Gedulo ir vilties dieną sostinės Nepriklausomybės aikštėje pakeltos ir iki pusės nuleistos valstybės vėliavos su gedulo juostomis, surengta Lietuvos kariuomenės garbės kuopos iškilminga rikiuotė.
Iškilmingoje trispalvių pakėlimo ceremonijoje pirmadienio vidurdienį dalyvavo Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Seimo bei Vyriausybės vadovai ir nariai, politiniai kaliniai ir tremtiniai, okupacijos aukų artimieji.
Seimo Pirmininkė Irena Degutienė savo kalboje teigė, kad dvidešimt laisvės metų buvo stipresni ir galingesni nei pusė amžiaus okupacijos.
Kalbėdama renginio dalyviams, I. Degutienė pažymėjo, kad lygiai prieš septyniasdešimt metų Lietuva išgyveno visų laikų didžiausią tragediją - prasidėjo tėvynės okupacija, lydima žiaurių žudynių, kankinimų, trėmimų, šimtų tūkstančių mirčių ir sulaužytų likimų.
"Lemtingais 1940-aisiais Lietuvos Respublika, vos prieš dvidešimt metų savanorių krauju apgynusi savo nepriklausomybę, vėl buvo naikinama. Žmonės, kūrę tą valstybę vedami tikėjimo savo tėvyne ir laisve, už ištikimybę šiems idealams tapo didžiausiais okupantų priešais", - sakė Parlamento vadovė.
Seimo Pirmininkės nuomone, ši tragedija atvėrė ir kitą Lietuvos pusę. "Šiandien mes žinome, kad dvidešimt laisvės metų buvo stipresni ir galingesni, nei pusė amžiaus okupacijos, nes laisvoje Lietuvoje subrendę žmonės išdrįso ir pajėgė savo vertybes saugoti, branginti ir perduoti iš kartos į kartą. Iki pat tautos atgimimo, iki pat laisvės ir nepriklausomybės susigrąžinimo", - sakė I. Degutienė.
Seimo Pirmininkė pakvietė Lietuvos žmones prisiminti, kad šiandien yra ne tik gedulo, bet ir vilties diena, stiprinanti tautą. "Žvelgdami į juoda juosta perrištą Trispalvę ir iš visos širdies pagerbdami savo laisvės gynėjus, nepamirškime: šiandien - ne tik gedulo, bet ir vilties diena. Vilties, kuri atlaiko svetimų kariuomenių grėsmę ir brandina laisvei ištisas kartas. Vilties, kuri mažą tautą paverčia išdidžia kovotoja ir padeda nugalėti kovoje už tiesą. Lenkiu galvą ir reiškiu giliausią pagarbą visų laikų laisvės gynėjams ir kankiniams - jų aukai, jų žygdarbiui už laisvą Lietuvą", - sakė I. Degutienė.
Visų ištremtų ir žuvusių už Lietuvos laisvę atminimas aikštėje pagerbtas tylos minute. Naujausiais skaičiavimais, pirmosiomis sovietų okupacijos dienomis 1940 m. birželį iš Lietuvos buvo ištremti 18 tūkst. 228 žmonės, nuo 1945 iki 1947 metų - 10 tūkst. 423 žmonės, 1948 m. gegužę ištremti 42 tūkst. 384 žmonės, 1949 m. kovą - 34 tūkst. 403 žmonės, 1950-1953 m. - 25 tūkst. 522 žmonės. Nuo 1944 iki 1953 metų suimta ir įkalinta Lietuvoje bei SSRS lageriuose 135 tūkst. 522 žmonės.
Gedulo ir vilties dienos minėjimo renginiai vyko Aukų gatvėje prie Lukiškių aikštės ir buvusių KGB rūmų. Vėliau tremtiniai, jų giminės ir artimieji rinkosi prie Naujosios Vilnios geležinkelio stoties, iš kurios prieš 70 metų Lietuvos žmonės buvo vežami į tremtį ir mirtį, memorialo. Čia skamba gražiausios tremtinių dainos, skaitomos ištraukos iš mokinių "Laiškų tremtiniams", prisiminimais ir mintimis dalijasi buvę tremtiniai, ekspedicijos "Misija Sibiras" dalyviai.
Pirmadienio pavakarę Vilniaus arkikatedroje bus aukojamos šv. Mišios Gedulo ir vilties dienai atminti.
Prieš 70 metų, 1940 m. birželio 15 d., sulaužydama tarptautines sutartis ir pasiųsdama per 150 tūkstančių raudonarmiečių, Sovietų Sąjunga okupavo Lietuvos Respubliką. Prasidėjo 50 metų trukusi Lietuvos okupacija.
1941-ųjų birželio 14 dieną prasidėjo masiniai Lietuvos gyventojų trėmimai į Rytus.