REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Krašto apsaugos ministerijos kanclerė Kristina Deviatnikovaitė, kuri ministerijoje yra atsakinga už teisę, žmogiškuosius išteklius ir veiklos procesų valdymą, šių metų pradžioje dvi savaites už mokesčių mokėtojų pinigus dalyvavo NATO gynybos koledžo Moduliniuose trumpuosiuose kursuose, kad susipažintų su šiuolaikiniu NATO aljansu.

Krašto apsaugos ministerijos kanclerė Kristina Deviatnikovaitė, kuri ministerijoje yra atsakinga už teisę, žmogiškuosius išteklius ir veiklos procesų valdymą, šių metų pradžioje dvi savaites už mokesčių mokėtojų pinigus dalyvavo NATO gynybos koledžo Moduliniuose trumpuosiuose kursuose, kad susipažintų su šiuolaikiniu NATO aljansu.

REKLAMA

Kursai yra skirti aukšto lygmens kariniam ir civiliniam personalui, bet Krašto apsaugos ministerijoje ir kitur yra manančių, jog į šiuos kursus verčiau turėjo vykti atstovas iš Lietuvos kariuomenės Gynybos štabo ar viceministras, o ne administracines funkcijas vykdantis asmuo: „Realiai visi žino, kad pramogavo ten dvi savaites“.

Sprendimą, ką siųsti, priėmė Krašto apsaugos ministerija, kuri kanclerės vizitui Romoje išleido 2918 eurų, įskaitant dienpinigius. 

REKLAMA
REKLAMA

Vyriausybės įstatyme nurodoma, kad ministerijos kancleris koordinuoja ir kontroliuoja administracijos padalinių veiklą, užtikrina, kad būtų optimaliai valdomi finansai bei kiti ištekliai, ministro pavedimu koordinuoja įstaigų prie ministerijos veiklą, yra atsakingas už administracinę ūkinę veiklą, organizuoja strateginių veiklos planų rengimą ir įgyvendinimą, dalyvauja vykdant premjero ir Vyriausybės pavedimus, rengiant bei derinant teisės aktus, yra atsakingas už ministerijos rengiamų teisės aktų tarpusavio suderinamumą.

REKLAMA

Kancleris taip pat priima į pareigas ir atleidžia tarnautojus bei darbuotojus pagal darbo sutartį, skiria tarnybines nuobaudas ir panašiai. Kancleriai yra politinio pasitikėjimo pareigūnai, bet, skirtingai nei viceministrai, ne formuoja gynybos politiką, o labiau užtikrina tinkamą ministerijos funkcionavimą. 

Kas sprendžia?

NATO gynybos koledžas Moduliniuose trumpuosiuose kursuose orientavosi į globalaus saugumo iššūkius NATO aljansui. Pirmi trumpieji kursai Italijos sostinėje Romoje vyko vasario 20-24 dienomis, o antrieji – vasario 27-kovo 3 dienomis. 

REKLAMA
REKLAMA

K. Deviatnikovaitės komandiruotė truko nuo vasario 20 dienos iki kovo 3 dienos imtinai. 

NATO gynybos koledžo atstovė Gaia Renzi portalui tv3.lt paaiškino, kad į Modulinius trumpuosius kursus kviečiamas aukšto lygmens karinis ir civilinis personalas, kurį nominuoja oficialios NATO šalių narių institucijos. Kitaip tariant, šalis narė pati parenka, kas vyksta į kursus. 

„Kalbant apie kursų tikslą, tai Moduliniai trumpieji kursai yra skirti informuoti ir paskatinti kritinį mąstymą bei konsensuso formavimą, kartu užgriebiama ir nedidelė dalis Aukšto lygmens kursų mokymo plano. Visa tai suteikia dalyviams galimybę praplėsti savo žinias, išvystyti suvokimą apie esminius politinius, ekonominius, sociokultūrinius, su gynyba ir saugumu susijusius aspektus, kurie gali turėti pasaulinio lygmens pasekmių globaliam ir Aljanso saugumui“, – teigė G. Renzi. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šaltiniai Krašto apsaugos ministerijoje pasakoja, kad kai kuriais metais nelabai atsirasdavo norinčiųjų vykti į panašaus pobūdžio NATO gynybos koledžo organizuojamus kursus, todėl būdavo siunčiami ir departamentų direktorių lygmens asmenys, kai kada vykdavo karinis personalas. 

