• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos nekilnojamojo turto rinka bando atsispirti nuo dugno. Registrų centras skaičiuoja, kad gegužė pirmasis mėnuo, kai butų, namų ir kitų objektų sandorių skaičius pastebimai padidėjo. Tiesa, rinkos ekspertai priduria, kad daryti išvadas dar anksti, esą šiais metais dar gali išsipildyti abu scenraijai: ir rinkos atsigavimo, kas reikštų ženklesnį butų, namų kainų augimą, ir tolimesnio sąstingio. 

Lietuvos nekilnojamojo turto rinka bando atsispirti nuo dugno. Registrų centras skaičiuoja, kad gegužė pirmasis mėnuo, kai butų, namų ir kitų objektų sandorių skaičius pastebimai padidėjo. Tiesa, rinkos ekspertai priduria, kad daryti išvadas dar anksti, esą šiais metais dar gali išsipildyti abu scenraijai: ir rinkos atsigavimo, kas reikštų ženklesnį butų, namų kainų augimą, ir tolimesnio sąstingio. 

REKLAMA

Daugiau apie tai – TV3 žiniose. 

Pusantro milijono eurų – tokia brangiausio gegužės mėnesio nekilnojamojo turto sandorio individualių namų ir kotedžų kategorijoje vertė.

Elektrėnų savivaldybėje, šalia Gilušio ežero, už šią sumą nupirkta 2023 m. pastatyta 268 kvadratinių metrų sodyba su pirtimi ir ūkiniu pastatu.

REKLAMA
REKLAMA

Toliau rikiuojasi 1992 m. pastatytas beveik 300 kvadratinių metrų ploto namas su 38 arų sklypu Kaune, klientai paklojo 860 tūkstančių eurų.

REKLAMA

800 tūkstančių kainavo ir 2020 m. pastatytas 283 kvadratinių metrų ploto namas Vilniaus rajone, Avižieniuose, su 38 arų sklypu.

O pačiame Vilniuje, Žvėryno mikrorajone, už 700 tūkstančių klientai nusipirko 178 kvadratinių metrų ploto blokuotą namą su trijų arų sklypu.

„Balandžio mėnesį dariau analizę brangiausių butų Vilniuje, TOP 5. Tai TOP 5 brangiausi butai Vilniuje yra brangesni arba brangiau pirkti nei TOP 5 brangiausi namai visoje Lietuvoje. Tam tikra pirkėjų kategorija renkasi būstą tam tikrai sumai ir jau nebėra didelio skirtumo, ar jie perka namą, ar butą“, – sako „RealData“ vadovas Arnoldas Antanavičius. 

REKLAMA
REKLAMA

Turtingieji turtėja greičiau

Pasak rinkos ekspertų, prabangiame segmente nyksta skirtumai tarp namų ir butų.

„Prieš 10 metų nuosavas namas atrodė, galbūt, kaip koks prabangos objektas, o dabar vis daugiau pavyzdžių, kad butas gali būti gerokai brangesnis už namą“, – teigia A. Antanavičius. 

Brangūs nekilnojamojo turto pirkimai ir pardavimai sudaro tik nedidelę dalį visų sandorių, kurių liūto dalis palenda po 200 tūkstančių eurų riba.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Turtingėjam, bet, galbūt, tie turtingi žmonės turtingėja greičiau“, – tikina „RealData“ vadovas. 

Paskutinis pavasario mėnuo pozityviai nustebino rinkos ekspertus. Registrų centras gegužę Lietuvoje užfiksavo daugiau nei 10 tūkstančių nekilnojamojo turto sandorių. Tai yra penktadaliu daugiau nei balandį ir dviem su puse procento daugiau nei pernai tuo pačiu metu.

„Bendras metų rezultatas atsiliekame maždaug 10 procentų nuo praėjusių metų, bet gegužės rezultatas nuteikia optimistiškai. Turime daugelyje kategorijų geriausią mėnesį šiais metais. Rinkos aktyvumas beveik visus metus mažėjo, atsilikinėjo nuo praėjusių metų ir šitas mėnuo pirmas, kai mes nebematome to kritimo“, – komentuoja Registrų centro atstovas Paulius Rudzkis. 

REKLAMA

Tiesa, nekilnojamojo turto ekspertai švęsti dar neskuba. 

„Iš vieno mėnesio sunku spręsti. Reikėtų palaukti bent jau ketvirčio duomenų. Tada matytumėm tą visą judėjimą. Bendrai mes naujoje rinkoje matome, kad optimizmo yra daugiau, žmonės aktyviau ieško, sprendimas dėl įsigijimo vis dar būdavo truputį atidedamas, nes dauguma būsto finansuojama su bankine paskola“, – kalba nekilnojamojo turto plėtros asociacijos vadovas Mindaugas Statulevičius.

