Dar iki Panevėžio 511-ojo gimtadienio rugsėjo pradžioje miesto širdyje Laisvės a. bus draudžiama ne tik gurkšnoti alkoholį, bet ir užtraukti dūmą. Jei politikai palaikys Savivaldybės valdininkų idėją, Laisvės a. dūmą užtraukti bus galima tik lauko kavinėse. J. Markevičiaus nuotr.
Zonos be tabako
Savivaldybės taryba dar šį mėnesį rengiasi aikštę paskelbti nerūkymo zona. Rūkyti bus nebeleidžiama ir autobusų stotelių paviljonuose, o draudimų nepaisantiems rūkaliams grės bauda, penkiskart didesnė, nei kainuoja pakelis brangesnių cigarečių.
Prisidegti cigaretę rūkaliai galės tik lauko kavinėse bei ne toliau nei per 3 metrus nuo viešojo maitinimo įstaigų. Tokią išlygą valdininkai padarė kilus Laisvės a. įsikūrusių verslininkų nepasitenkinimui dėl iš centro draudimais išgenamų klientų.
Patobulintam Savivaldybės sprendimo, uždėsiančio apynasrį rūkaliams, projektui pritarė Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmai bei J. Miltinio dramos teatro kolektyvas.
Įsigaliojus draudimui rūkyti, Laisvės a. prieigose, vedančiose į Vilniaus, Klaipėdos, Ukmergės, Savanorių, Elektros gatves, bus pastatyti rūkalius perspėjantys ženklai, o autobusų stotelėse atsiras specialūs lipdukai. Tam Savivaldybės biudžete numatyta skirti 4000 Lt.
Draudimas galiojo tik teoriškai
Sveikatos skyriaus specialistės Dalios Lauruškienės teigimu, autobusų stoteles paskelbti nerūkymo zonomis ragino aplinkinių interesų nepaisančiais rūkaliais skųsdavęsi panevėžiečiai. Tokios idėjos iniciatoriui Raimondui Poviloniui mintis kreiptis į Savivaldybę kilo matant, kaip pliaupiant lietui stotelių paviljonuose vieni traukia dūmą, o nerūkantys senukai ir vaikai mindžikuoja lauke. Jo nuomone, Panevėžyje derėtų pritaikyti daugelio seniai stotelėse rūkyti uždraudusių Europos Sąjungos valstybių patirtį.
Savivaldybės administracijos siūlymas miesto Tarybai nerūkymo zona paskelbti ir Laisvės a. nėra naujas. Tai miesto politikai jau buvo padarę 1994-aisiais. Tuometė Taryba uždrausti dūmyti stotelėse nesiryžo, tačiau rūkalius auklėti bandė geležinkelio, autobusų stočių peronuose, miesto stadione ir sporto rūmuose įrengusi reklaminius skydus prieš rūkymą.
Prieš dvidešimt metų Panevėžio politikų priimtas sprendimas lig šiol nebuvo atšauktas, tačiau galiojo tik teoriškai, bet ne praktiškai. Laisvės a. prieigose tėra ženklai, perspėjantys apie čia galiojantį draudimą vartoti svaigiuosius gėrimus.
Kadangi aikštėje niekur nėra perspėjimų nerūkyti, Savivaldybės Viešosios tvarkos ir kontrolės skyriaus inspektoriai rūkalių nepersekiojo. Skyriaus specialistė Rosita Baltutytė pastebi, kad pastaraisiais metais rūkančiųjų akivaizdžiai sumažėjo.
„Tikrindami, kaip Laisvės a. laikomasi draudimo gerti viešojoje vietoje, kartais matydavome vieną kitą rūkantį, dažniausiai – dviratininkus su cigarete burnoje“, – teigė R. Baltutytė.
Jei dar šį mėnesį posėdžiausianti Savivaldybės taryba paskelbs Laisvės a. zona be tabako dūmų, užsirūkiusiems ne lauko kavinėse grės bauda iki 50-ies litų. Savivaldybės inspektoriai žada nebūti pernelyg griežti rūkaliams – pirmiausia įspėti ir tik piktybiškai ignoruojančiuosius draudimą bausti.
Rūkyti nebemadinga
Laisvės a. įsikūrę verslininkai mano, kad tik lauko kavinėse paliekamos rūkymo zonos apyvartai neturės reikšmingos įtakos. Kavinės „Galerija XX“ savininkas Raimondas Pilvinis teigia daugiau rūkalių sulaukiantis vasaros sezonu, o šaltuoju metų laiku lekiančiųjų į lauką užtraukti dūmą pasitaiko labai retai. Verslininkas palaiko Savivaldybės idėją atkreipti dėmesį į rūkymo problemą Laisvės a. paskelbiant zona be tabako dūmų.
