Esą šeimos gydytojas vaiko nepriežiūrą gali atpažinti ir iš mažylio drabužių. Į ką atkreipti dėmesį, specialistams bus aiškinama mokymuose ir naujai sukurtame interneto puslapyje. Visgi dalis gydytojų purkštauja, kad ir taip nespėja gydyti pacientų, apie papildomą vaikų ir tėvų sekimą jie nenori nė girdėti.
Prireikė ne vieno vaiko žūties, kad valdžia iš esmės susirūpintų Lietuvos mažamečių gerove. Po tėvų uždaužyto keturmečio Matuko laidotuvių Seimas pagaliau uždraudė mušti vaikus, tačiau net ir kalėjimo grotos žudikams nuo smurto kitų tėvų neatbaido. Policijos suvestinės ir šiandien pilnos įrašų apie girtus atžalas daužančius tėvus.
Ministerijos ir savivaldybių asociacija nusprendė: užtenka galvoti, kad už vaikų saugumą atsakingi tik socialiniai darbuotojai, kurių ir algos apverktinos. Apie tai, kad vaikas neprižiūrimas, atsakingam asmeniui nuo šiol turės pranešti ir su juo bendravę mokytojai, būrelių vadovai, šeimos gydytojai.
„Gydytojai mato: pvz., vaikas aprengtas ne pagal sezoną, be šaliko, batai ne to sezono. Suprantam, kad ne gydytojai turi spręsti, bet jie mato pirmieji ir signalo pranešimas leidžia įsijungti kitoms sistemoms ir pasižiūrėti detaliau, kas ten yra“, - sako „S.M.A.R.T. tėvystė“ projekto vadovė Jūratė Griciūtė.
Idėjos iniciatoriai rėmėsi užsienio patirtimi. Jų teigimu, toks specialistų įsitraukimas leis užbėgti nelaimėms už akių. Esą daugelis mokytojų ar gydytojų ir dabar pastebi problemas, bet nežino, kur kreiptis.
„Treneriai, pavyzdžiui, sako – tikrai matom, vaikas kartais be nuotaikos. Lyg mėlynė, lyg ne, bet aš nežinau, kur pranešti, ir nieko nedarau. Tai šitas modelis leidžia daryti. Jis leidžia pažymėti „matau“ ir pranešti atvejo vadybininkams“, - sako J.Gričiūtė.
Atvejo vadybininkai – tai naujas etatas savivaldybėse. Būtent jiems specialistai turės pranešti apie galimas problemas šeimoje, o jie su socialiniais darbuotojais tikrins, ar šeimai reikia pagalbos. Kaip per porą minučių įvertinti, ar šeimoje yra problemų, specialistai patarimų jau gali rasti interneto puslapyje „smarttevyste“. Pavyzdžiui, gydytojai turės sekti, ar laiku tėvai atžalas atveda skiepytis ar patikrinti dantis. Jeigu ne, šeimoje galbūt yra bėdų. Dalis gydytojų į tokius planus žiūri priešiškai, krūvio jiems ir taip per akis.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija tvirtina, kad papildomo krūvio čia nebus, tik visiems reikės būti akylesniems. Visgi prievolę pastebėti negeroves medikai ar pedagogai jaus. Jeigu šeimoje įvyks nelaimė, minėti specialistai sulauks tyrėjų skambučio.
Savivaldybės žada daugiau dėmesio skirti ir pačioms šeimoms. Jeigu iki šiol socialiniai darbuotojai tik stebėdavo šeimas, nuo šiol bus sudaromi planai, per kiek laiko šeima turi susitvarkyti bent su dalimi problemų, pavyzdžiui, parūpinti atžalai drabužių.
Kol kas naują modelį išbando tik penkios iš 60-ies savivaldybių, apmokyta daugiau kaip 400 darbuotojų. Visoje Lietuvoje sistema turėtų įsivažiuoti po metų.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.