Europos Komisija bei Europos Parlamentas užsakė tyrimą, pavadintą „Moterys ir Europos Parlamentas“. Identiški klausimai užduoti visose 27 Europos šalyse. Buvo pabandyta išsiaiškinti, kokiais principais vadovaujasi vyrai bei moterys, pasirinkdami kandidatus į Europos Parlamentą.
Vyrų bei moterų rinkėjų pateikti atsakymai iš esmės skyrėsi nedaug. Moterims pasirodė svarbesnis kandidatų į europarlamentą ankstesnis patyrimas Europos reikaluose, o vyrai nurodė, jog jiems vienodą reikšmę turi tiek kandidatų ankstesnė patirtis, tiek jų politinės pažiūros. Kandidatų kilmė, lytis bei amžius tiek vyrams, tiek moterims nepasirodė svarbūs faktoriai pasirenkant kandidatus rinkimuose.
Taip pat buvo užduotas klausimas, kaip rinkėjai pasirenka už ką jie ruošiasi balsuoti. Europos mastu moterys daugiau balsuoja už asmenybes, o vyrai renkasi pagal tai, kokios problemos yra keliamos rinkimų kampanijos metu. Tačiau Lietuvoje gauti rezultatai ženkliai išsiskyrė iš bendrojo Europos vidurkio. Pas mus vyrai daugiau balsuoja už asmenybes, o moterims daugiau rūpi konkrečios spręstinos problemos.
Didžioji dalis Europos moterų mano, kad politikoje dominuoja vyrai. Lietuvoje taip mano 77 proc. respondenčių. Europos vidurkis – 68 proc. Suomijos moterų nuomonė pasiskirstė beveik po lygiai: 51 proc. mano, kad vyrai politikoje dominuoja ir 46 proc. – kad taip nėra.
Didžioji dalis Europos moterų mano, kad vienodas vyrų ir moterų darbo užmokestis būtų veiksmingiau pasiektas daugiau informuojant apie esamas teises, nei priimant naujus teisės aktus ar stiprinant jau esamus įstatymus.
Į klausimą, ar Europos Sąjunga gerai atstovauja jūsų kaip moters interesus, Europos moterys iš esmės atsakė neigiamai. Jos mano, kad Europos Sąjunga „ne visai gerai“ atstovauja moterų interesus. Tačiau ir čia nuomonės pagal šalis gana ženkliai išsiskyrė. Ypač žemai Europos sąjungos darbą šiuo aspektu įvertino Didžiosios Britanijos moterys – net 26 proc. respondenčių atsakė, jog ES visiškai neatstovauja jų interesų ir 35 proc. atsakė, kad atsovaujama yra ne visiškai gerai.
Vienos didžiausių eurooptimisčių – Liuksmeburgo ir Maltos moterys. Lietuva šiuo aspektu atsidūrė sąrašo viduryje ir mūsų moterų nuomonė daugiau mažiau atspindi visos ES vidurkį. 47 proc. Lietuvos moterų ES darbą atstovaujant moterų interesus įvertino daugiau neigiamai.
Lietuvoje apklausą atliko rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanija „Baltijos tyrimai“.