Ministerijos nuomone, Seimo ekspertų grupei nusprendus, kad referendumu siūlomas sprendimas neatitinka Konstitucijos, parlamentas turėtų kreiptis į Konstitucinį Teismą.
„Tik Konstitucinis Teismas gali pateikti išvadą, kad piliečių reikalavime paskelbti referendumą teikiamas sprendimo tekstas neatitinka Lietuvos Respublikos Konstitucijos. Seimas, priimdamas sprendimą neskelbti referendumo, turėtų vadovautis Konstitucinio Teismo pagrįsta išvada“, - rašoma Teisingumo ministerijos pažymoje.
Šis klausimas įtrauktas į pirmadienio Vyriausybės pasitarimo darbotvarkę. Ministrų kabinetui siūloma inicijuoti Konstitucijos pakeitimus, kuriais būtų išplečiama Konstitucinio Teismo kompetencija.
Tokie siūlymai pateikti atsižvelgiant į pernai liepą Konstitucinio Teismo paskelbtą išaiškinimą, kad „Seimui kyla pareiga neskelbti referendumo tais atvejais, jei referendumu siūlomas sprendimas neatitiktų iš Konstitucijos kylančių reikalavimų“.
Byla išnagrinėta po to, kai buvo inicijuotas referendumas uždrausti parduoti žemę užsieniečiams, nors dauguma teisininkų perspėjo, jog tai neatitinka Lietuvos įsipareigojimų Europos Sąjungai (ES).
Vienas iš referendumo iniciatorių Julius Panka sakė, kad leidžiant spręsti dėl referendumo konstitucingumo Seimui ar perdavus sprendimo galias Konstituciniam Teismui, paminamos tautos, kaip aukščiausio suvereno, teisės.
„Aukščiausias suverenas, pagal tą pačią Konstituciją, yra tauta. Ir jei tauta nori priimti bet kokį sprendimą - jis gali būti šiuo metu nesuprantamas, bet gal po kelių dešimtmečių pribręs - valdžia sudėdama kliūtis riboja demokratiją ir tautos teisę į jos nuomonę, į suverenitetą“, - BNS sakė J.Panka.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.