Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Beveik 45 mlrd. litų indėlių Lietuvos bankams neteikia džiaugsmo. Greičiau tai kelia didelį galvos skausmą. Juk už indėlius reikia mokėti palūkanas indėlininkams. O tas palūkanas bankas turi užsidirbti.

REKLAMA

Naujų paskolų portfelis nebeauga taip sparčiai, kaip indėliai. Pinigai iš išdalytų kreditų nedengia palūkanų už indėlius, todėl bankai masiškai ir drastiškai sumažino indėlių palūkanas. Tokių mažų indėlių palūkanų, kaip dabar Lietuvoje, dar nėra buvę, bent jau aš neprisimenu.

Kaip žinoma, indėlininkai yra tarsi bankų partneriai. Nėra indėlininkų, nėra banko. Bet šiandien bankai indėlių turi per daug. Gerokai per daug. Kitoje situacijoje bankams reikėtų džiaugtis. Bet dabar tai nepakeliamas įsipareigojimas, atsiradęs visiškai netikėtai. O dar visai neseniai bankai buvo susidūrę su likvidumo problema.

REKLAMA
REKLAMA

Žodžiu, buvo krizė... Prasidėjo indėlininkų viliotinis palūkanomis. Jis pasisekė. Bankai ištraukė „iš kojinių“ milijardus litų. O paskolų portfelis, priešingai, sumažėjo. Susidarė visiškai netikėta situacija. Banko įsipareigojimai gali pasiekti lygį, kai jie susilygins arba net pranoks įsipareigojimus bankui.

Ką dabar daryti su tais nematytais rekordais? Patys bankininkai prakalbo apie indėlių apmokestinimą kitų paslaugų pavidalu. Matyt, jie mato, kad greitai nepavyks kreditų portfelio padidinti tiek, jog būtų galima padengti visus įsipareigojimus indėlininkams, net juos nuolat mažinant. Bet ir tai nėra geriausia išeitis. Apmokestinti partnerius, kad paskui sumokėtum jiems palūkanas – skamba keistai, ar ne?

Dabar jie tiesiogiai ir netiesiogiai skatina gyventojus vartoti skolinantis. Bet tai tik lašas jūroje. Vartojamosios paskolos, nors labai brangios, nesukuria pakankamo pinigų srauto. Ne tas mastas.

REKLAMA
REKLAMA

Per krizę bankai, kaltinti burbulų pūtimais ir „neatsakingais“ paskolų dalijimais, atremdavo, esą bankininkystė, kaip ir bet koks kitas verslas, suinteresuotas pelno siekimu. Ir rinkos sąlygos leido užsidirbti didelius pelnus. Kur šiandien ta verslininkystės dvasia prapuolė? Pasipinigauti pinigų krūvoje – paprasčiausias būdas. Greičiausiai ir bankai supranta, kad tai viso labo laikina, nieko nesprendžianti priemonė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų