Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Televizijos operatorių Žilviną Ruminą prieš 9 metus sustabdė policija ir liepė papūsti. Alkotesteris tuomet parodė 1,38 promilės. Pareigūnai neleido vyrui pasitikrinti kitu alkotesteriu, tačiau, kad vyras visiškai blaivus, parodė atlikti kraujo tyrimai. Visgi, to neužteko. Žilvinas kreipėsi į teismą ir jame įrodė, kad prie vairo sėdėjo blaivus.
Nors teismas bausmę už nebūtą girtumą panaikino, už bylinėjimąsi patirtų išlaidų jam nusprendė nekompensuoti. Nė vienas Lietuvos teismas nesutiko Žilvinui sumokėti 500 eurų advokato ir 29 eurų kraujo tyrimų išlaidoms padengti, tad vyras kreipėsi į Europos žmogaus teisių teismą ir po beveik 10 metų laimėjo bylą prieš Lietuvą.
„Jie manim netikėjo, tai įrodžiau“, – paaiškino operatorius.
Atsirado pokyčių
O Žilvino istorija šalyje išties sukėlė precedentą. Mat šalies įstatymai visiškai išteisintam ir nekaltam, patyrusiam bylinėjimosi išlaidas žmogui, sugrąžinti pinigų nenumatė iki atsiradus galimybei teikti Konstituciniam teismui individualų skundą. Žilvinas šia galimybe pasinaudojo ir laimėjo, tad pasikeitė ne tik įstatymai, bet ir vairuotojų blaivumo patikros procedūra. Žilvinas sako, kad dėka jo patirtos neteisybės, Lietuvoje pagerėjo policijos elgesys su vairuotojais.
„Pareigūnai tikrindami, tarkim, vairuotojus su alkotesteriu, naudoja jį atsakingiau: duoda du kartus pūst, vertina žmogaus elgesį, palaukia 15 minučių“, – pasikeitimus vardijo operatorius Ž. Ruminas.
Visgi, net ir po Konstitucinio teismo sprendimo ir administracinio kodekso pataisų, vyrui nė vienas teismas pinigų už bylinėjimąsį negrąžino. Mat Žilvino teisinis procesas buvo pasibaigęs, o pataisos atbuline tvarka negalioja.
„Teisinio reguliavimo nebuvo ir tai buvo valstybės tam tikra klaida, kad to teisinio reguliavimo nebuvo. Buvo galima greičiau išspręsti tą situaciją, bet atsitiko taip, kaip atsitiko“, – apgailestavo Teisėjų tarybos pirmininkė Danguolė Bublienė.
Žilvino advokatas Karolis Rugys pasakojo, kad susigrąžinti bylinėjimosi išlaidas bandė nuo 2017-ųjų. Lietuvoje tiesos neradus, teisingumo sulaukė po aštuonerių metų Eropos žmogaus teisių teisme.
„Lietuva, Lietuvos Respublika pažeidžia žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvenciją. Tai mes pažeidinėjam žmogaus teises vat būtent su savo tokiu reglamentavimu“, – teigė K. Rugys.
Priteisė 3 tūkstančius
Pasak advokato, tokie pareiškimai Lietuvai garbės nedaro, juolab, kad būtų pakakę Žilvino tiesiog atsiprašyti, bet Lietuvos Vyriausybės atstovas Europos žmogaus teisių teisme sudaryti taiką atsisakė.
„Jis prašė savo seniausiai turėtų išlaidų. Negi gaila. Tai ne, geriau nieko nedaryti, laikytis savo pozicijos iki galo, skųsti, prieštarauti, nesutikti, teikti atsiliepimus“, – kalbėjo advokatas.
Europos Žmogaus Teisių Teismas priteisė 500 eurų turtinės žalos ir 2,5 tūkst. eurų neturtinės žalos. Suma, įvertinus kiek laiko ir energijos pareikalavo teisybės ieškojimas, anot Žilvino, nėra pakankama.
„Aišku, kad ne. Kiekvienas pasakytų, kad ne, kad turėjo šimtai tūkstančių būti ir taip toliau, bet iš kitos pusės žiūrint, tas laikas praėjo. Tą akimirką atrodė, man svarbu buvo, kad tiesiog gražintų pinigus, išleistus advokatui“, – kalbėjo operatorius.
O kad ir nedidelė, bet priteista 2 500 eurų neturtinė žala vyrui padės įgyvendinti vieną norą:
„Pirksiu kondicionierių.“
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.



















































































































































































































































