Vaistininkai teisinasi, esą kainas kelia gamintojai ir siūlo medžioti akcijas arba vaistus pirkti pigiau internetu. O vaistines laikyti ten, kur mažai pirkėjų, esą tiesiog nuostolinga ir neapsimokės ateityje.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Lenkijos pasienyje viena šalia kitos esančiose Sangrūdos ir Mergutrakio gyvenvietėse vaistinės nėra jau porą metų.
„Labai reikėtų, kad nors dvi dienas dirbtų, žmonės prisiderintų. Sensta žmonės. Jauniems nėra problemų – dirba Marijampolėje, Kalvarijoje, tai nusiperka, o pagyvenę kooperuojasi, surenka visų kodus ir važiuoja apsipirkti“, – guodėsi Sangrūdos seniūnė Vilija Remeikienė.
Vaistų žmonėms tenka važiuoti į Kalvariją už 13 kilometrų arba vykti į Lenkiją – Punską, esantį už 10 kilometrų, kuriame ir vaistai esą pigesni:
„Reikia vaistų jau, be jų niekaip. Žmonai reikia keisti kelio sąnarį, be vaistų negali, man stuburo problemos. Važiuojam, perkamės lenkuose. O ką daryti, jei čia kainas iškėlė vaistų?“
„Vaistinė buvo, bet vaistininkas numirė ir nėra kam dirbti, įsivaizduojate. Kas į Sangrūdą važiuos dirbti?“
Siūlo vaistus užsisakyti internetu
Žmonės norėtų vaistinės ir savo gyvenvietėje, tačiau vaistininkai atkerta, kad tokiuose kaimuose ir mažuose miesteliuose laikyti vaistinę tiesiog neapsimoka – per mažai klientų.
Prireikus medikamentų, vaistininkai siūlo nebūtinai ieškoti vaistinės ar prašyti kaimynų pagalbos. Ragina naudotis naujomis technologijomis – vaistus užsisakyti internetu, o juos už keletą eurų atveš kurjeris tiesiai į namus.
„Nereceptinius ir receptinius galima užsisakyti per E.sveikatą, jie gali būti pristatomi į reikiamą vietą“, – aiškino „Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas.
Valstybės duomenų agentūra skelbia, kad farmacijos gaminius vaistininkai Lietuvoje kasmet pabrangina vidutiniškai po 5 procentus. Šie teisinasi, esą parduoda prekes vis brangiau, mat jas brangina gamintojai.
Visgi tokią panašėjančią į prekybos centrų kainodarą – keliamas vaistų kainas, o po to esą daromas vis didesnes nuolaidas – kainų stebėjimo portalo „Pricer.lt“ atstovai peikia, ragindami verčiau neskriausti pacientų, nemanipuliuoti nuolaidomis, o iš karto sumažinti antkainius.
„Antkainis ne procentai, o kartai. Prie 1 euro gali pridėti 2 ar 3 eurų antkainį, kalbu apie kartus“, – teigė „Pricer.lt“ ekspertas Arūnas Vizickas.
Sveikatos apsaugos ministerijos pareigūnai pripažįsta didelės įtakos farmacijos gaminių kainoms padaryti negalintys. Riboja tik receptinių ir nereceptinių vaistų antkainius, o papildų ir kitų prekių kainas ir nuolaidas vaistininkai jau nusistato savo nuožiūra.
Mobilioms vaistinėms poreikio nemato
Opoziciniai konservatoriai jau ne pirmus metus siūlo leisti vaistinių tinklams įsteigti mobiliąsias vaistines ant ratų, kurios važinėtų po kaimus ir pardavinėtų vaistus ten, kur vaistinių nėra. Tačiau ministerijos nuomone, vaistų prekybai vykstant internetu, dar ir mobilioms vaistinėms poreikio nėra.
„Kanalų yra ganėtinai daug. Mobili vaistinė neturėtų pridėtinės naudos, būtų dar vienas kanalas, bet dubliuotų kitus“, – teigė Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Ieva Tinterė.
Net jei Seimas ir leistų į kaimus atriedėti vaistinėms ant ratų, vaistinių savininkai mato iššūkių, kur joms rasti darbuotojų. Mat vaistininkų jiems jau dabar trūksta, o ateityje esą bus ir dar mažiau, kadangi šią profesiją įgyja mažiau specialistų nei išeina į pensiją.
Straipsnis parengtas pagal TV3 žinių reportažą.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:









































































































































































































