Lietuvos kariuomenės Gynybos štabo sekretoriato viešųjų ryšių vyresnysis karininkas, kapitonas Titas Čerikas informavo, kad Gynybos štabo atstovai į Modulinius trumpuosius kursus nevyko nei 2022, nei 2021 metais, tačiau „buvo numatyti kitų vienetų kandidatai, bet dėl tarnybinių priežasčių neišvyko“.

REKLAMA

Krašto apsaugos ministerija teigia, kad 2022 metais Moduliniuose trumpuosiuose kursuose dalyvavo viceministras Žilvinas Tomkus, o 2022 ir 2023 metais iš Lietuvos kariuomenės neatsirado kandidatų į kursus. 2021 metais šiuose strateginio lygmens kursuose dalyvavo tuometinis Gynybos štabo viršininko pavaduotojas paramai.

Kanclerei irgi reikia ugdyti kompetencijas

Krašto apsaugos ministerija sako, kad tokiuose ar panašiuose kursuose dalyvauja įvairus krašto apsaugos sistemos personalas: kariai, civiliai, tarp jų – ir politinio asmeninio pasitikėjimo valstybės tarnautojai.

REKLAMA

„Be jūsų minėtų sričių, ministerijos kanclerė kuruoja ekstremalių situacijų valdymą, karinį ir diplomatinį protokolą ir kita. Kanclerei pagal kuravimo sritis pavedama parafuoti ir derėtis dėl tarptautinių sutarčių, ji yra NATO viršūnių susitikimo Vilniuje organizavimo darbo grupės narė, dalyvauja ministerijos Gynybos resursų tarybos veikloje. Paprastai kanclerei atitenka svarbus vaidmuo NATO organizuojamose pratybose. Ji yra kviečiama pasisakyti, pristatyti aktualius klausimus Lietuvoje besilankantiems Baltijos gynybos koledžo studentams, kitoms delegacijoms“, – paaiškino Krašto apsaugos ministerijos Strateginės komunikacijos ir viešųjų ryšių departamento direktorė Edita Banienė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jos, atsižvelgiant į ministerijos kanclerio funkcijas ir pavestą atsakomybę, šias pareigas užimančiam asmeniui jo kadencijos laikotarpiu svarbu sekti ir nuolat atnaujinti žinias, susijusias su NATO prioritetais tarptautinio saugumo ir bendradarbiavimo klausimais, taip pat ugdyti strateginio požiūrio, veiklos valdymo ir lyderystės kompetencijas.

Strateginės komunikacijos ir viešųjų ryšių departamento direktorė teigia, kad kursų metu buvo intensyviai diskutuojama įvairiomis temomis, įskaitant NATO veikimą, regioninio saugumo vaidmenį, Europos saugumą, NATO partnerystę, krizių valdymą.

„Atsižvelgiant į Aštuonioliktosios Vyriausybės viešojo sektoriaus žmogiškųjų išteklių valdymo prioritetus, susijusius su valstybės tarnybos vadovų, kurie reprezentuoja viešąjį sektorių ir užtikrina valstybės valdymo efektyvumą, pabrėžtinas strateginio lygmens vadovų kvalifikacijos tobulinimo tarptautinėje aplinkoje poreikis, sudarant jiems galimybes dalyvauti diskusijose, plėsti tarptautinius ryšius ir atstovauti Lietuvai užsienyje. Rengiantis NATO viršūnių susitikimui, strateginio lygmens vadovams, dirbantiems krašto apsaugos srityje, ypač svarbu sekti pokyčius globalioje saugumo aplinkoje, prisidėti prie saugumo politikos formavimo ir įgyvendinimo, dalyvauti sprendžiant svarbius saugumo politikos klausimus, priimti konstruktyvius sprendimų valstybės lygmeniu“, – teigė E. Banienė. 

Nu tai pažiūrėkit kokia katytė, kokios pūstos lūpos. Stopudovai kažkieno rimto ir įtakingo pedokonservo dukra patupdyta šilton vietelėn. Spėju fotkių prie koliziejaus ar kitų Romos įžymių vietų daugiau nei kad kas ten iš tų NATO kursų galvelėj likę.
, o tu Karbauskio tvarto dalbojobas
, gimei idiotu ar tokiu padare Karbauskis?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų