Lietuvos tautinėms mažumoms priimtinesnė rusakalbė žiniasklaida

2014 m. gruodžio 5-14 d. Visuomenės nuomonės tyrimų centras „Vilmorus“ atliko reprezentatyvią Lietuvos 15-74 m. amžiaus gyventojų apklausą, buvo apklausti 866 lietuviai ir 501 kitų tautybių gyventojas. Tyrimo, kuris buvo atliktas Lietuvos radijo ir televizijos komisijos iniciatyva,  tikslas buvo įvertinti lietuviškos ir rusiškos žiniasklaidos naudojimą tarp lietuvių ir nelietuvių, nustatyti pasitikėjimo lygmenį šiomis žiniasklaidomis, nustatyti lietuvių ir nelietuvių vertinimus dėl konflikto Ukrainoje, įvykių Ukrainoje vertinimo priklausomybę nuo žiniasklaidos naudojimo.

Buvo nustatyta, kad dauguma gyventojų seka naujienas kartą per dieną ir dažniau. Naujienomis Lietuvoje kartą per dieną ir dažniau domisi 68 proc. lietuvių ir 74 proc. nelietuvių, naujienomis pasaulyje atitinkamai 61 proc. ir 73 proc., t.y. nelietuviai domisi naujienomis, ypač įvykiais pasaulyje, kiek dažniau nei lietuviai.

Nelietuviai dažniausiai naudojasi rusakalbe žiniasklaida. Rusijos televizijos kanalais bent kartą per dieną naudojasi 61 proc. respondentų, lietuviška televizija yra žiūrima maždaug du kartus rečiau (LTV – 31 proc., kitos televizijos lietuvių kalba – 33 proc.). Toliau pagal populiarumą seka Russkoje radio – 27 proc., Rusijos internetinės naujienų svetainės – 23 proc., Lietuvos naujienų internetinės svetainės rusų kalba – 18 proc., svetainės lietuvių kalba – 17 proc. Lietuviai naujienas dažniausiai seka (kartą per dieną ir dažniau) per lietuvišką televiziją (LTV – 51 proc., kitos televizijos lietuvių kalba – 60 proc.), per Lietuvos radiją – 31 proc., lietuviškose internetinėse svetainėse – 29 proc., per įvairias lietuviškas radijo stotis – 23 proc. Rusiškų televizijų žinias žiūri (bent kartą per dieną) 13 proc. lietuvių.

REKLAMA

Lietuviai apie įvykius Ukrainoje ir Rusijoje, nekalbant apie įvykius Lietuvoje, sužino iš lietuviškos žiniasklaidos. Pvz., apie įvykius Ukrainoje daugiausiai sužinoma iš lietuviškų TV (LTV – 56 proc., kitos TV – 56 proc.), iš lietuviškų internetinių svetainių – 31 proc., iš Lietuvos radijo – 28 proc.

Tuo tarpu nelietuviai apie įvykius Ukrainoje pirmiausiai sužino iš Rusijos TV kanalų – 58 proc., o tik po to iš lietuviškų televizijų (30 proc. LTV ir 38 proc. kitos lietuviškos televizijos). Dar daugiau iš rusiškų televizijų sužinoma apie įvykius Rusijoje – 69 proc. (iš LTV – 28 proc., iš kitų lietuviškų televizijų – 36 proc.). Daugiau nelietuviai iš lietuviškų televizijų sužino apie įvykius Lietuvoje (iš LTV 49 proc., iš kitų lietuviškų televizijų – 56 proc.). Tačiau nemažas informacijos srautas gaunamas ir iš rusiškų televizijos kanalų – 46 proc.

Anketoje buvo pateiktas klausimas „Jūsų nuomone, kas kaltas dėl konflikto Ukrainoje?“ Lietuvių ir nelietuvių atsakymai ženkliai skiriasi. Dauguma lietuvių (55 proc.) nurodė, kad dėl konflikto Ukrainoje yra kalta Rusija, tuo tarpu tarp nelietuvių tokių tik 16 proc. Ukrainos kaltę nurodė 10 proc. lietuvių ir 26 proc. nelietuvių. Donecko ir Luhansko separatistus nurodė 18 proc. lietuvių ir 6 proc. nelietuvių. Tuo tarpu JAV ir Europos Sąjungos kaltę – atvirkščiai: tik 7 proc. lietuvių ir žymiai daugiau nelietuvių – 23 proc.

Nelietuviai, kurie žiūri tik rusišką TV (nežiūri lietuviškos TV), mano, kad dėl konflikto Ukrainoje kalta Rusija – 13 proc., kalta Ukraina – 35 proc. (1 proc. Donecko ir Luhansko separatistai, 23 proc. JAV ir Europos Sąjunga, 46 proc. neturi nuomonės). Nelietuviai, kurie sužino naujienas ir iš lietuviškų TV kanalų, mano, kad dėl konflikto Ukrainoje kalta Rusija – 15 proc., kalta Ukraina – 15 proc. (11 proc. Donecko ir Luhansko separatistai, 11 proc. JAV ir Europos Sąjunga, 57 proc. neturi nuomonės). T.y. nelietuviai, žiūrintys ir lietuviškus kanalus, mažiau kaltina Ukrainą, JAV ir Europos Sąjungą, o daugiau – Donecko ir Luhansko separatistus.

REKLAMA

Absoliuti dauguma (96 proc.) lietuvių dažniausiai seka naujienas lietuvių kalba, rusų kalba – tik 15 proc. Nelietuviai atvirkščiai – 75 proc. dažniausiai seka naujienas rusų kalba, o lietuvių kalba ženkliai mažiau – 30 proc.


Rašyti komentarą...
R
RL
2015-01-07 15:03:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
"...buvo apklausti ... ir 501 kitų tautybių gyventojas."
Kas per tautybė "kitų" ??? Rašykite kiek ten rusų ,kiek baltarusų ...
Atsakyti
0

y
yeah
2015-01-07 23:42:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
levi 501 strauss
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų