Teisėjai, kratydamiesi atsakomybės palesti asmenį anksčiau laiko iš įkalinimo įstaigos, siūlo šį klausimą spręsti komisijos posėdyje.
Tik 30 – 50 procentų nuteistųjų atlieka visą bausmės terminą, likusieji paleidžiamo lygtinai. Beveik pusę jų vartoja narkotikus ir nusikalsta pakartotinai.
Pernai iš 3195 paleistų iš įkalinimo įstaigų nuteistųjų, beveik pusę jų paleisti lygtinai. Šiemet iki gegužės 1 -osios dienos paleisti 883 nuteistieji, iš jų lygtinai – 343. Dar šešiems taikytas atleidimas nuo bausmės anksčiau laiko.
Kasdien į policiją patenka asmenys, paleisti į laisvę prieš dieną, savaitę, kelis mėnesius. Daugelis – teisti po 10, 20 kartų. Dažniausiai sulaikomi už vagystes, plėšimus, rečiau – kūno sužalojimus, nužudymus.
„Tik specialistai – auklėtojai, prižiūrėtojai, psichologai, gydytojai ir net psichiatrai – turėtų nuspręsti, ar galima asmenį paleisti lygtinai. Jeigu asmuo nusikalsta, kalčiausi lieka teisėjai, ant kurių pečių užtraukė šią atsakomybės naštą“ - svarstė Vilniaus 3-ijo teismo pirmininkas Pavelas Barkovskis.
Pasak jo, tik tie, kas artimai bendravo, atliko testus su nuteistuoju gali spręsti, ar jam galima išeiti į laisvę.
Panašios nuomonės ir kiti kalbinti teisėjai.
Rengiami pakeitimai
Atsižvelgiant į teisėjų skundus, Teisingumo ministerija ėmėsi rengti įstatymų pakeitimus, kurie, anot ministro Remigijaus Šimašiaus, lygtinio paleidimo mechanizmą padarys geresnį.
Viena iš galimybių svarstoma ir lygtinio paleidimo taikymo svarstymas specialiojoje komisijoje, kuri būtų sudaryta iš įvairių specialistų ir visuomenės atstovų – psichologų, probuotojų, socialinių darbuotojų, nevyriausybinių organizacijų, savanorių ir kt. visuomenės narių.
Darbo grupė, baigusi darbą, pateiks savo išvadas dėl tokios komisijos sudarymo.
Pernai iš 3195 paleistų iš įkalinimo įstaigų nuteistųjų, beveik pusę jų paleisti lygtinai. Šiemet iki gegužės 1 -osios dienos paleisti 883 nuteistieji, iš jų lygtinai – 343. Dar šešiems taikytas atleidimas nuo bausmės anksčiau laiko.
Veiksminga probacija, anot R.Šimašiaus, priemonė, galinti padėti sumažinti nuteistųjų asmenų skaičių įkalinimo įstaigose bei greičiau ir geriau integruoti šiuos asmenis į visuomenę.
Neveiksminga priežiūra
Šiandien probacijos tarnybų veikla orientuota į nuteistųjų kontrolę, ne į pagalbą jiems integruojantis į visuomenę.
„Prižiūrint paleistus lygtinai itin svarbu ne pagauti juos už rankos darant naują nusikaltimą, o stengtis padaryti viską, kad asmeniui nekiltų noras vėl nusikalsti. Tai yra labai svarbus visuomenės saugumo veiksnys. Jei nuteistasis nedarys naujų nusikaltimų, žmonės bus saugesni, jiems nereikės mokėti už nuteistųjų išlaikymą“, - įsitikinęs R. Šimašius.
Kontroliuojami kartą per savaitę, mėnesį
Kol kas, pažymėjo ministras, dabar stinga instrumentų kontroliuoti nuteistuosius. Be stebėjimo priemonių neįmanoma stebėti, kada jie būna namie, ar laikosi sąlygų.
Kontrolė vykdoma itin retai – nuo karto per savaitę iki karto per mėnesį. Kai kurie žino, kada pareigūnas ateis ir tik tada būna nurodytoje vietoje.
Naujose pataisose siūloma nuteistiesiems taikyti labiau adekvačią priežiūrą vykdant specialias pataisos programas, orientuotas į jų elgesio ir mąstymo keitimą, darbinių įgūdžių lavinimą.
Projekte numatoma, kad nuteistiesiems galėtų padėti įvairios visuomeninės organizacijos bei savanoriai, kurių pagalbą nuteistasis galės pasirinkti ir savo nuožiūra.
Tinkamai įgyvendinus numatytas priemones, mano R. Šimašius, sumažėtų ir kalinčiųjų skaičius laisvės atėmimo įstaigose, valstybė sutaupytų biudžeto lėšų. Dabar nuteistųjų išlaikymui įkalinimo įstaigose skiriama šimtai milijonų litų. Viena praleista diena įkalinimo įstaigoje valstybei apsieina iki 50 litų. Šiuo metu nuteistųjų yra apie 8 tūkstančius.
Lietuva vis dar yra viena pirmaujančių valstybių Europos Sąjungoje pagal jai tenkančių kalinių skaičių 100 000 tūkst. gyventojų.