REKLAMA

Galimos problemos NT rinkoje

Europos Centrinis Bankas šį mėnesį sumažino palūkanų normas 25 baziniais punktais. Kadangi būtent tokio sprendimo tikėjosi rinkos, kartu su palūkanomis apačion jau kuris laikas ritasi ir tarpbankinės rinkos palūkanų norma.

Pavyzdžiui, 6 mėnesių EURIBOR iš lėto mažėja jau nuo kovo mėnesio. Dėl to gyventojams po perskaičiavimų jau mažėja mėnesinės įmokos už būsto paskolas. Ekspertai kol kas mano, kad realus vaizdas nekilnojamojo turto rinkoje pasimatys vėliau, kai bus aišku, kokiais tempais toliau mažės bazinės palūkanų normos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Priklauso, ar tai bus vienas, ar du dar mažinimai, koks tas tikslas yra siekiamas šių metų pabaigos. Kaip tas tempas išsilaikys kitais metais. Luktelkim mėnesį, du, matysim realų poveikį. Ypač rudeniop, kai aktyvumas yra didesnis būsto domėjimosi, sprendimų priėmimo būsto įsigijimo. Tuomet pamatysime realią situaciją“, – pasakoja M. Statulevičius. 

„Jeigu pasitvirtins tos hipotezės, kad Europos centrinis bankas jau pradėjo taip rimtai tą palūkanų karpymo ciklą, tai labai gali būti, kad kitais metais mūsų laukia problemos NT rinkoje, kad būsto paklausa vėl pradės viršyti pasiūlą ir mes matysime naują NT kainų augimą“, – teigia „Citadele“ ekonomistas Aleksandras Izgorodinas. 

REKLAMA

Džiaugtis dar anksti

Jei palūkanų normos toliau sėkmingai risis žemyn gali būti, kad būsto kainos jau kitais metais pakils 7–8 procentais.

Tiesa, ekonomistai akcentuoja, kad dar šiek tiek ankstoka pasiduoti pozityvioms nuotaikoms. Esą Europos centrinis bankas gali ir laikinai pristabdyti palūkanų mažinimo politiką, dėl ko namų, butų kainos kiltų lėčiau arba ir toliau stovėtų vietoje.

„Dujų kaina pradėjo kilti ir tikėtinai toliau didės, atlyginimai toliau kyla ir gali būti, kad mes matysime infliacijos paspartėjimą euro zonoje, kas labai nepatiks Europos centriniam bankui“, – sako ekonomistas A. Izgoridinas.  

Pasak Aleksandro Izgoridono, tikimybė, kad nekilnojamojo turto rinka šiemet ženkliai suaktyvės šiuo metu siekia apie 50 procentų.

Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio vrišuje. 

tv3.lt

vertinant, Lietuvoje NT turtas yra per brangus kartais - butas kuris dabar Vilniuje kainuoja 700.000, turetu kainuoti iki 200.000. Kainos neadekvacios, ir stipri kainu korekcija neisvengiama, beje Rygoje ji jau prasidejo - 30% kritimas, ir vistiek viskas stovi. Kas man gali paaiskinti, kodel Prancuzijoje, Kauno dydzio mieste, padoru 100m2 buta galima nupirkti uz 100.000, nuosava nama uz 200/250.000, o jei uzmiestyje, tai iki 100m2 tvarkingas namas apie 70.000-120.000 eur. Kam kainos atrodo nerealios, pasiziurekite patys leboncoin.fr Taigi, darau isvada, kas Lietuvoje NT yra ne dugne, o paciam pike, nuo kurio netrukus kainos prades ridentis zemyn
Statuliaviciaus uzsakyta
Statuliaviciaus uzsakyta
Ir vel diena pries darbo diena ir TV3 pasakos, kad butai brangzzzz. Kainos jau kreta ir pletotojai myza i kelnes ir uzsakineja straipsnius

Lyginau Švedijoje. Prie Malmo yra miestelis labai jaukus, uostamiestis, Trellerborg... Tai butai 3- 5 a name, mūriniuose, 1980-1995 statybos, po 50-70 m2, nuo 65000 e kainuoja... Algos ženkliai didesnės, žmonių kultūra pas juos žymiai aukštesnio lygio... Nuo Jų sostinės nutolę 20-30+ km po +-60-70+ tūkstančių... Tai kas LT per kraštas, kad tokia NT vertė? :D
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų