Lietuvoje dėl Covid-19 tirs pardavėjus ir vaistininkus, šie atkerta: sumanymas – pavėluotas

Prekybininkai ir vaistininkai dėl koronaviruso galės išsitirti mobiliuose patikros punktuose. Tiesa, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga skelbia, kad visiems atlikti testų nebus įmanoma, todėl savivaldybės privalės atsirinkti pagrindines parduotuves ir vaistines, kurių darbuotojai bus testuojami dėl COVID-19. Kai kurie vaistininkų atstovai tvirtina, kad toks testavimas jau yra pavėluotas.

Vaistinėje Nemenčinėje vos tik į darbą atėjusios vaistininkės skuba matuoti temperatūrą kolegėms. Moterys pripažįsta, kad dėl koronaviruso grėsmės imasi visų saugumo priemonių, mat į vaistinę užsuka ir čiaudintys, ir kosintys pacientai. Vaistininkės atvirauja, labiausiai jos nerimavo tada, kai Nemenčinėje buvo nustatytas koronaviruso židinys. Tuomet jos turėjo išskirtinę galimybę atlikti koronaviruso testą ir jo atsakymo laukė su baime.

„Buvo labai neramu. Ypač tie, kurie nuėjo pirmi, kadangi mes ne visos ėjome, reikėjo laikytis izoliacijos, tai kol nuėjo pirmieji, jiems buvo nejauku, nes laukė atsakymo ilgiau, dvi dienas“, – sako vaistinės vadovė Irena Kisarevskaja.

Kiti vaistininkai sako tik ir laukiantys, kada galės pasitikrinti dėl koronaviruso. Sveikatos apsaugos ministerija skelbia – pirmiausia koronaviruso tyrimai būtų atliekami darbuotojams, dirbantiems vaistinėse, kurios vykdo veiklą gydymo įstaigose. Taip pat atlikti testus galėtų tie vaistininkai, kurie yra vyresni nei 60 metų amžiaus. Po jų – dirbantys vaistinėse, kurios yra dideliuose prekybos centruose. O atlikti koronaviurso tyrimus vaistininkai galėtų mobiliuose punktuose.

„Manau, kad reikia tai padaryti dėl ramumo, dėl kitų, dėl savęs ir šeimos“, – pasakoja farmakotechnikė Elvyra Ramaškienė.

Tiesa, sveikatos apsaugos ministerija skelbia, kad nuo koronaviruso prevenciškai bus tiriami ne tik vaistinių, bet ir didžiųjų prekybos centrų darbuotojai. Tačiau juos tyrimams atrinks savivaldybės.

„Būtų gerai regionuose, bent 5 didžiuosiuose, kad būtų atrenkama bent po vieną prekybos vietą, po keletą vaistinių, kurias galima patikrinti, kaip tai buvo daroma savaitgalį, kai mažesnė apkrova laboratorijų“, – teigia sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

REKLAMA

Vaistininkų atstovai tvirtina, kad darbuotojus reikėjo testuoti kur kas anksčiau, pačioje karantino pradžioje, o ne tuomet, kai koronavirusas beveik išsikvėpė.

„Mūsų noras tikrintis buvo nuo pat kovo 16 dienos, jei mes būtume pataikę į tas pirmas dvi savaites, mes būtume sakę, kad labai gerai, esame vertinami taip kaip medikai. Ir esame toje pirmojoje fronto linijoje saugūs ir sveiki“, – kalbėjo „Eurovaistinė“ komunikacijos vadovė Laura Bielskė.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras patikina, kad prevenciniai koronaviruso tyrimai būtini ir vaistinių, ir parduotuvių darbuotojams. Mat uždaroje patalpoje lankosi daugybė žmonių, iškart po apsilankymo išvėdinti patalpas ne visuomet yra galimybė, taip pat ant kai kurių paviršių, pavyzdžiui, plastiko virusas gali išlikti gyvybingas net iki 3 parų, todėl rizika pasigauti koronavirusą vis tiek išlieka didžiulė.

„Ten koncentracija žmonių tikrai didelė, išvėdinti patalpas tarp klientų nėra galimybės, juo labiau jei prekybos centrai dideli ten nėra galimybės padaryti valymo“, – sako Nacionalinis visuomenės sveikatos centro direktorė Rolanda Lingienė.

Sostinės „Akropolio" prekybos centre esančioje parduotuvėje dirbančios Rūta ir Alesia sako kasdien kontaktuojančios su pirkėjais ir nors dėvi visas apsaugos priemones, darbuotojos vis tiek nerimauja dėl savo sveikatos. Jos nė negalvodamos sako sutiktų tikrintis dėl koronaviruso.

„Be abejo, sutikčiau. Pirmiausia dėl pačios savęs, mes kasdien sulaukiame didžiulio pirkėjų srauto, o patys galime būti viruso nešiotojai to net nežinodami“, – pasakoja konsultantė Rūta.

„Noriu apsaugoti save ir aplinkinius, kad apsisaugočiau nuo to koronaviruso. O jeigu būtų nemokamai tai dar aktualiau, nes visi nori, tačiau neturi tokios galimybės“, – teigia vyriausioji kasininkė Alesia.

O ministras Aurelijus Veryga skelbia, kad visų šalies prekybininkų ir vaistininkų patikrinti neįmanoma.

REKLAMA

„Visų testuoti tikrai nėra jokios galimybės, nes yra didžiuliai skaičiai, dar yra medikai, pacientai, kuriuos reikia testuoti. Tai tam tikra atsitiktine tvarka parinkus vietas būtų galima tuos testavimus daryti kaip ir šį savaitgalį“, – kalbėjo A. Veryga. 

Prekybininkai jau sako ruošiantys sąrašus tų parduotuvių, kurių darbuotojai galėtų būti tikrinami dėl koronaviruso.

„Jau prieš kelias savaites esame sakę, kad prekybininkai turėtų būti tiriami pirmenybės tvarka vien dėl to kontakto, su žmonėmis, kurį jie turi kiekvieną dieną ir ne su vienu žmogumi“, – sako „Maxima“ atstovė Rima Aukštuolytė.

Pasirinktose prekybos vietose prioriteto tvarka bus tiriami ir visi vyresni nei 60 metų amžiaus darbuotojai, taip pat tie, kurie dirba prekybos vietose dideliuose centruose, kuriuose yra nepertraukiami lankytojų srautai. Šiuo metu dėl koronaviruso prevenciškai tiriami šimtai įvairiose šalies gydymo įstaigose dirbančių medikų, socialinės globos ir slaugos įstaigų darbuotojai, valstybės sienos apsaugos, muitinės ir policijos pareigūnai.


Rašyti komentarą...
S
Stasys.
2020-05-06 10:30:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
Dar karves laukuise reik istirt kuriu ne kazi kiek like.
Atsakyti
-1

V
Virginija
2020-05-06 10:38:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
Norit atidaryti ikimokyklines įstaigas...tai gal pratęstuokite pirma pedagogus
Atsakyti
-1

K
Kardas
2020-05-06 10:41:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ir tirti pirmiausia tas,kurios mažai pieno duoda.
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (7)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų