Lietuva dalyvaus kasmetinėse NATO krizių valdymo pratybose CMX-09, kuriose dalyvaus karininkai ir civiliai visose Aljanso valstybių sostinėse ir centrinėje NATO būstinėje.
Pratybose kovo 4-10 dienomis bus išbandytos NATO sutartos ar kuriamos krizių valdymo procedūros strateginiu politiniu lygiu.
NATO krizių valdymo pratybos - tai procedūrinės sprendimų priėmimo pratybos, kurių metu nagrinėjama pratybų planuotojų sukurta situacija ir ieškoma visoms NATO šalims priimtinų sprendimų. CMX-09 pratybos dėl laiko stokos neįvyko 2009 metais ir buvo perkeltos į 2010 metus.
Pratybų metu bus išbandyti sprendimų priėmimo būdai ir priemonės, kurios atspindi pagrindinius Aljanso principus - kolektyvinį sprendimų priėmimą ir konsultacijas krizių metu.
Pratybose dalyvaus Lietuvos krizių valdymo sistemos institucijos: Ministro Pirmininko tarnybos Krizių prevencijos ir valdymo skyrius, Krašto apsaugos, Užsienio reikalų, Energetikos, Sveikatos apsaugos, Vidaus reikalų, Susisiekimo ir Aplinkos ministerijos, Valstybės saugumo departamentas, Ekstremalių sveikatai situacijų centras, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, Ministro Pirmininko tarnyba.
Pratybų scenarijus atspindės fiktyvius įvykius ir situaciją, kai tariamos grėsmės židinys laipsniškai susiformuoja už euroatlantinės erdvės ribų ir sukelia potencialią grėsmę NATO šalims ir tarptautinei bendruomenei.
Scenarijuje vaizduojama tarptautinė taikos palaikymo operacija, humanitarinė krizė, kova su terorizmu, galimos grėsmės NATO šalims, dalyvaujančioms operacijoje. Pratybose karinės pajėgos nebus naudojamos.
Lietuva pratybų metu sieks aktualizuoti energetinio saugumo svarbą NATO bendro saugumo kontekste, patikrinti esamas nacionalines sprendimų priėmimo procedūras ir išbandyti galimas NATO atsako į krizes vadovo priemonių įgyvendinimo Lietuvoje procedūras, didinti institucijų, dalyvaujančių tarptautinių krizių valdyme, ekspertų žinias.
Kuriant scenarijų ir planuojant pratybas dalyvavo visos 28 NATO valstybės narės ir 11 šalių partnerių: Airija, Armėnija, Austrija, Azerbaidžanas, Gruzija, Makedonija, Suomija, Švedija, Šveicarija, Ukraina ir Viduržemio jūros dialogo partnerė Izraelis. Jos dalyvaus ir aktyvioje pratybų fazėje.
Šešioliktą kartą rengiamose NATO CMX-09 pratybose dalyvaus diplomatai, civiliai ir kariniai atstovai iš visų NATO šalių ir jų atstovybių prie NATO, dviejų strateginių organizacijos vadovybių - Sąjungininkų pajėgų operacijų vadovybės ir Sąjungininkų pajėgų transformacijos vadovybės.
Pratybose taip pat dalyvaus atstovai iš JT ir Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus komiteto. Pratyboms vadovaus Šiaurės Atlanto Taryba, jų kuratorius - NATO generalinis sekretorius Andersas Fogas Rasmusenas (Anders Fogh Rasmussen).
Lietuva kaip NATO narė pratybose dalyvaus jau ketvirtą kartą, tačiau pirmą kartą su savo nacionaliniu scenarijumi. 2004 m. Lietuva NATO krizių valdymo pratybose dalyvavo stebėtojos teisėmis.