Ši idėja skamba gerai, tačiau pradėjus aiškintis daugiau projekto detalių matyti, kad romai gali ir nesulaukti žadamo rojaus, nes jau dabar jų seni namai griaunami, o patys žmonės tiesiog išmetami į gatvę.
„Vilniaus savivaldybės teritorijoje, Kirtimų tabore, gyvena apie 300 žmonių, kuriems konkrečiai dabar gresia likti be namų. Beveik visi gyventojai yra gavę įspėjimus, kad turėtų nugriauti savo namus, o alternatyvus būstas jiems nėra pasiūlytas – tai reiškia, kad jie tiesiog atsidurtų gatvėje“, pasakoja Lietuvos žmogaus teisių centro vadovė Birutė Sabatauskaitė.
Viešųjų ryšių akcija?
Vilniaus savivaldybės viešųjų ryšių skyrius, paklaustas apie naują romų gyvenvietės projektą, atrašo: „Pastarosiomis dienomis Meras kalbėjo apie planus rengti ES paraišką (pasitariant su Socialinių reikalų ministerija, į kurias ES paramos programas galima būtų teikti) dėl galimybės statyti gyvenvietę pagal romų gyvenimo tradicijas ir papročius, kur būtų galima iškelti taboro gyventojus. Gyventojai turėtų normalias gyvenimo sąlygas ir galimybę užsiimti tradiciniais amatais bei kultūrine veikla. Šiuo metu analizuojami sklypai, įvertinant kaimynystę.“
Taigi, jei analizuojami sklypai ir vertinama kaimynystė norint romus atskirti nuo kitų žmonių – tai A. Zuoko vizija, iškelti Kirtimų taboro gyventojus į kitą Vilniaus miesto vietą, pasak B. Sabatauskaitės, – panaši į dar vieno geto kūrimą, kur romai būtų vėl atskirti nuo galimybių susirasti darbą netoli namų, nuo švietimo ir ugdymo, sveikatos įstaigų.
„Apie romų kaimo planus sužinojau iš žiniasklaidos. Nesu mačiusi jokio detalaus dokumento. Visų pirma reikėtų pastebėti tai, kad 2 metus Kultūros ministerijoje veikia darbo grupė, ji kuria romų integracijos programą ir joje nedalyvauja jokie už būsto klausimus atsakingi asmenys. Buvo savivaldybės Socialinio būsto skyriaus atstovai, bet šiaip jau pati savivaldybė nedalyvavo priemonių kūrime, kalbant apie romų būstą. Tad šį pranešimą spaudai vertinu kaip viešųjų ryšių akciją“, – sako Lietuvos žmogaus teisių centro vadovė.
Bendradarbiauja, bet nieko nežino
Vilniaus mero viešame pasisakyme ir savivaldybės viešųjų ryšių atsakyme minima Socialinių reikalų ministerija, kuri esą dalyvauja projekte, – iš tiesų nieko apie šį projektą nežino.
„Apie romų perkraustymo projektą Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai girdėjo tik iš žiniasklaidos priemonių, todėl pakomentuoti plačiau ir atsakyti į pateiktus klausimus negali“, rašoma Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Lygių galimybių skyriaus vedėjos Eglės Čaplikienės atsakyme.
Tad kyla klausimas, kaip dirba ir rengia projektus A. Zuokas, jei jo įvardinti partneriai nieko nėra girdėję apie jo planus, o mero norima išgelbėti tautinė mažuma atsiduria gatvėje jau dabar?