkoks privatus reikalas. Ir tuos duomenis reikia ištrinti, pavyzdžiui, įrašą posėdžio“, – sako D. Radzevičius.

Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

Įstatymas reikalingas ir naudingas, bet sukurtas taip, kad pakištų po grifu "slapta" informaciją, kuri gali pakenkti politiniams bei ekonominiams klanams. Beje, BDAR "gimdytojais" Europoje yra Vokietija ir Prancūzija, kurios norėdamos apsaugoti korumpuotas prorusiškas partijas bei korporacijas, dirbančias su Rusija ir apeinančias. beje pačių inicijuostas sankcijas, sukūrė įstatymą, kuriuo prisidengiant (tariamai tai piliečio trivatumas) įslaptinami absoliučiai visi duomenys.
Įvairios Pasaulinės korporacijos, tokios, kaip "Google" kaupė, kaupia ir ateityje - kaups duomenis apie mane ir jus visus.

Tiesa, tie duomenys neapima asmeninės informacijos, nei jūsų vardas jiems net neįdomus.

Kaupiama jūsų naršyklės paieškos lango užklausų statistika.

Pavyzdžiui, prieš kelias savaites per Google paiešką domėjausi NT skelbimais konkrečiame Ispanijos miestelyje.

Tad nuo to laiko - kas trečia Google reklama - man siūlo įsigyti būtent to kainų segmento panašų NT būtent tame mieste.

Ir tai nėra joks nusikaltimas.
Šiuo atveju, tai gali būti netgi naudinga man pačiam.

Tačiau tokiu va būdu yra dar tikslingiau pateikiama jau suasmeninta reklama, kuri labiausiai ir gali pasiekti savo tikslą...

O kalbant apie tai, jog įstatymas buvo reikalingas, tai turiu sutikti. Nes savo laiku - net suknistis "Maximos" nuolaidų kortelės "Ačiū" nebūdavo galima gauti - apie save nepateikus PERTEKLINĖS informacijos, - adreso, Vardo, Pavardės, Tel. Nr., ... Betrūkdavo tik klausimo apie nešiojamų batų dydį...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų