• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau už poros savaičių, nuo balandžio 1 dienos, gydytojai nedarbingumo bei nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimus išduos tik internetu. Asmens sveikatos priežiūros įstaigose ir „Sodroje“ bus įdiegta speciali elektroninė šių pažymėjimų tvarkymo sistema (EPTS).

REKLAMA
REKLAMA

Nuo balandžio 1 dienos popierinių nedarbingumo bei nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimų nebebus.

REKLAMA

„Sodra“ teigia, kad naujoji tvarka bus patogesnė ir gydytojams, ir pacientams. Tačiau pastarieji nedžiūgauja. Mat ir medikų, ir ligonių galimybės nardyti elektroninėje erdvėje dar labai ribotos. Gydymo įstaigose trūksta kompiuterių, spausdintuvų.

Kai kurios Panevėžio rajono ambulatorijos neturi interneto ryšio, daugelis pensinio amžiaus medikų nerimauja, ar sugebės įvaldyti sistemą.

REKLAMA
REKLAMA

Ligoniams, kurie namuose neturi kompiuterio ir interneto ar negeba juo naudotis, teks vaikščioti į „Sodrą“ pildyti prašymo ligos pašalpai išmokėti.

Ar naujoji tvarka pasiteisins, paaiškės jau netrukus.



Žada taupyti gydytojų laiką

„Sodra“ skelbia, kad naujoji tvarka medikams padės sutaupyti laiko ir pinigų. Jiems nebereikės ranka pildyti blanko, o tik į sistemą įvesti tam tikrus duomenis. Gydymo įstaigos sutaupys lėšų, nes nebereikės „Sodrai“ nuolat siuntinėti ar vežioti panešimų apie gyventojams išduotus biuletenius. Duomenis ji gaus automatiškai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gydytojui pildant elektroninį pažymėjimą, kaskart bus pateikiama informacija apie asmeniui jau išduotus nedarbingumo pažymėjimus, taip pat ir kitų gydytojų, bendrą paciento laikinojo nedarbingumo dienų skaičių per pastaruosius 12 mėnesių.

REKLAMA

Be to, EPTS gydytojams leis sudaryti įvairias ataskaitas apie įstaigoje išduotus elektroninius pažymėjimus.

Elektroninio nedarbingumo pažymėjimo užbaigti nereikės. Tai – vienas laikinojo nedarbingumo laikotarpis, kuris gydytojo elektroniniu parašu patvirtinamas tik vieną kartą.

Teigiama, kad naujoji sistema leis apsaugoti ir patį apdraustąjį, nes duomenys apie jo sveikatą nebus prieinami darbdaviui.

REKLAMA

Darbdaviai, kurie naudojasi elektronine draudėjų aptarnavimo sistema (EDAS), ten ras informaciją apie darbuotojo ligą.

Jeigu nesinaudoja, darbuotojai jiems pateiks medikų išspausdintą pranešimą apie išduotą elektroninį pažymėjimą.

Gyventojai, kurie moka ir turi galimybę naudotis kompiuteriu ir internetu, prašymą „Sodrai“ dėl ligos ar nėštumo ir gimdymo atostogų pašalpos galės užpildyti elektroninėje erdvėje. Kitiems teks atvykti į „Sodrą“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Sodros“ duomenimis, gydymo įstaigos jau baigia pasirengti naujai tvarkai. Iš 660 asmens sveikatos priežiūros įstaigų 481 su „Sodros“ teritoriniais skyriais jau sudarė sutartis dėl teisės išduoti elektroninius pažymėjimus.



Ruošiasi sukandę dantis

„Mūsų niekas neklausė, liepė ir darom“,– neslėpė skepticizmo Panevėžio miesto poliklinikos direktorė Irena Čeilitkienė. Ji labai abejoja, ar naujoji tvarka leis medikams sutaupyti laiko. Mat technika ne visuomet veikia taip sklandžiai, kaip norisi. Kita vertus, namuose pacientą vizituojančiam gydytojui teks grįžti į darbą, kad išduotų elektroninį nedarbingumo pažymėjimą.

REKLAMA

Pasak I.Čeilitkienės, elektroninių nedarbingumo pažymėjimų išdavimas poliklinikai veikiausiai kainuos daugiau nei popierinių.

Poliklinikai teko nusipirkti trūkstamus 13 kompiuterių. Dabar visi 50 gydytojų turės galimybę jais naudotis. Prie kiekvieno kompiuterio teks jungti spausdintuvą. Gydymo įstaigos vadovė skaičiuoja, kad nemažai sąnaudų pareikalaus eksploatavimo išlaidos.

REKLAMA

I.Čeilitkienė svarstė, kad ši naujovė palengvins darbą „Sodrai“, bet ne gydytojams.

„Tai lėšų ir darbo perkėlimas nuo „Sodros“ pečių ant gydytojų“, – sakė ji.

Direktorės nuomone, sunkmetis nėra tinkamas laikas įvesti tokias naujoves. Tam pritaria ir Panevėžio apskrities ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotoja Konsultacijų poliklinikai Ramunė Paliokaitė. Pasak jos, iš esmės tai yra pažangi sistema, tačiau diegiama pernelyg skubotai, tam normaliai nepasirengus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Konsultacijų poliklinikai trūksta 15 kompiuterių. Keliems gydytojams teks dalintis vienu – lakstyti į kitą kabinetą.

R.Paliokaitės nuomone, apskritai pirmiausia tikslinga būtų baigti įdiegti vadinamąją elektroninės sveikatos sistemą: sukurti elektroninę paciento sveikatos istoriją, elektroninius receptus ir kt. „Dabar kažkodėl viskas daroma nuo kito galo“, – kalbėjo gydytoja.



Inga SMALSKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų