• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar pastebėjote, kad šiemet auksinis ruduo vėluoja ir medžių labai gelsta lėtai? Taip nutiko dėl rekordiškai šilto ir saulėto rugsėjo. Nepaisant to, šią savaitę auksinis ruduo daug kur pasieks piką. Meteorologai paaiškina, kas tai lems.

Ar pastebėjote, kad šiemet auksinis ruduo vėluoja ir medžių labai gelsta lėtai? Taip nutiko dėl rekordiškai šilto ir saulėto rugsėjo. Nepaisant to, šią savaitę auksinis ruduo daug kur pasieks piką. Meteorologai paaiškina, kas tai lems.

REKLAMA

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) duomenimis, šiais metais meteorologinė vasara baigėsi beveik mėnesiu vėliau, ne rugsėjo 4 d., kaip įprasta, o tik spalio 4-ąją, todėl medžiai neskubėjo keisti spalvų. Taigi net spalio antroje pusėje kone visi medžiai vis dar su lapais, o kai kurie dar nė nepradėję keisti spalvų. 

Vis tik keičiantis orams, medžiai vis labiau keis ir savo spalvas. Mat lapų nusidažymas skatinamas šilumos ir šalčio svyravimų. 

Paaiškino, kodėl medžiai keičia spalvas

Kaip aiškina meteorologai, staigiai pašalus, labiau tikėtina, kad atsiras daugiau rausvų lapų. Esant šiltesniam orui – gelsvų.

REKLAMA
REKLAMA

Taip yra dėl to, kad žalią lapo spalvą lemia gausiausiai jame esantis pigmentas – chlorofilas. Kai orai atvėsta, o saulės pasirodo vis mažiau , lapai ima vis sparčiau geltonuoti ir raudonuoti dėl juose vykstančių cheminių procesų. Geltonuose lapuose vyksta vienokie spalvą keičiantys procesai, o raudonuose – kitokie.

REKLAMA

Keičiantis lapo spalvai, lapo aprūpinimas maisto medžiagomis pamažu nutrūksta. Netekęs maitinimo jungties, lapas galiausiai nukrenta. Įtakos dar gali turėti ir drėgmės sąlygos dirvoje. Lapų kritimą gali paskatinti ir stiprus vėjas.

Pasak LHMT, įprastai iki lapkričio visi medžiai numeta visus savo lapus ir taip persijungia į energijos taupymo režimą, kuris tęsiasi maždaug iki kovo, kol oro temperatūra pradeda kilti.

Naujausia orų prognozė: aiškėja, kas bus savaitgalį

Sinoptikai pateikia naujausią artimiausių dienų orų prognozę.

REKLAMA
REKLAMA

Trečiadienį daug kur protarpiais krituliai, vyraus lietus. Vėjas pietvakarių, vakarų, pereinantis į šiaurės vakarų, 8–13 m/s, pajūryje gūsiai 15–18 m/s. Temperatūra naktį 3–8, pajūryje 9–11 laipsnių šilumos, dirvos paviršiuje kai kur šalnos 0–3 laipsniai šalčio, dieną 8–13 laipsnių šilumos.

Ketvirtadienį kai kur silpni krituliai. Vėjas naktį šiaurinių krypčių, 5–10 m/s, dieną šiaurės, šiaurės rytų, 7–12 m/s. Temperatūra naktį 0–5 laipsniai šilumos, ore vietomis, dirvos paviršiuje daug kur šalnos 1–6 laipsniai šalčio, dieną 4–9 laipsniai šilumos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Penktadienį vietomis nedideli krituliai. Vėjas šiaurės rytų, naktį 6–11 m/s, dieną 8–13 m/s, kai kur gūsiai 15 m/s. Temperatūra naktį nuo 4 laipsnių šalčio iki 1 laipsnio šilumos. Dieną sušils iki 2–7 laipsnių šilumos.

Šeštadienio dieną vietomis nedideli krituliai. Vėjas šiaurės rytų, naktį 7–12 m/s, dieną 9–14 m/s, kai kur gūsiai 15–18 m/s. Temperatūra naktį nuo 3 laipsnių šalčio iki 2 laipsnių šilumos. Dieną sušils iki 2–7 laipsnių šilumos.

REKLAMA

Kai kur Lietuvoje jau pasnigo – štai kada sulauksime daugiau sniego ir šalčio

Pirmadienį vietomis, daugiausia šiaurės rytinėje šalies dalyje, iš dangaus krito sniego kruopos, praneša Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos puslapis „Meteo.lt“. Meteorologai prognozuoja, kad artimiausiomis dienomis lietuvoje bus daugiau sniego ir šalčio.

Pirmadienį aukščiausia oro temperatūra dieną buvo 9–12 laipsnių. Naktį žemiausia oro temperatūra daug kur siekė tarp -1 ir +3 laipsnių, vietomis išsilaikė 3–4 laipsniai šilumos. Šilčiausia naktis buvo pajūryje ir pamaryje, išsilaikė apie +9 °C. Dirvos paviršiuje (5 cm aukštyje) daug kur stebėtos šalnos iki 0–6 laipsnių šalčio.

REKLAMA

Sniego krupos taip pat iškrito Zarasuose, Utenos, Pasvalio rajonuose. Gamtos reiškinio nuotraukomis gyventojai pasidalijo feisbuko grupėje „Orų entuziastai“.

Meteorologai primena, kad sniego kruopos nėra kruša ir ne ledukai. Jos kartais vadinamos vienu žodžiu – graupelis. 

Žiūrint iš gerosios pusės, tai šildyti mažiau reikia ir grybų ilgiau gali pasirinkti miške.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų