Mindaugo karūnavimo dienos proga – ir Garbės sargybos pasirodymas skambant „The Roop“ dainai

Lietuva mini valstybės dieną – Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnaciją. Kiekviename mieste švenčia tūkstančiai šalies gyventojų. Sostinėje, Daukanto aikštėje šalia Prezidentūros skambėjo ne tik Prezidento Gitano Nausėdos kalba, bet ir Eurovizijos dainos, Valdovų rūmus pasiekė ypatingas proginis eksponatas. Tuo metu Kaune ir Klaipėdoje gyventojus švęsti kvietė patrankų griausmas bei milžiniška 250 metrų ilgio lietuviška trispalvė.

Pirmojo ir vienintelio Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dienos proga Garbės sargybos kuopos kariai parengė ypatingą pasirodymą. Parodomojoje rikiuotėje skamba Lietuvos „Eurovizijos“ nugalėtojos „The Roop“ daina „On Fire“.

Prezidentui Gitanui Nausėdai ši Liepos 6-osios šventė pirmoji. Nausėda savo kalboje akcentuoja, kad vienintelis šalies karalius Mindaugas atvėrė Lietuvai kelią į vakarus. Esą dabartinis Lietuvos tikslas tebėra toks pat – išlikti šios erdvės dalimi.

„Jo pastangomis nedidelė šalis prie Nemuno ir Neries krantų kaip savarankiška veikėja įžengė į Vakarų civilizacinę erdvę – ir ten pasiliko iki šios dienos“, – sakė LR Prezidentas Gitanas Nausėda.

REKLAMA

G. Nausėda pabrėžia, kad Mindaugo karūnavimas buvo reikšminga politinė ir diplomatinė pergalė.

„Pirmasis Lietuvos karalius sugebėjo išnaudoti unikalią istorinę galimybę – Europos žemėlapyje užfiksuoti naują politinį darinį ir ateities namus lietuvių tautai. <…> Kartu su Europos Sąjungos ir NATO partneriais toliau dirbame, kurdami demokratijos, stabilumo ir gerovės erdvę permainingame pasaulyje. <…> aš džiaugiuosi matydamas tiek daug patriotiškai nusiteikusių Lietuvos žmonių, kurie myli savo valstybę ir kartu, drauge švenčia jos gimtadienį“, – kalbėjo jis.

„Tai pažymi tą nepriklausomos valstybės dieną, kuri tęsiasi nuo pat Mindaugo laikų ir mūsų laimėjimai yra pasididžiavimas ir linkiu, kad ta mūsų sėkmė mus lydėtų ir į ateitį“, – jam antrino Valdas Adamkus.   

Išdalinti valstybiniai apdovanojimai

Daukanto aikštėje susirinkę gyventojai pasakoja, kad Liepos 6-ąją stengiasi švęsti kasmet.

„Tokia valstybinė šventė, kuri įsimintina ir reikalinga. Riekia jaunimą kažkokiu būdu supažindinti su šventėmis; Mano šeima labai patriotiška tai stengiamės mažuosius ugdyti; Tokia vienybės diena. Visi susivienija, vėl prisimename, kad esame viena tauta ir tas valstybės himno giedojimas vakare visiems kartu, labai bendrumo jausmą skatinantis dalykas“, – pasakojo šventės dalyviai. 

Daukanto aikštėje šiandien ne tik tradiciškai į dangų kilo vėliavos. Prieš oficialių Liepos 6-osios minėjimą Prezidentūros viduje išdalinti valstybiniai apdovanojimai žmonės, kurie nusipelno valstybei ir garsina Lietuvos vardą pasaulyje.

„Šalies vardą labiausiai garsina, tie kurie savo talentus nukreipia tinkama kryptimi, kurie kuria ir skleidžia kultūrą, kurie nebijo būti kitokie, kartais net rizikuoti savo gyvybe“, –  kalbėjo šalies prezidentas.

Prezidentūroje valstybinius apdovanojimus, kryžius ir medalius atsiėmė 40-imt žmonių. Už nuopelnus Lietuvai apdovanota operos solistė Violeta Urmanavičiūtė-Nigro.

„Esu nepaprastai pagerbta ir laiminga būti tokia proga Lietuvoje, nes aprastai netenka būtent, bet šį kartą iš dalies nelabai maloniai situacijai dėkinga, kad galėjau sudalyvauti. Šiemet apdovanojimų ceremonija išskirtinė tuo, kad medalius gavo gausus būrys su koronavirusu kovojančių medikų“, –kalbėjo apdovanota operos solistė Violeta Urmanavičiūtė-Nigro.

REKLAMA

„Apdovanojimas yra ne man, o visai mano komandai bei ligoninei, ir manau, kad visiems medikams, malonus jausmas“, – sakė Šiaulių ligoninės gydytojas Marius Ellikas.   

Tiesa, daugiausiai ovacijų šį kartą sulaukė Žygimantas Kaminskas. Lietuvos karo akademijos kariūnas, kuris rizikavo savo gyvybe, beveik prieš metus Baltijos jūroje išgelbėjo skendusius 10-ies metų berniuką ir keturis vyrus.

„Apie save mažiausiai galvojau tuo metu. Dariau ką galėjau ir kiek galėjau. Net nepagalvojau iškarto šokau, viskas automatiškai suveikė, realiai atrodo ten koks pusvalandis gelbėjimo darbų truko porą sekundžių“, – sakė kariūnas Žygimantas Kaminskas.

Sostinėje tarp oficialių Liepos 6-osios minėjimo dalių įsipynė ir unikalių renginių. Į Valdovų rūmus atkeliavo ypatinga dovana – šis Lietuvos valdovo Žygimanto Augusto biustas.

„Kai kalbam apie Lietuvos didžiuosius kunigaikščius. Be abejo vienas iš jų Žygimantas Augustas – paskutinis iš Jogailaičių dinastijos. Šiemet rugpjūčio pirmą, švęsiantis savo 500-ąjį gimtadienį. Todėl labai simboliška, kad Liepos 6-ą vyksta Žygimanto Augusto bronzinio biusto dovanojimo ceremonija“, – kalbėjo Valdovų rūmų muziejaus atstovė Lirija Steponavičienė. 

Patrankų salvės Kaune

Mindaugo karūnavimo diena iškilmingai paminėta ir Kaune, tradiciškai vidurdienį Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje. Po iškilmingos Vyčio kryžiaus ordino vėliavos pakėlimo ceremonijos, gėlės dedamos prie Laisvės paminklo ir Nežinomojo kareivio kapo. Čia aidi griausmingos patrankų salvės.

O įvairios Kauno bendruomenės pasklidę po miestą šventę mini ir savaip – vieni renkasi ant piliakalnių, kiti pėsčiomis ar dviračiais lanko istorinius objektus, ar prie Kryžių kalnelio prisimena tautos didvyrius.

Tuo metu uostamiestyje šventinis renginys vyko ant vienos iš Klaipėdos pilies kurtinų. Paminėti Mindaugo karūnavimo dieną susirinko kur kas gausesnis būrys miestiečių nei ankstesniais metais. Daugelį ypač sužavėjo vienas iš šventės akcentų – kurtina apjuosta milžiniška, net 250 metrų ilgio lietuviška trispalve.

Liepos 6-ąją vainikuos tautiška giesmė, kuris 9-ą valandą vakaro bus giedama ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje.


Rašyti komentarą...
I
Irena
2020-07-06 20:38:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
Lietuvos Valstybės diena, dainuojant angliškai!? Verta susimąstyti...
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų