Ispanijos mieste Saragosoje pratybose „Trident Juncture“ (Trišakė jungtis) vykdyti sausumos operacijas treniruojasi kuopa - apie 200 karių - iš Karaliaus Mindaugo husarų bataliono, kuris dislokuotas Panevėžyje. Baltijos batalioną sudaro dvi kuopos iš Estijos ir po vieną kuopą iš Lietuvos ir Latvijos – iš viso apie 1000 karių su 250 vienetų karinės technikos.
NATO Greitojo reagavimo pajėgose kitąmet taip pat ruošiasi budėti ir pratybose dalyvauja nedideli Lietuvos kariuomenės logistikos, Karo policijos ir Karo medicinos tarnybos vienetai, priešmininis kovos laivas „Skalvis“. Lietuvos kariuomenės priešakinio degalų aprūpinimo vienetas su mobiliąja kuro užpylimo sistema Saragosos oro uoste vykdo sraigtasparnių papildymą aviaciniu kuru.
Pratybose „Trident Juncture” taip pat dalyvauja prieštankinis būrys iš Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio mechanizuotojo pėstininkų bataliono, esančio Tauragėje.
„Mes dažniausiai būname paramoje, kažkur aukštesnėse vietovėse ir iš toli stebime visą aplinką. Mūsų prieštankinė paskirtis yra naikinti šarvuotas transporto priemones, žemai skraidančius sraigtasparnius, bunkerius”, - BNS pratybose sakė vyresnysis eilinis Karolis Dirda, rodydamas tarnybos metu jo naudojamą vidutinio nuotolio prieštankinės ginkluotės sistemą „Javelin“.
Dalyvauja netgi Islandija
Paklaustas apie didelių tarptautinių pratybų naudą, jis pabrėžė bendradarbiavimo tiek tarp Baltijos bataliono karių, tiek kitų NATO valstybių karių svarbą.
„Trident Juncture“ yra didžiausios NATO pratybos nuo 2002 metų.
Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas sakė, kad dalyvaudama tokiose pratybose Vakarų ir Pietų Europoje Lietuva demonstruoja solidarumą su ten esančiais sąjungininkais ir reaguoja į ten esančias grėsmes.
Šių pratybų metu operacijas sausumoje, jūroje ir ore vykdo daugiau nei 36 tūkst. karių iš daugiau nei 30 NATO ir partnerių šalių.
„Pirmą kartą NATO pratybose dalyvauja visi sąjungininkai, netgi Islandija“, - BNS sakė Brunsume, Olandijoje įsikūrusios NATO Jungtinių pajėgų vadavietės viršininkas generolas Hansas – Lotharas Domrose.
Išbandymą išlaikė
Tuo metu Aljanso generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pareiškė, kad šių pratybų mastas yra „įspūdingas mūsų pajėgumų ir mūsų galimybių dirbti kartu pademonstravimas“.
„Scenarijus, su kuriuo šiandien susiduria mūsų kariai, nėra tikras. Tačiau nauda, patirtis ir pamokos, kurias jie išmoksta, yra ypač tikros”, - sakė NATO vadovas prieš prasidedant parodomajai operacijai San Gregorijaus poligone.
Jis pabrėžė, kad pastaraisiais metais Europos saugumo aplinka pasikeitė, o didelės NATO pratybos įrodo, kad Aljansas išlieka stiprus ir pasirengęs „ginti mūsų vertybes, žmones ir teritorijas“.
H.L.Domrose sakė, kad štabui pavyko pratybų metu tinkamai valdyti visus kariuomenės komponentus - sausumos, jūrų, oro ir specialiąsias pajėgas.
„Mes tikrai turėjome sudėtingų momentų, tačiau išbandymą išlaikėme ir tuo didžiuojamės”“ - BNS sakė generolas.
Inspektuoti šių pratybų buvo pakviesti atstovai iš Maroko, Brazilijos, Kolumbijos, Rusijos, Pietų Korėjos, Japonijos, kitų valstybių, taip pat stebėjime dalyvavo Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija ir Afrikos Sąjunga.
Nuo spalio pradžios vykstančios pratybos baigsis penktadienį.