Lietuvos nuolatinis atstovas prie Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Renatas Norkus kartu su Graikijos nuolatine atstove prie ESBO Mara Marinaki paskirti vadovauti ESBO ambasadorių grupei, kuri gegužės 10-14 dienomis vertins Pietryčių Europoje veikiančias šios organizacijos misijas.
Ambasadoriai lankysis Bosnijoje ir Hercegovinoje, Kroatijoje ir Serbijoje.
Pagrindiniai vizito tikslai – įvertinti, kaip dirba ESBO misijos pagal savo mandatus, kokią pažangą vykdant reformas valstybės pasiekė ir kaip šiose šalyse vykstančius procesus vertina pilietinės visuomenės atstovai.
Vizito metu vyks ambasadorių susitikimai su šalių užsienio reikalų, teisingumo ir vidaus reikalų ministrais, parlamentų vadovais, žmogaus teisių srityje dirbančiomis nevyriausybinėmis organizacijomis.
Susitikimuose daugiausiai dėmesio bus skiriama šalių bendradarbiavimui su Tarpautiniu baudžiamuoju tribunolu karo nusikaltimams buvusioje Jugoslavijoje nagrinėti, pabėgėlių grįžimo problemoms, tautinių mažumų apsaugai ir saugumo padėčiai regione.
Į regioną vyksta dvidešimties valstybių nuolatiniai atstovai prie ESBO, tarp jų – Europos Sąjungai pirmininkaujančios Ispanijos, JAV, Rusijos, Švedijos ir Vokietijos atstovybių vadovai.
Regionus, kuriuose veikia ESBO misijos, ESBO ambasadoriai tradiciškai aplanko kartą per metus.
Šiuo metu ESBO vykdo aštuoniolika misijų Vidurinėje Azijoje, Pietryčių ir Rytų Europoje bei Šiaurės Kaukaze. Misijos Pietryčių Europos šalyse padeda išvengti įtampos ir konfliktų, įgyvendinti įstatymus, stebi demokratinius procesus ir padėtį žmogaus teisių srityje, prisideda prie pilietinės visuomenės kūrimo.
Lietuva, Graikija ir šiemet ESBO pirmininkaujantis Kazachstanas priklauso vadinamajam ESBO trejetui. Lietuva pirmininkaus ESBO 2011 metais. Graikija šiai organizacijai vadovavo pernai.