Lietuva priėmė galutinį sprendimą dėl Astravo elektros

Seimas galutinai pritarė prezidento Gitano Nausėdos siūlomoms papildomoms priemonėms į Lietuvą neįleisti Baltarusijoje statomoje Astravo atominėje elektrinėje pagamintos elektros.

105 Seimo nariai balsavo už, 9 susilaikė.

Nuo kitų metų sausio 1 d. įmonės negaus leidimų elektros importui iš Baltarusijos. Be to, vyriausybinei strateginių įmonių sandorius tikrinančiai komisijai nustačius, kad importuotojas kelia grėsmę šalies saugumui, bus stabdoma jo licencija. 

„Tikrai dabar jau turėsime teisinę bazę, kuri leis mums blokuoti savo rinką nuo iš nesaugių atominių elektrinių ateinančios elektros“, – ragindamas balsuoti už pataisas Seime kalbėjo parlamentaras Laurynas Kasčiūnas.

„Mes turime daryti tai, ką galima, kad Astravo atominė elektrinė neveiktų. Pirmiausiai turime padaryti savoje rinkoje. O antras dalykas, turime vis labiau ir labiau bandyti įtikinti savo partnerius“, – antrino Seimo narys Kęstutis Masiulis.

„Elektronai keliaus pagal fizikos dėsnius“

Seimo nariams vos susipažinus su projektu nuogąstauta, kad Astravo AE pagaminta elektra vis tiek gali patekti į Lietuvą kitais keliais. Štai liberalas Eugenijus Gentvilas pastebėjo, kad Baltarusijoje pagaminta elektra, tikėtina, bus eksportuojama į Rusiją, iš kurios gali patekti į Suomiją, o iš jos – į Lietuvą. Taip pat neatmestina galimybė, kad baltarusišką elektrą Rusija parduos Latvijai, iš kurios elektra pasiektų ir Lietuvą.

Savo ruožtu, Prezidento vyriausiasis patarėjas Jaroslavas Neverovičius pabrėžia, kad įstatymo pataisomis siekiama reguliuoti prekybą Lietuvos viduje, todėl įstatymas nesprendžia fizinių elektros energijos srautų.

„Elektronai keliaus pagal fizikos dėsnius, net ir po to, kai pasileis Astravo atominė elektrinė“, – Seime lapkritį kalbėjo J. Neverovičius.

Jo manymu, nuo baltarusiškos elektros padės apsisaugoti Baltijos šalių elektros sistemos sinchronizavimas su Vakarų Europos elektros tinklais ir atsijungimas nuo BRELL (Baltarusija, Rusija, Estija, Lietuva, Latvija) žiedo, kuriame liks tik Rusija ir Baltarusija.

REKLAMA

Per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuva iš Baltarusijos importavo beveik 13 proc. elektros, daugiausiai elektros importavome iš Rusijos ir Švedijos – po beveik 26 proc., rodo „Litgrid“ duomenys.

Atjungs jungtis su Baltarusija

Pernai „Litgrid“ vadovas Daivis Virbickas teigė, kad elektros jungtys su Baltarusija bus atjungtos, o prekyba tarp šalių bus neįmanoma. Jis abejoja, kad elektra iš Astravo AE galėtų pasiekti Lietuvą per Latviją ar Suomiją, o jei taip ir įvyktų, tai, jo manymu, menkai paveiktų šalies rinką.

Vos Astravo AE pradės gaminti elektrą, „Litgrid“ nustatys nulinį pralaidumą tarp Lietuvos ir Baltarusijos, todėl komercinis importas iš Baltarusijos nevyks ir Astravo AE pagaminta elektra Lietuvoje nebus prekiaujama.

2018 m. pradėta Ignalinos AE pastotės rekonstrukcija, todėl atjungta pirmoji linija su Baltarusija. Likusios trys linijos bus atjungtos, kai Baltijos šalys sinchronizuosis su Vakarų Europos elektros tinklais ir atsijungs nuo BRELL žiedo.

Elektrinė šalia Lietuvos sienos

Portalas tv3.lt primena, kad Baltarusijoje statoma 2400 MW galios Astravo AE išdygs vos 50 km nuo Vilniaus. Pirmąjį jėgainės reaktorių planuota paleisti jau šiemet, antrąjį – kitais metais.

Lietuva ir Lenkija yra priėmusios sprendimus neįsileisti elektros iš Baltarusijos, kai pradės veikti Astravo AE. Tuo metu latviai nerodė didelio solidarumo Lietuvos interesui, kad kaimyninės šalys ateityje taip pat neįsileistų Astravo AE energijos į savo rinkas.

2017-ųjų birželį Seimas pripažino, kad Astrave statoma branduolinė elektrinė yra nesaugi ir kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai. Taip pat priimtas įstatymas, draudžiantis pirkti elektrą iš nesaugių jėgainių.

Baltarusija atmeta Lietuvos priekaištus, kad statoma elektrinė yra nesaugi. Minskas teigia, kad branduolinis kuras pirmajam jėgainės reaktoriui bus atgabentas iki šių metų pabaigos, o pati elektrinė bus paleista 2020-ųjų sausį. 


Rašyti komentarą...
Сварас
2019-12-19 11:04:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
Durnių laivas o ne valstybė tik subines eu laižyti moka o pigios elektros nereik geriau pirks per tarpininkus bet tą pače baltarusiška brangiau.
Atsakyti
-3

T
Tomas
2019-12-19 10:45:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
Seimae turi vygdyti tautos valia,o tauta pasisako uz baltarusiska elektra,ir nepuskit m8glos zmonems ir ant tu rusu ,,puola rusai,,cia valstybes isgalvota pasipelnymo gysla..
Atsakyti
-11

l
laikas
2019-12-19 11:03:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
Cia panasiai kaip ir su rusiskom dujom Ukrainoje. Teoriskai jie ju neperka o perka brangesnes is vakaru. Na o praktiskai gauna tas pacias dujas is rusu. Tik pabrangimo grietinele kazkas nusigraibo. Taip ir cia bus. Pirksime brangesne elektra is vakaru o realiai gausime baltarusiska. Tik kainu skirtuma kazkas issidalins. Stai ir visa aritmetika. O visos tos kalbos del saugumo tik akiu dumimas. Cia net politika nekvepia. Grina komercija paprastu zmoniu saskaita.
Atsakyti
-6

SKAITYTI KOMENTARUS (11)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų