Šiemet Klaipėdoje nė viena socialinė paslauga nebebus teikiama nemokamai. Iki šiol tokiomis privilegijomis naudojęsi Klaipėdos apskrities ligoninės (KAL) Psichiatrijos filialo pacientai nustebo, kad dabar ir jiems reikės atseikėti lėšų iš savo neįgalumo pensijos.
KAL administracija nuogąstauja, kad iki šiol per 20 metų Psichiatrijos filiale (buv. Psichiatrijos ligoninėje) teikta dienos globos paslauga psichiškai neįgaliems žmonėms gali žlugti - valdžiai nusprendus šių paslaugų veltui neteikti, iš 50 lankytinių beliko 15.
KAL vyriausiojo gydytojo pavaduotojas Psichiatrijos filialui Algirdas Narinkevičius pasakojo, jog jau du mėnesiai, kai neįgalieji už dienos paslaugą turi primokėti. Tai, KAL laimėjus viešojo pirkimo konkursą, numatyta sausio 4 dienos sutartyje su savivaldybe.
"Sulaukiame daug skambučių, žmonės sunerimę, kaltina mus, mano, kad tie mokesčiai susiję su tuo, kad Psichiatrijos ligoninė perėjo mūsų žinion. Bet taip nėra", - sakė KAL vyriausiojo gydytojo pavaduotojas Zigmas Juzumas.
KAL vadovai nerimauja, jog daugelį metų į Psichiatrijos filiale veikiantį dienos centrą vaikščioję žmonės, nesutinkantys mokėti už paslaugą, bus uždaryti butuose, vaikščios gatvėmis. Jie neteks galimybės integruotis į visuomenę, bendrauti, ugdytis įvairius sugebėjimus.
Prilygtų kalėjimui
Klaipėdietė Tania pasakojo, kad jos globotinė trisdešimtmetė iki šiol nemokamai lankė Bangų g. 6A veikiančius dienos globos užsiėmimus. 540 litų invalidumo pensiją gaunančiai merginai tiek pinigų pakanka tik būtiniausiems poreikiams patenkinti. Todėl, kai sužinojo, kad nuo šiol už buvimą reabilitacijos centre jai teks mokėti 20 procentų neįgalumo pensijos, ji suabejojo, ar galės lankyti šiuos užsiėmimus.
"Kasdieniai užsiėmimai šiai mergaitei - tarsi gyvenimo gurkšnis. Nors jai jau beveik trisdešimt, jos mąstymas - tarsi dvylikametės. Pavyzdžiui, nuperku kepurę - ji su ja net miega, nes nenori išsiskirti. Jei ji nebegalės lankyti šių užsiėmimų - tai jai prilygs kalėjimui", - pasakojo neįgalią merginą priglaudusi moteris.
Būryje - smagu
Apsilankę su fotografu dienos centre, pacientus radome triūsiančius prie stalo ir bendraujančius. Kas piešė, kas mezgė, kas lankstė iš popieriaus.
"Mes neturėsime kur dėtis, jei uždarys centrą. Mes čia bendraujame, darome darbelius, piešiame, mezgame, važinėjame į parodėles kituose miestuose. Tai mums daug reiškia, mes esam draugiška šeima, nenorime to prarasti. Daug mūsų jau išėjo, kai padarė mokamą paslaugą. Norėtume, kad jie grįžtų", - savo nuogąstavimus dėl ateities skubėjo mums išdėstyti globotinė Svetlana.
Dienos centre su neįgaliaisiais dirba socialiniai darbuotojai, meno ir muzikos terapeutai, psichoterapeutai, veikia bibliotekėlė.
Užsiėmimai centre vyksta nuo 8 iki 15 val., jų pacientai gauna pusryčius, priešpiečius ir pietus. Dienos centrui skirtas visas dviejų aukštų pastatas Bangų gatvėje. Per daugiau nei 20 veiklos metų susiformavusios tradicijos, kolektyvas.
Siūlo išeitį
Kad dienos globos paslauga nežlugtų ir ja vėl naudotųsi pusšimtis psichiškai neįgaliųjų, kurių mieste yra per tūkstantį, KAL administracija savivaldybei siūlo kompromisus.
"Mes sutinkame dirbti už mažesnį nei patvirtintas įkainį, bet kad savivaldybė atleistų neįgaliuosius nuo mokėjimų", - pasakojo Z. Juzumas.
Tokią teisę - savivaldybei atleisti asmenį nuo mokėjimo už dienos socialinę globą - suteikia atitinkamas Vyriausybės nutarimas. Tačiau šia teise savivaldybė pasinaudoti nežada.
"Savivaldybė siūlo sutartį nutraukti ir balandžio 1 dieną rengti naują konkursą. Bet jei liks ta pati apmokėjimo tvarka, tai nieko neišspręs, žmonių vis tiek nesurinksime. O mes norime ir galime teikti šią paslaugą", - sakė A. Narinkevičius.
Į savivaldybės atstovų priekaištus, kad pacientai dar iki konkurso turėjo būti supažindinti su nauja tvarka, A. Narinkevičius atsakė, jog to nepadarė, nes nežinojo, ar laimės konkursą.
Komentaras
Audronė LIESYTĖ, Klaipėdos miesto savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja:
Norint atleisti pacientus nuo mokesčių, negali būti daroma išimtis vienai įstaigai. Juk tokią pat paslaugą teikia ir biudžetinė įstaiga "Klaipėdos lakštutė", o ten žmonės už paslaugas mokėjo jau praėjusiais metais. Šiokių tokių sutrikimų dėl lankymo iš pradžių buvo ir ten, kol pasišnekėjo, išaiškino. Jei į dienos globos įstaigą būtų einama tik pietų pavalgyti - tuomet tikrai pigiau būtų valgyti namuose. O į "Klaipėdos lakštutę" yra net eilė laukiančiųjų.
Blogai, kad ligoninė laiku žmonėms nepasakė, kiek reikės mokėti, už ką mokėti, ką žmogus už tai gaus. Jis turi matyti vertę to, ką gauna, ir žinoti, ar jam apsimoka mokėti. Jei nelankys vienas neįgalusis, gal lankys kitas. Žmonės turi sakyti, kad tas centras toks geras, kad į jį tikrai verta eiti. Pasakius tik tiek, kad rytoj reikia sumokėti pinigų, žmogų ištinka šokas ir jis išeina.
Socialinėje srityje praktiškai nėra nemokamų paslaugų. Iki šiol ligoninėje jos buvo nemokamos todėl, kad prieš trejus metus, kai nebuvo atitinkamo norminio akto, jie buvo laimėję konkursą dėl paslaugos teikimo ir vidury laikotarpio sąlygų nekeitėme. Šiuo metu netaikyti to norminio akto neturime teisės.
Jei jau atleisti, tai reikia atleisti nuo mokesčių visas tokio pobūdžio įstaigas, o miesto biudžetas tokios galimybės neturi. Nemokamai tik sūris pelėkautuose, o darbas turi turėti vertę.
Mažinti paslaugos įkainį būtų procedūros pažeidimas. Mes laukiame ligoninės atsakymo, ar skelbti naują konkursą. O šiuo metu paslauga bemaž neteikiama. Jei darbuotojai suinteresuoti išsaugoti darbo vietas, turi pasistengti pacientus pritraukti.
Edita GUDAVIČĖ, Genovaitė PRIVEDIENĖ