Kubilius nesupranta Nausėdos elgesio: niekur Europoje to nepamatytume

Europarlamentarui, TS-LKD nariui ir buvusiam premjerui Andriui Kubiliui keistas atrodo prezidento Gitano Nausėdos ir jo patarėjų elgesys formuojant ministrų kabinetą. Politikos senbuvio teigimu, tokio kandidatų į ministrų portfelius egzaminavimo nepamatysime jokioje kitoje Europos valstybėje, o prezidentas turėtų suprasti, kad jo veiksmai gali sukelti valdžios krizę.

Prezidentas Gitanas Nausėda teigė, kad jis netvirtins visų Ingridos Šimonytės pateiktų kandidatų į ministrų portfelius. Šalies vadovas nedetalizavo, kurios kandidatūros jam atrodo netinkamos, ar kiek jų yra. Tačiau, pasak jo, ne visi kandidatai ir kandidatės į ministres turi aiškią viziją, ką nori nuveikti naujose pareigose.

„Pasakysiu tik tiek, kad visa savo apimtimi, jau dabar matau, kad jis patvirtintas nebus. O kiek pavardžių mes kvestionuosime, šiandien aš negaliu pasakyti. Tikrai būtų ir nelabai atsakinga, juo labiau, kad mes tiktai pradėjome susitikimus su kandidatais į ministrus“, – apie premjerės pasiūlytą kandidatų į ministrus sąrašą penktadienį kalbėjo G. Nausėda.

Kurie kandidatai, prezidento nuomone nėra tinkami, turėtų paaiškėti antradienį.

Europos Parlamento nariui ir buvusiam premjerui Andriui Kubiliui tokia Prezidentūros pozicija atrodo keistoka.

„Man tas procesas atrodo keistai, ypač kai žiūri tokiomis europietiškomis akimis. Lietuva, kuri yra Europos Sąjungos narė ir turi europietišką Konstituciją, joje Vyriausybės formavimas turėtų vykti taip, kaip absoliučioje daugumoje Europos Sąjungos valstybių.

Jose Vyriausybės formuoja ministrai pirmininkai, o prezidentai, kitose valstybėse karaliai, jie į Vyriausybės formavimus praktiškai nesikiša. Nežinau nė vieno kito pavyzdžio Europos Sąjungos valstybėse, kur prezidentai, o tuo labiau jų patarėjai, bandytų egzaminuoti ministrus, klausinėti apie jų komandas“, – naujienų portalui tv3.lt pasakojo A. Kubilius.

REKLAMA

Politiko teigimu, Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad prezidentas, kurio konstitucinėje galioje yra tvirtinti ministro pirmininko sudarytą Vyriausybę, turi tik politinius svertus. A. Kubiliaus įsitikinimu, prezidentas gali išsakyti pastabas dėl vieno ar kito kandidato ministrui pirmininkui, bet jis pats būsimų ministrų sąrašo pakeisti negali.

„Prezidentas neturi tapti konstitucinės krizės priežastimi. <...> Man pats procesas atrodo keistokai, bet aš tikiuosi, kad didesnių problemų formuojant Vyriausybę pavyks išvengti, ir kad prezidentui ir jo komandai bus suvokiamos Lietuvos Konstitucijos nuostatos dėl Vyriausybės, kurią sudaro ministras pirmininkas ir valdančioji koalicija Seime“, – sakė europarlamentaras.

A. Kubilius premjero pareigas ėjo 1999–2000 m. ir 2008–2012 m., tad savo kailiu patyrė, ką reiškia kandidatūrų derinimas su S. Daukanto aikštės rūmais.

„Taip ir vykdavo, jei prezidentas turi rimtų argumentų, aš galvoju, ar atsižvelgti į tuos argumentus, ar ne. Aš turiu įvertinti, kiek tie argumentai priimtini visai koalicijai. O jei man atrodo, kad jei kokie priekaištai kuriam nors kandidatui gali būti subjektyvūs, aš laikydavausi savo nuomonės ir paprastai sutardavome su prezidentais. Nes čia prezidentas turi suprasti, kiek Vyriausybės sudarymas yra jautrus ir koalicijos partnerių norams ir siekiams“, – įsitikinęs A. Kubilius.

Politiko nuomone, prezidentas negali sukelti valdžios krizės, nepatvirtindamas premjero atnešto sąrašo.

„Jis gali įtikinti bandyti premjerą keisti sąrašą, gali išsakyti viešai savo nuomonę. Bet, jei premjeras nekeičia savo nuomonės, tokiu atveju prezidentui nėra didelio pasirinkimo kaip toliau elgtis“, – teigė A. Kubilius.

G. Nausėda praėjusią savaitę susitiko su keturiais kandidatais į ministrų postus, antradienį tęsia susitikimų ciklą. Antradienį šalies vadovas susitinka su konservatorių kandidate į švietimo, mokslo ir sporto ministres Jurgita Šiugždiniene, kandidatu į sveikatos apsaugos ministrus Arūnu Dulkiu ir Laisvės partijos pirmininke Aušrine Armonaite, pasiūlyta vadovauti Ekonomikos ir inovacijų ministerijai.


Rašyti komentarą...
L
Lt
2020-11-30 14:23:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
Oi tu Kubiliau, kam šnekėti tai tik ne tau.
Atsakyti
-69

P
Petriuks
2020-11-30 14:28:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kubiliau,pats esi sovietinio sukirpimo modelis.
Atsakyti
-58

D
Debyliau
2020-11-30 14:27:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tu nevykėli, išvis nekišk savo snapo
Atsakyti
-53

SKAITYTI KOMENTARUS (236)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų