Lina ABROMAVIČIENĖ
„Šiaulių naujienos“
Respublikinės Šiaulių ligoninės Ortopedijos ir traumatologijos centro gydytojas traumatologas Vytautas Mažutavičius sako, kad vasarą ypač padaugėjo traumuotų pacientų. Gyventojai, pasak V. Mažutavičiaus, susižeidžia ne tik poilsiaudami ir pasirinkdami nesaugų ekstremalų sportą, bet ir dirbdami buitinius ar statybos darbus. Patiriamų traumų ypač padaugėja šventinėmis dienomis ir savaitgaliais.
Gydytojas V. Mažutavičius sako, kad daugiausia tenka gelbėti nukentėjusius nuo diskinių pjūklų žmones, kurie dirbdami persipjauna plaštakas. „Vasarą daugelis ruošiasi žiemai, pjauna ar kapoja malkas, geni medelius, todėl daugiau ir traumų patiriama. Dažniausiai nelaimės metu pažeidžiamos sausgyslės, atvyksta jau su atvirais delnakaulių ar pirštakaulių lūžimais ir žaizdomis“, - sako gydytojas.
Vasarą, kadangi oras šiltas, žmonės daugiau laiko skiria poilsiui ir pramogoms. Pasak gydytojo, dauguma traumų patiriama todėl, kad žmonės per daug atsipalaiduoja. Ne tik nesaikingai vartoja alkoholį, bet ir neatsakingai elgiasi, konfliktuoja su šalia esančiais. Konfliktų metu, pasak V. Mažutavičiaus, dažniausiai traumų išvengti nepavyksta. „Muštynių metu patiriamos galvos traumos. Tokias traumas tiria ir gydo neurologai. Nors dažniausiai traumos yra patiriamos namų erdvėje ar kur nors poilsiaujant, kartais susižeidžiama ir darbe. Traumos ir kiti sužeidimai ypač būdingi statybininkams. Tenka teikti medicininę pagalbą nuo kopėčių ar pastolių nukritusiems ir susižeidusiems žmonėms“, - sako gydytojas.
Vasarą laiką leidžiantys prie upių ir ežerų žmonės neretai neapskaičiuoja savo galimybių ir neria į nepažįstamo vandens telkinio dugną, taip patiriamos kaklo slankstelių traumos. Todėl V. Mažutavičius pataria nerizikuoti sveikata ir maudantis nepažįstamame vandens telkinyje geriau nenardyti. Nemažai nelaimių nutinka važiuojant motociklu ar dviračiu. „Važiuojant automobiliu - sukantis ar rikiuojantis į kitą juostą, nesimato motociklininko kojų, todėl dažnai nelaimingo įvykio metu yra pažeidžiama motociklininko kojų zona“, - sako V. Mažutavičius.
Prie pavojingų laisvalaikio užsiėmimų traumatologai linkę priskirti ir važinėjimą vandens motociklais, neturint tam įgūdžių, nevilkint gelbėjimo liemenių, apskritai nesirūpinant savo saugumu. Susižaloja ir keturračiais važiuodami greičio mėgėjai.
„Galima sakyti, kad vasarą pas mus susižeidusių žmonių patenka daugiau, tačiau gera žinia ta, kad šiltesnės oro sąlygos suteikia galimybę greičiau žaizdoms gyti“, - juokavo gydytojas.