REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
9
Linas Pernavas (nuotr. asm. archyvo)

Jungtinėje Karalystėje (JK) nuo teisėsaugos pareigūnų ar jau teismo paskirtų bausmių besislapstantiems lietuviams – nerimo metas. Lietuvos ir JK pareigūnų šių metų pradžioje pradėtas eksperimentas jau davė apčiuopiamų rezultatų.

9

Jungtinėje Karalystėje (JK) nuo teisėsaugos pareigūnų ar jau teismo paskirtų bausmių besislapstantiems lietuviams – nerimo metas. Lietuvos ir JK pareigūnų šių metų pradžioje pradėtas eksperimentas jau davė apčiuopiamų rezultatų.

REKLAMA

Apie juos savo „Facebook“ paskyroje paskelbė Lietuvos policijos atašė Jungtinėje Karalystėje Linas Pernavas:

„Šiai dienai yra sulaikyta jau pusė į TOP 10 sąrašą patekusių ieškomiausių asmenų! Metų pradžioje su savo kolegomis Lietuvoje sudarėme 10 ieškomiausių Lietuvos policijos asmenų sąrašą JK (tų, kurie pagal mūsų informaciją tikėtina, kad slapstosi šioje šalyje). Nuo tada rinkome daug informacijos, analizavome situacijas, organizavome susitikimus, pasalas ir pan. Šiandien jau turime rezultatą – 5 ieškomi asmenys yra surasti ir sulaikyti!“

Naujienų portalas tv3.lt pasikalbėjo su L. Pernavu apie nusikaltėlių iš Lietuvos sulaikymus Jungtinėje Karalystėje.

REKLAMA
REKLAMA

Kodėl kilo mintis sudaryti ieškomiausių lietuvių, kurie gali slapstytis būtent Jungtinėje Karalystėje, TOP 10?

Vienas iš mano uždavinių Jungtinėje Karalystėje – dirbti su konkrečiais tyrimais, bylomis. Viena krypčių – asmenų, kurie slapstosi dėl padarytų nusikaltimų arba vengia jau paskirtos bausmės vykdymo, paieška. Bendraujant su lietuvių ir britų pareigūnais kilo idėja pažiūrėti į viską iš kitos pusės.

REKLAMA

Ieškomų asmenų sąrašas yra ilgas, tad atsidurdavome situacijoje, kai visi visų ieško, o tada dažnai kažkas nepavykdavo. Todėl nusprendėme padaryti ieškomiausių lietuvių, kurie labiausiai tikėtina, kad slepiasi JK, TOP 10 sąrašą.

Metų pradžioje atrinkome santykinai pavojingiausius asmenis. Tada prasidėjo daug nuotolinių ir gyvų susitikimų su britų pareigūnais. Turėti sąrašą nepakako, reikėjo ir pajėgų, kurios galėtų rengti pasalas, sulaikyti asmenis, rinkti informaciją.

Suradome tinkamus pareigūnus, tada įvyko oficialus pasitarimas tarp JK ir Lietuvos policijos pareigūnų. Sutarėme, kad yra toks sąrašas, jog aš būsiu kontaktiniu asmeniu. Pradėjome šį darbą daryti metų pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA

Prabėgo pusmetis ir neseniai sulaukiau pranešimo apie jau penktą sulaikytą asmenį iš mūsų sudaryto dešimtuko. Tai buvo nauja idėja, todėl nežinojome kaip pasiseks. Bet turime rezultatą ir galime teigti, kad idėja pasiteisino. Per trumpą laiką sulaikyti 5 asmenis – geras rezultatas.

Kokius nusikaltimus padarę asmenys buvo sulaikyti?

Neminėdamas pavardžių galiu pasakyti, kad kai kurie jų buvo ieškomi nuo 2014-2015 metų. Vienas iš asmenų šešerius metus slapstėsi nuo paskirtos 6 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmės. Jis buvo nuteistas dėl viešosios tvarkos sutrikdymo, asmens sužalojimo.

Kitas sulaikytasis buvo padaręs net 6 nusikaltimus. Tai ir narkotikų platinimas, ir sveikatos sutrikdymas, ir netyčinė žmogžudystė. Dar vienas asmuo nuo 2019 m. buvo ieškomas dėl didelio narkotinių medžiagų kiekio laikymo su tikslu platinti. Jam jau paskirta 13 metų įkalinimo bausmė, vyras pripažintas ypatingu recidyvistu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat už grotų atsidūrė nuo 2014 m. ieškomas asmuo. Jis buvo nuteistas 3 metų laisvės atėmimo bausme dėl šaunamojo ginklo panaudojimo ir asmens sužalojimo. Dar vieno asmens buvo ieškoma nuo 2020 m. dėl sukčiavimo. Jis apgaulės būdu įgijo didelės vertės svetimą turtą. Visi šių asmenų nusikaltimai buvo padaryti Lietuvos teritorijoje.