„Kai uždraudė rūkyti kavinių viduje, džiaugėsi visi, net rūkaliai. Todėl draudimas rūkyti Laisvės a. neturės įtakos lankytojų aktyvumui“, – mano R. Pilvinis.
Viešbučio pašonėje įkurtos vyninės savininkas Gytautas Blažinskas irgi pastebi, kad rūkyti nebėra nei populiaru, nei madinga. Anot jo, dūmą užsitraukia maždaug 30 proc. klientų, iš jų apie 70 proc. – jaunimas, ypač merginos, treningais vilkintys vyrukai.
Nors G. Blažinskas Savivaldybės idėjai neprieštarauja, bet nemano, kad draudimai tinkamiausia priemonė mokyti žmones etiketo.
„Draudimas rūkyti aikštėje verslui didelės įtakos neturės, gal net bus naudingas – atėjęs į lauko kavinę parūkyti žmogus ir kavos puodelį užsisakys. Bet draudimais galima ir visai miesto centrą ištuštinti. Kai įrengė parkomatus, žmonių centre akivaizdžiai sumažėjo“, – perspektyvą mato G. Blažinskas.
Tabako dūmai gadina poilsį
Stasė M., pensininkė
Labai gerai, kad uždraus rūkyti. Pati nerūkau ir man labai nepatinka, kai ilsintis ant suolelio kas prisėda greta ir prisidega cigaretę. Jei žmonės tokie nekultūringi, reikia draudimų. Galima, pavyzdžiui, vieną aikštės pusę paskelbti rūkymo zona, kitą – vieta be dūmų. Nieko tokio, jei ir lauko kavinėse rūkys, bet tik ne ant suoliukų aikštėje, kur ir šeimos su vaikais, ir seni žmonės prisėda. Tik gal nereikėtų rūkančiųjų labai griežtai bausti. Užtektų įspėti.
Dabar Laisvės a. matau nemažai rūkančių žmonių. Jaunimas laikosi mados, o seni žmonės gal iš didelio pripratimo atsikratyti to įpročio negali. Ir iš kitų miestų atvažiavusieji klausia, ar mūsų Laisvės a. galima rūkyti. Kitur tokie draudimai seniai galioja, tik Panevėžyje vis dar nebuvo, bent jau jokių ženklų aikštėje nematyti.
Prie nerūkančiųjų cigaretės vengia
Andrius Petrulis, apsaugos darbuotojas
Manyčiau, uždrausti rūkyti Laisvės a. būtų protingas sprendimas. Rūkau bene dešimt metų, bet nematau problemos paėjėti tolėliau, kad nekenkčiau nerūkantiems žmonėms. Ir dabar taip darau. Per „Susitikime penktadienį“ renginius panorėjęs rūkyti einu už kolegijos pastato, kur nėra būrio žmonių. Kultūringas žmogus sau neleis prisidegti cigaretės šalia nerūkančiųjų. Kiek žinau, pasyvus rūkymas yra toks pat kenksmingas kaip ir aktyvus.
Paskatins mesti rūkyti
Mindaugas Steckas, krašto apsaugos savanoris
Abejoju, ar draudimas rūkyti pasiteisins. Labai įtariu, kad daugelis rūkalių į jį žiūrės pro pirštus. Ar neatsitiks taip, kaip su reikalavimu dviratininkams dėvėti liemenes – jaunimas ir toliau važinėja ir be jų, ir be žibintų. Nebent Laisvės a. nerūkymo zona paskelbusi Savivaldybė užsiimtų rimta kontrole. Tikiuosi, kad toks draudimas privers ir mane mesti rūkyti, o rūkau jau septynetą metų ir net du kartus nesėkmingai bandžiau mesti.
Bet esu įsitikinęs, kad geriau visiškai Lietuvoje uždrausti prekybą alkoholiu ir tabako gaminiais, nei skirstyti miestą į teritorijas, kur galioja draudimai ir negalioja.
Prevencija veiksmingiau už draudimus
Žilvinas Klivickas, VGTU studentas
Nerūkau, bet kultūringi rūkantieji man problemų nekelia. Esu liberalių pažiūrų, todėl draudimą rūkyti Laisvės a., pačiame centre, vertinu skeptiškai. Žmonės patys turi atsirinkti, kas jiems tinka, kas ne. Siūlyčiau daugiau lėšų skirti prevencijai, užuot įvedinėjus draudimus. Tai duotų kur kas geresnių rezultatų nei kategoriški sprendimai.