Lietuvos jaunimas yra linkęs smurtauti - pykčio ir smurto taikiniu tampa net ir kitaip besirengiantys asmenys, ar esantys iš kitos mokyklos, miesto ar kaimo.
Tai spaudos konferencijoje antradienį sakė policijos generalinio komisaro pavaduotojas Kęstutis Tubis.
Kaip pavyzdį jis nurodė Grigiškių jaunimo mėginimą sumušti stadione Lentvario jaunimą bei Biržų rajono jaunuolių žygį į kaimyninę Latviją.
Balandžio pradžioje apie 20 girtų Lietuvos jaunuolių savaitgalį po diskotekos nusiaubė Latvijos pasienio miestelį Skaistkalnę, į kurią jie atklydo iš Lietuvos pasienio Germaniškio kaimo. Chuliganai miestelyje suniokojo telefono būdelę, daužė pastatų langus, gadino kelio ženklus.
Norėdama užkardyti jaunuolių smurtą, policija vykdys bendrus projektus su Tautinių mažumų ir išeivijos departamentu bei Lygių galimybių kontrolieriaus įstaiga. Nuo smurto jaunimą bus bandoma nukreipti kita, teigiama linkme.
K.Tubio teigimu, jaunimo elgesiu derėtų susirūpinti visoms ugdymo įstaigoms - ir mokykloms, ir kolegijoms, ir universitetams, nes smurtas jau tapo šių ugdymo įstaigų jaunuolių išraiškos forma. Pastarųjų mokyklų auklėtiniai taip pat neretai sulaikomi dėl smurto atvejų ir kitų pažeidimų.
Šiemet įtarus nužudymais sulaikyta 10 nepilnamečių. Nepilnamečiai tampa ir žudikų aukomis - šiemet nužudyti 4 nepilnamečiai. Jauniausiai aukai - 15 metų. Visoje šalyje buvo nužudyti 73 gyventojai - 9 daugiau nei pernai tuo pat metu.
Pagal policijos statistiką, žudikų aukomis dažniausia tampa 15-21 metų jaunimas.
Iš 78 šiemet sulaikytų įtariamųjų nužudymais - didelė dalis yra iki 25 metų amžiaus. Mirtinų konfliktų metu dažniausiai buvo griebiamasi peilio ar kasteto - 22 atvejai. Tik vienu atveju žudikas panaudojo šaunamąjį ginklą.
Dauguma įtariamųjų turi tik pradinį ar pagrindinį, arba profesinį išsilavinimą. Tik 25 sulaikytieji yra vidurinio išsilavinimo.
,,Dauguma žudikų - žemesnio intelekto žmonės, todėl linkę smurtauti", - sako K.Tubis.
Nors šiemet nusikalstamų veikų Lietuvoje užregistruota 509 - mažiau maždaug 2,5 proc., nei pernai, K.Tubis ragina gyventojus pranešti apie visus nusikaltimus, net jei pasekmės buvo nesunkios. Ypač prašoma pranešti apie visus nusikaltimus viešosiose vietose.
,,Policininkai nori žinoti pažeidimų vietas. Žinosime vietas - žinosime, kokie nusikaltėliai mūsų miestus ir kaimus daro nesaugiais. Mūsų tikslas - nieko neslėpti - viską registruoti ir tirti. Kuo daugiau registruosim, tuo daugiau ištirsim ir surasim, tuo labiau galėsim padėti žmonėms", - kalbėjo kriminalinę policiją kuruojantis komisaras.