Trečius metus iš orlaivių Lietuvoje mėtoma žvėrims skirta vakcina nuo pasiutligės, tačiau specialistai pabrėžia, kad išgyvendinti pasiutligės nepavyks anksčiau kaip po dešimties metų.
„Lietuvos žinių“ teigimu, šiųmečiai vakcinos briketai jau išmėtyti Klaipėdos apskrities miškuose, o dabar orlaiviai zuja po Telšių apskritį. Netrukus bus vakcinuojami Šiaulių, paskui Panevėžio, Utenos, Vilniaus ir likusių apskričių žvėrys. Numatyta, kad visose dešimt šalies apskričių vakcina nuo pasiutligės bus išmėtyta iki gegužės.
Europa susirūpino
Panevėžio apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Valdemaras Kontautas LŽ teigė, kad jaukų su skiepais nuo pasiutligės Lietuvai parūpino Europos Sąjungos (ES) PHARE programa. Šiemet žvėrys vakcinuojami jau trečią kartą iš eilės. ES yra užsibrėžusi vakciną Lietuvai ir kaimyninėms šalims tiekti penkerius metus. V.Kontautas akcentavo, kad visiškai pasiutligei išnaikinti prireiks ne mažiau kaip dešimties metų. Tad likusią vakciną turės pirkti pati Lietuva.
Žvėrys už minėtos programos pinigus vakcinuojami pavasarį ir rudenį. Per kiekvieną vakcinavimo etapą išmėtoma po keletą milijonų jaukų. Anot V.Kontauto, kiekvienas jaukas yra degtukų dėžutės dydžio, jame - plastmase dengta vakcina, iš viršaus padengta žuvies apvalkalu. Žvėris privilioja žuvies kvapas. Pačiupę jauką ir suleidę į jį dantis, šie susižaloja dantenas, o per kraują vakcina patenka į organizmą. Jaukus visoje Lietuvoje mėto vakcinavimo programos konkursą laimėjusios bendrovės „Klaipėdos avialinijos“ orlaiviai.
Nauda neabejotina
Pagal nustatytą tvarką, į kvadratinį miško kilometrą turi patekti nuo 15 iki 20 vakcinos nuo pasiutligės dozių. Gyventojams žinotina, kad iš lėktuvų mėtoma vakcina naminiams gyvūnams nepavojinga, ji yra pritaikyta žvėrims. Todėl rinkti miškuose išmėtytus briketus ir šerti jais naminius gyvūnus, norint apsaugoti juos nuo pasiutligės, tikrai nepatariama. Pasak V.Kontauto, naminius gyvūnus geriausia skiepyti vakcinos dozes suleidžiant į raumenis.
Jau po dvejų metų matyti neabejotina vakcinavimo programos nauda. „Iki prasidedant šiam vakcinavimui Panevėžio apskrityje kasmet nustatydavome daugiau kaip 200 pasiutligės atvejų, o pernai mūsų apskrityje buvo užregistruoti tik 48. Šiemet per tris mėnesius viso labo nustatėme tik 4 pasiutligės atvejus“, - tikino V.Kontautas. Jo teigimu, vis mažiau gyvūnų pasiutlige užsikrečia ir visoje Lietuvoje.
Daiva Baronienė