Tokios sėkmingos operacijos veikia prevenciškai, kuri yra pigesnė nei atliekamas ikiteisminis tyrimas bei darbas su pasekmėmis. Kuo daugiau asmenys matys, kad nėra galimybės pasislėpti ir išvengti baudžiamosios atsakomybės, tuo mažiau nusikals.

Besislapstantys nusikaltėliai suvoks, kad visada turi dairytis per petį. Tik laiko klausimas, kada turėsi atsakyti už tai, ką esi padaręs. Juos sulaikius yra kreipiamasi į teismą dėl kardomųjų priemonių paskyrimo. Tada sprendžiami ekstradicijos klausimai.

REKLAMA

Ką galėtumėte pasakyti apie dar nesulaikytus asmenis iš sudaryto sąrašo?

Likusio sąrašo viešinti nenorime, kad nepadarytume žalos atliekamiems tyrimams. Jei nusikaltėliai žinotų, kad yra atsidūrę dabar jau tarp TOP 5 ieškomiausių asmenų, jie padarytų viską, kad tik išsisuktų nuo sulaikymo.

Esate viešai užsiminęs, kad prie dviejų asmenų sulaikymo prisidėjo Jungtinėje Karalystėje gyvenantys lietuviai. Kokios tautiečių pagalbos sulaukiate?

Lietuvių bendruomenė JK yra turbūt didžiausia, jeigu palygintume su kitomis šalimis. Vieni skaičiuoja, kad čia gyvena apie 200 tūkst. lietuvių. Tad vienas iš mano išsikeltų uždavinių čia atvykus buvo užmegzti glaudžius ryšius su lietuvių bendruomene. Vyko susitikimai, dalyvavau renginiuose. Žinoma, koronaviruso situacija viską apsunkino.

REKLAMA

Galiu patvirtinti, kad dėl dviejų ieškomiausių sąraše esančių asmenų informacijos sulaukiau būtent iš bendruomenės atstovų. Dėl vieno jų viskas buvo tiek tikslu, kad net britai stebėjosi ir pabrėžė preciziškumą. Pasakysiu vaizdžiai, kad sulaikymas buvo tarsi nuėjimas į parduotuvę ir prekės pasiėmimas. Turėjome informacijos apie to asmens darbdavį, jį patį. Žinojome kaip ir kada jis keliauja į darbą.

Papasakokite plačiau apie įvykdytas sulaikymo operacijas, pasiruošimą joms. Kiek prie to prisidėjo Lietuvos pareigūnai?

Viskas prasidėjo nuo pačios idėjos. Daug diskutavome, kaip naujai organizuoti darbą. Tada prasidėjo informacijos rinkimas ir dalijimasis tarp Lietuvos ir JK pareigūnų. Lietuvos pareigūnai surinkdavo informaciją apie asmens namus, artimuosius, jo darbovietę. Buvo stengiamasi išsiaiškinti dėl ginklo turėjimo, galimybės priešintis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sulaikymuose dalyvavo tik britų policijos pareigūnai, kurie dirba specialiuose padaliniuose, yra specialiai pasiruošę vykdyti tokio tipo užduotis. Jei žinodavome, kad asmuo gali turėti ginklą, būdavo pasitelkiamos papildomos specialiosios pajėgos. Viskas buvo atlikta profesionaliai. Per sulaikymus nenukentėjo nei pašaliniai asmenys, nei pareigūnai.

Galiu pasakyti, kad sulaikymo fazė – kaip „razinka“ ant torto. Bet iki tol vyksta kruopštus ir atsakingas pasiruošimo etapas, kuris užtrunka. Kai kurių asmenų ieškojome daug metų, tačiau rezultatai parodė, kad viskas įmanoma.

Norisi padėkoti lietuvių ir britų pareigūnams už jų atliktą darbą. Aš pats buvo tarsi koordinatorius. Abiejų šalių pareigūnų indėlis buvo be galo didelis ir svarbus. Užmezgėme gerus santykius, todėl darbinės užduotys sprendžiamos žymiai efektyviau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų