Pagal Lietuvos įstatymus, amžiaus ribos, iki kada moterims galima atlikti pagalbinį apvaisinimą, nėra apibrėžtos. G. Bogdanskienės teigimu, Ispanijoje, Estijoje, Latvijoje riba yra 50 metų.
„Pirmoj eilėj klausimas kyla iš vaiko interesų. Jeigu, pavyzdžiui, dabar 55 kreipiasi, tai pagimdytų 56, kai vaikas į mokyklą eis, tai mamai bus 63, tai ar spės ji užauginti vaiką?“ – teiraujasi gydytoja.
„Kai atėjo 69 metų moteris, tai aš galvojau, gal ji atėjo dėl menopauzės. Sako: „Ne, dėl vaikų“. Aš mandagiai pasakiau, kad eitų pas kardiologą pasitikrinti, ar širdis atlaikytų tą nėštumą. Mandagiai atsisakiau po to“, – dalinasi atveju ji.
G. Bogdanskienė pabrėžia, kad viskas gerai, jeigu moteris yra pajėgi pagimdyti būdama garbaus amžiaus, tačiau tokio amžiaus jau reikia donorinių kiaušialąsčių, o su jomis, pasak jos, Lietuvoje yra problema.
Kiaušialąsčių donorės privalo būti anoniminės, negali donuoti giminaitėms, be to, negauna jokios kompensacijos už tokią donorystę.
„Nėra nei tų donorių, nėra nei tų, kurioms reikia, tai mes dirbam su Estija arba su Latvija, bet yra tokios diskriminacijos tarp valstybinės ir privačios medicinos.
Privačios negali įsivežti donorinių kiaušialąsčių, o valstybinės gali įsivežti, nors licencijos vienodos, reiškia mūsų rankos vėl surištos darbui“, – kodėl vyresnes moteris dažniausiai reikia nukreipti į valstybines klinikas arba į užsienį, paaiškina ji.
Taigi vaisingumo klinikos vadovė pasakoja, kad Lietuvoje moterims, norinčioms pagalbinio apvaisinimo naudojant donorines kiaušialąstes, galima tik atlikti tyrimus ir pasiruošti procedūrai, tačiau atlikti galima tik valstybinėse klinikose arba užsienyje.
Ekspertės mano, kad tai įstatymo spraga, o ministerija atsako: amžius įstatyme nurodytas
Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos direktorė Esmeralda Kuliešytė taip pat pripažįsta, jog tai įstatymo spraga ir ją reikėtų taisyti.
„Reikia poįstatiminį aktą daryti, aiškinti tada tame akte, kaip turėtų būti, jeigu amžius vyresnis arba jaunesnis. Taip pat ne vien amžius turi reikšmės.
Pavyzdžiui, socialinis statusas, dabar valstybė dalį kompensuoja, bet gali išeiti, kad reikės kažkiek mokėt, tai vėlgi pažeidžia teises, nes turtingiems gali būt prieinama, neturtingiems“, – iškelia įstatymo spragas ji.
Kaip anksčiau naujienų portalas tv3.lt rašė, Lietuvoje pagalbinio apvaisinimo negali pasidaryti ir nesusituokusios moterys.
„Moterys persiskaito tų visokių atvejų, kai pagimdo ten virš šešiasdešimties ir tada galvoja: „Kodėl aš negaliu?“ Tada žmogus tikrai turi turėti tą teisinį dokumentą ir matyti, kodėl jisai negali ar gali“, – tvirtina E. Kuliešytė.
Sveikatos apsaugos ministerijos pateiktame atsakyme naujienų portalui tv3.lt teigiama, kad amžiaus ribos vis dėlto yra apibrėžtos. Tačiau apibrėžta amžiaus riba nurodo, iki kelerių metų amžiaus moteriai gali būti finansuojamas pagalbinis apvaisinimas, o ne iki kelerių metų amžiaus jį apskritai pacientei galima atlikti.
„Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis apmokamos pagalbinio apvaisinimo paslaugos, kai moteris yra ne vyresnė kaip 42 metų amžiaus ir yra viena iš šių sąlygų: partneriai yra nevaisingi, yra Tvarkos apraše nurodytais atvejais reikalinga preimplantacinė genetinė diagnostika“, – rašoma ministerijos atsakyme.
Siūlo kiaušinėlius užsišaldyti: kiek tai kainuoja?
Gydytoja akušerė ginekologė teigia, jog moterims, Lietuvoje norinčioms vyresniame amžiuje susilaukti vaikų, labai paranku apie tai susimąstyti iš anksto ir kiaušinėlius užsišaldyti.
„Jeigu moteris užsišaldo 36 metų ir užsimano 45 pastoti, tai jos kiaušialąstės bus daug jaunesnes, jų kokybė bus žymiai geresnė.
Jeigu 40 metų amžiaus moteris, tai tokios labai geros kiaušialąstės būna iš kokių 6-ių tik 1-a, kitos būna jau su chromosominiais pakitimais dėl amžiaus, tai todėl jos nekokybiškos“, – kas su laiku nutinka moters kiaušialąstėms, paaiškina specialistė.
Pasak jos, kiaušialąsčių paėmimas iš organizmo Lietuvoje gali atsieiti 1200 eurų. Jeigu šaldomos tik jos, ne embrionas, už kiaušialąsčių šaldymą moterys gali pakloti dar 600 eurų. Priduria, jog už kiaušinėlių laikymą, nesvarbu, kokioje Lietuvos klinikoje, reikia mokėti po 65 eurus per mėnesį.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!