REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valstybės institucijas apėmė malonus svaigulys nuo pagyrų sau: ir dirba puikiai, ir planuoja dirbti dar puikiau. Tačiau faktai rodo, kad kovotojams su narkomanijos plitimu reikalingas bent trumpas detoksikacijos kursas. Mat ir narkotikų, ir jų vartotojų skaičius nesuvaldomai auga.

REKLAMA
REKLAMA

Dirba puikiai

Vakar parlamente surengtoje konferencijoje „Naujos tendencijos narkomanijos prevencijos ir narkotikų kontrolės srityje" Seimo Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisijos pirmininkė Vincė Vaidevutė Margevičienė gyrėsi, kad šiais metais įvyko daug pokyčių. Tik gerų ir tik Seimo dėka.

REKLAMA

„Po šešerių metų pertraukos buvo priimta rezolicija dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės politikos tęstinumo, joje parlamentas aiškiai ir griežtai pasisako prieš narkotinių ir psichotropinių medžiagų legalizavimą. Priimtos Baudžiamojo kodekso įstatymo pataisos, sugriežtinančios bausmes už didelio kiekio pirmos ir antros kategorijos prekursorių (narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų, – red. past.) laikymą. Po dvejų metų pertraukos priimta nacionalinė narkotikų kontrolės ir prevencijos programa", – reikšmingiausius Seimo metų darbus vardijo V.V.Margevičienė. Apie tai, kad narkotikų vartojimas ne tik nesumažėjo, bet net padidėjo, parlamentarė neužsiminė.

REKLAMA
REKLAMA

Užtat atviresnė buvo Narkotikų kontrolės departamento (NKD) direktorė Audronė Astrauskienė.

„Narkotikų vartojimas per pastaruosius ketverius metus padidėjo apie 4 proc. – nuo 8 iki 12. Tiek žmonių prisipažino nors kartą gyvenime bandę narkotikų", – pripažino ji.

Pasivysime Vakarus

Tačiau ir NKD direktorė nepraleido progos pasigirti.

„Rinkoje pasirodo naujos psichoaktyvios medžiagos, platinamos internetu. Lietuva yra iš tų šalių, kurios labai operatyviai taiko kontrolę ir jų apyvarta yra uždraudžiama. Per pastaruosius dvejus metus beveik 30 medžiagų pateko į šiuos sąrašus", – aiškino ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ypatinga konferencijos viešnia Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro atstovė Margareta Nilson taip pat gyrė Lietuvos pastangas kovojant su narkomanijos plitimu. Netrukus paaiškėjo kodėl.

„Mūsų centras gauna duomenis iš 30 informacinių centrų 27 ES šalyse, taip pat iš Norvegijos, Kroatijos, Turkijos. Lietuvoje informaciją teikia Narkotikų kontrolės departamentas", – paaiškino ji ir iškart “nuramino", kad jau netrukus Lietuvoje ir Rytų Europoje narkotikų vartojimo lygis pasieks Vakarų Europos lygį, taigi didės dar labiau.

REKLAMA

Kad ponia Nilson nejuokavo, liudija NKD pateikiama statistika

2009 m. ligotumas narkomanija sudarė 178,9 atvejo 100 tūkst. gyventojų (2008 m. – 172,5).

2009 m. nuo narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo mirė 68 žmonės (2008 m. – 60).

2009 m. užregistruota beveik 19,2 proc. daugiau nusikalstamų veikų, susijusių su disponavimu narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis ir jų kontrabanda (2009 m. – 2189, 2008 m. – 1837, 2007 m. – 1732).

2009 m. nepilnamečiai padarė 121 nusikalstamą veiką, susijusią su narkotinių ir psichotropinių medžiagų apyvarta (2008 m. – 91).

REKLAMA

2010 m. sausio 1 d. dėl psichikos ir elgesio sutrikimų vartojant narkotines ir psichotropines medžiagas iš viso registruoti 5953 asmenys (2008 m. – 5808 asm.).

2009 m. diagnozuota 180 naujų ŽIV atvejų (2008 m. – 95, 2007 m. – 106, 2006 m. – 100). Iš jų 65 proc. užsikrėtė švirkšdamiesi injekcinius narkotikus nesteriliomis adatomis ir švirkštais (2008 m. – 44,2 proc., 2007 m. – 55,6 proc., 2006 m. – 62 proc.).

68 – tiek žmonių Lietuvoje 2009 metais mirė dėl narkotikų vartojimo. 2008–aisiais – 60.

Narkotikaine vaistai, kad sukontroliuotų

Vidmantas ŽIEMELIS – Seimo Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisijos narys:

Yra dvi medalio pusės. Padidėjo narkotikų vartojimo išaiškinamumas. Anksčiau nebūdavo išaiškinama, negalėjome žinoti, kiek vartojančiųjų yra. Manau, geriau pradėjo dirbti teisėsaugos institucijos, policija. Žinoma, sunku tiksliai skaičiais nusakyti, kiek asmenų vartoja narkotikus. Tai juk ne vaistai, kad žinotume tiksliai. Tačiau aišku, kad dar yra landų, kurias reikia uždaryti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar vienas dalykas – nepamirškime, kad gyvename erdvėje, kurioje nėra sienų. Juk Europoje vienas didžiausių centrų, iš kur platinami narkotikai, yra Amsterdamas. Norint tokių amsterdamų galima rasti kiekvienoje šalyje, kiekviename mieste. Taigi šiais laikais nėra jokių problemų juos įsigyjant.

O prevenciją turi vykdyti visos institucijos. Ne vien tik policija, Narkotikų kontrolės departamentas. Pastarajam šie metai nebuvo patys geriausi. Blaškomasi, jungiama, pertvarkoma. Ne geriausias laikas dirbti dešimtukui. Ir finansiniu požiūriu metai nebuvo palankūs. Susidėjo viskas į vieną krūvą.

Raimonda BAUBLYTĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų