Aukšti policijos pareigūnai ir kitų teisėsaugos įstaigų vadovai prie solidžių atlyginimų prisiduria ir brangiomis dovanomis. Dažniausiai vadovus dovanomis lepina jų mamos: tai žemės sklypą parūpina, tai penkiaženklę sumą litais atskaičiuoja... Bet yra ir išimčių. Pavyzdžiui, rajono prokuratūros vadovui pavyko gauti labai gerą uošvienę, kuri pareigūno šeimą parėmė stambia pinigų suma.
Bet ir tarp pačių pareigūnų pasitaiko „baltų varnų". Antai buvęs miesto 1-ojo policijos komisariato vadovas nesidairo turtingų giminaičių, o pats žarsto brangias dovanas. Pusdienį suko galvą komisaras, kol prisiminė, kad savo žmonai ne žiedą ar suknelę, o visą sklypą atrėžė.
Pareigūną pavedė atmintis
Buvęs Šiaulių miesto 1-ojo policijos komisariato viršininkas Auridas Pekauskas, šiuo metu einantis Radviliškio rajono komisariato viršininko pavaduotojo pareigas paklaustas apie viešųjų ir privačiųjų interesų deklaracijoje nurodytą dovaną – 25-50 tūkstančių litų vertės žemės sklypą ir kitus sandorius iš pradžių buvo itin nekalbus – paprašė palaukti, kol jis įsijungs įrašymo įrangą ir neatsakęs į klausimus numetė ragelį (gal įrašymo įranga neįsijungė? - aut. past.).
Susisiekėme su Radviliškio rajono PK komisariato viršininku Alvydu Lideikiu. Pareigūnas pripažino, kad toks jo pavaldinio elgesys su žiniasklaidos atstovais yra neįprastas ir pažadėjo pasikalbėti su A. Pekausku. Su ne itin kalbiu pareigūnu pabandėme susiekti vėliau. Pagaliau atsiliepęs A. Pekauskas vaidino nežiniuką.
„Kaip suprast, kokia dovana? Apie kokią dovaną kalbate?" - vis klausinėjo A. Pekauskas apie tai, kokias dovanas pats deklaravo viešųjų ir privačiųjų interesų deklaracijoje. Pareigūnui teko priminti, kur galima rasti viešai skelbiamas pareigūnų deklaracijas, pasiūlėme jam atsiųsti nuorodą į Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos interneto svetainę. Iš pradžių A. Pekauskas išvedžiojo, kad neturi interneto. Paskui žurnalistės, kurią vadino panele, puolė klausinėti, kiek jai metų. Teko padėti pareigūnui susipažinti su jo paties pateikta deklaracija ir jam paskambinome vėliau, norėdami paklausti apie deklaruotas brangias dovanas. Pokalbio viduryje netikėtai telefone pasigirdo pypsėjimas (gal A. Pekauskas numetė ragelį? - aut. past.). Po kiek laiko kažkas į mobilųjį žurnalistės telefoną pradėjo „majakinti". Telefono aparatas rodė A. Pekausko mobiliojo telefono numerį – tai supratome kaip ženklą perskambinti.
Komisaras žmonai nepagailėjo sklypo
Šį kartą pareigūnas atsiliepė ir dėstė, jog nesupranta, kodėl jo deklaracijoje, skiltyje apie dovanas, nurodyta jo pavardė. „Tai gal aš dovanojau? Taip (džiaugsmingai atsidūsta) gal aš dovanojau?" - kartojo A. Pekauskas, bet taip ir neįstengė pokalbio metu prisiminti, ką ir kam jis galėjo dovanoti. Pareigūnas teisinosi neprisimenąs, esą praeityje jis kažkam kažką dovanojo, be to pats yra gavęs dovanų, tad ir negalįs visko prisiminti.
Paskui A. Pekauskas pareiškė norįs susisiekti su Vyriausiąja tarnybinės etikos komisija ir pats išsiaiškinti, kodėl jo pateiktoje deklaracijoje nurodyta jo pavardė. Ir baigė pokalbį.
Tačiau žurnalistės telefonas tylėjo neilgai. Po darbo valandų A. Pekauskas netikėtai ėmė skambinėti žurnalistei ir primygtinai prašė dviejų netekėjusių redakcijoje dirbusių žurnalisčių telefono numerių. Pasiūlėme paskambinti redaktoriui, bet A. Pekauskas tai daryti kažkodėl atsisakė.
Ir šis komisaro skambutis tą vakarą buvo ne paskutinis. „Aš esu dovanojęs! Dovanojau savo žmonai Šiauliuose esantį žemės sklypą!" - džiaugsmingai pasigyrė A. Pekauskas.
R. Šiumberevičius gavo pinigų
Skirtingai nei Radviliškyje dirbantis jo kolega, Šiaulių miesto policijos komisariato viršininko pavaduotojas Ričardas Šiumberevičius savo žmonai sklypų nedovanoja, o pats gauna nemažas dovanas. Pareigūnas šių metų deklaracijoje nurodė gavęs 10 tūkstančių litų dovanų.
„Mirė močiutė ir mano mama savo vaikams lygiomis dalimis padalijo pinigus – aš gavau 10 tūkstančių litų", - dėstė pareigūnas, kuris atrodė nepatenkintas išgirdęs klausimą apie gautą dovaną. „Galite rašyti, ką norite", - galiausiai nukirto miesto policijos vadovo pavaduotojas.
Sklypą namui dovanojo mama
Šiaulių rajono policijos komisariato viršininkas Vidmantas Komas viešųjų ir privačiųjų interesų deklaracijoje nurodė iš motinos gavęs dovanų nuo 25 iki 50 tūkstančių litų vertės žemės sklypą ir nurodė pirkęs nemažai santechnikos bei statybinių medžiagų.
„Mano mama savo trims vaikams: man, broliui ir seseriai padalino žemės sklypą. Buvo 30 arų - visiems padalino po 10 arų. Žinote kavinę „Vingis"? Tai ten, šalia jos, pušyne", - neslėpdamas aiškino V. Komas. Kokios konkrečiai vertės yra minėtas sklypas, policijos vadovas negalėjo atsakyti – esą reikia pasikelti dokumentus. Kodėl mama buvo tokia dosni? „Dovanojo, kad namą pasistatyčiau! Šiuo metu dar tebevyksta statybos, bet jau galima sakyti, kad beveik pabaigtuvės", - džiaugsmingai kalbėjo V. Komas ir pridūrė, kad statyboms pasibaigus jis su šeima kelsis į naują namą.
„Mama tik žeme padėjo, daugiau – skolino bankas", - kalbėjo V. Komas.
Prokuroro šeimos biudžetą papildo uošvienė
Šiaulių rajono apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro Gintaro Misevičiaus deklaracijoje nurodyta, kad jo šeima praėjusiais metais praturtėjo 10 tūkstančių litų – tokią pinigų sumą dovanų gavo Šiaulių apskrities vyriausiajame policijos komisariate specialiste plušanti prokuratūros vadovo sutuoktinė.
„Žmonos mama savo dukrai dovanojo 10 tūkstančių litų. Juk mama gali dovanoti dukrai?" - klausimais piktinosi prokuroras ir apie uošvienės dosnumą daugiau nieko paaiškinti negalėjo.
Asta VOLKOVAITĖ