Tiesa, paskutinę akimirką opoziciją lemtingą balsavimą blokavo. Opozicija nerimauja, kad pagal valdančiųjų laiminamas naujoves tarnybos ginti galės tik realiai sužalotus vaikus, o ne užbėgti nelaimėms už akių.
Šeimų ir tėvų asociacijos atstovai savo rankose Seimui neša šią beveik 30 tūkst. tėvų pasirašytą peticiją. Pasirašiusieji reikalauja griežčiausiai kontroliuoti pačius vaiko teisių tarnybos pareigūnus ir prašo nepaimti vaikų iš šeimų – esą tėvams turi likti teisė suklysti auginant vaikus.
Peticija su dešimtimis tūkstančių parašų įteikiama Seimo pirmininkui.
Siūloma, kad vaiką iki 6-erių metų amžiaus vieną palikti namuose bus draudžiama. O su 7–13 metų asmenimis tokie mažyliai vieni galės būti ne ilgiau kaip 15-a minučių.
„Apsispręsta, kad trumpą laiką vaikus palikti leidžiam. Jei yra paliekamas vaikas su pakankamai brandžiu kitu mažamečiu ir ne ilgiau 15 minučių. Tėvai, kurie nuogąstaudavo, kad negalės išnešti šiukšlių, nupirkti pieno, jie nepažeidinėdami teisės aktų galės tai padaryti“, – sako Seimo narė valstietė Agnė Širinskienė.
„Termino nustatinėjimas 15 min. gyvenimo tikrovei yra absurdiškas dalykas. Man parvažiuoti į namus iš vieno Vilniaus galo į kitą kartais reikia didesnio laiko“, – sako Šeimų ir tėvų asociacijos atstovas Ramūnas Aušrotas.
Sujungus Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei valstiečių lyderio Ramūno Karbauskio projektus, valdančiųjų balsais Seimas patvirtino, kad vaikus tarnybos galės paimti tik iš tų tėvų, kurie vaikus skriaus, neprižiūrės ir nesistengs pasikeisti. O pavojus vaikui šeimoje turės būti įvertintas kaip išties realus – tiek fizinis, tiek psichinis.
Po daugybės ginčų Seimas nusprendė įstatyme detalizuoti ir kokia turės grėsti vaikui žala, kad jis būtų paimtas iš šeimos. Reikšminga žala sveikatai bus laikomas fizinis, seksualinis ir psichologinis smurtas, kuris sutrikdo vaiko fizinę ir psichinę sveikatą bei normalią raidą. Žala vaikui pripažįstamas ir smurto šeimoje matymas.
„Kada tikrai iš tėvų vaiką reikia paimti, reikėjo kažko aiškaus ir konkretaus. Reikšminga žala, kurios sąvoka pateikta dabartiniam projekte, šiandien nubalsuota“, – sako Seimo narė Rimantė Šalaševečiūtė.
Tačiau vaiko teisių gynėjai šiurpsta: esą susiaurinus galimybes paimti vaikus iš šeimų, vaikai šeimose susidurs su labai didele rizika ir pavojais. Skriaudžiamų vaikų globa užsiimančios visuomeninės organizacijos pranašauja, kad dėl nuolaidų vaikus be priežiūros paliekantiems ir smurtaujantiems tėvams naujasis įstatymas sukels naują vaikų kančių šeimose bangą. Parašus peticijai rinkusios tėvų organizacijos tokio pavojaus nemato.
„Darkydami įstatymą metų pabaigoje suskaičiuosime, kiek vaikų 2019 metais, palyginti su 2018, buvo sužalota, kiek nužudyta ir matysime mūsų veiksmo rezultatus“, – sako socialdemokratė Dovilė Šakalienė.
„Daugiau nužudytų vaikų – labai paprastai. Tai, kaip dabar suformuluota, neturėjo būti jokių reikšmingų žalų, tiesioginio pavojaus, tiek toli nuėjom, leidom kompromisų“, – sako „Gelbėkit vaikus“ vadovė Rasa Dičpetrienė.
„Šiuo metu mes turime 11–12 metų vaikus, kurie neina metų metais į mokyklas, vargšės mamos paauglių atsisako, nes laiku niekas nesikreipė pagalbos“, – sako „SOS vaikų kaimai“ vadovė.
„Kai reikšmingos žalos vaiko gyvybei arba sveikatai nėra, būtų taikoma kita vaiko apsaugos priemonė- laikinoji priežiūra, kurią pasiūlė pati ministerija. Demagogija, kad siaurinamos vaiko apsaugos priemonės“, – sako R. Aušrotas.
Skelbdami, kad paėmimas iš šeimos vaikui yra didžiulis smūgis, politikai žada, kad pirmiausia jis bus apgyvendinamas pas giminaičius. Šiems už globą net žadama mokėti po 152 € per mėnesį. O už melagingus skundus dėl esą mušamų vaikų grės baudos iki 140 € .