Nepražiopsokite: laukia vieni ryškiauskių rūgpjūčio dangaus reginių

Rugpjūtį vyksta vienas ryškiausių reginių danguje – Perseidų meteorų lietų. Tad jei to dar nepadarėte, artimiausiomis naktimis siūlome akis pakelti aukštyn. Mat tą padarius gali pavykti pastebėti net 80 sužibusių kometų dalelių per valandą. Kaip nepražiopsoti vadinamojo „žvaigždžių lietaus“ ir kuriose Lietuvos vietose šis dangaus lietus matysis ryškiausiai, netrukus ir sužinosite.

Štai tokį meteorų lietų dangaus kūnų stebėtojams pavyko užfiktuoti dar šią savaitę Vokietijoje. Kosminių kūnų paliktos dalelės į žemės atmosferą įskrieja 20 km per sekundę greičiu ir užsidega. Tuomet mes matome vieną ryškiausių ir populiariausių reginių danguje – Perseidų meteorų lietų.

„Praėjusią naktį turėjo būti 90 per valandą net skriejančių. Ne kiek labai mažiau ir kitom naktim turėtų būti. Dar pora savaičių būtent iš šito radianto skris meteorai“, – sako astronomė Gražina Tautvaišienė.

Mokslininkė aiškina, kad šie ryškūs reginiai rugpjūtį vyksta dėl kasmet pro saulę praskriejančios „Swift tuttle“ kometos:

„Kai tokie kūnai priartėja prie saulės, pradeda kaisti, nuo jų pradeda garuoti įvairios dalelės, dujos ir jos pasilieka ir kai žemė įskrenda į tokių dalelių paliktas orbitoje vietas, tada mes ir matome meteorų lietų.“

Astronomė kviečia norinčius šį reginį pamatyti savo akimis ir suskubti – į dangų vertą žiūrėti dar šiąnakt. Tiesa, sinoptikai sako, kad dėl debesuotumo pasimėgauti vadinamu žvaigždių lietumi pavyks ne visose Lietuvos vietose.

„Artimiausią naktį daugiausiai debesų bus rytų Lietuvoje, taip pat ir vakariniuose rajonuose“, – sako sinoptikas Paulius Starkus.

Sinoptikai išduoda, kur šiąnakt bus geriausios sąlygos stebėti žvaigždes:

„Apie Kauną, Marijampolę, Alytų, šiuose rajonuose. Penktadienio naktis irgi nebus visiškai giedra, tačiau sąlygos bus geresnės nei ateinančią naktį, daugiau debesų liks tik pietrynėje Lietuvos pusėje, dar pajūryje gali būti. Na o visa vidurio Lietuva, taip pat ir šiauriniai rajonai, pietiniai, turėtų būti su mažesniu debesuotumu.“

REKLAMA

Astronomė Gražina Tautvaišienė sako, kad žvaigdžes geriausia stebėti visai sutemus. o daugiausiai skriejančių meteorų – paryčiais, vos prieš patekant saulei.

Tiesa, mokslininkė pabrėžia, kad nors rugpjūčio vadinamieji „žvaigždžių lietūs“ – populiariausi, danguje tai vyksta ne tik šį mėnesį:

„Iš viso tokių didesnių meteorų lietų Lietuvoje yra 9. Dar bus matomas ir spalio mėnesį, ir lapkritį, ir gruodį du tokie srautai.“

Žemės paviršiaus nepasiekia nė dulkelė mūsų matomų meteorų. Mokslininkės teigimu, įskridę į žemės atmosferą, jie pradeda degti 100 km aukštyje ir sudega, stebindami mus žybsinčiais vaizdais. Perseidų lietui pasiekus piką – danguje sušvitusių jų per valandą gali pasimatyti iki 90.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų