Kojala įvertino konfliktą Artimuosiuose Rytuose: Iranas turi 3 tikslus

Tragiškos ir grėsmingos žinios iš Artimųjų Rytų. Irano režimas naktį raketomis apšaudė karines amerikiečių bazes Irake. Ten nuo sprogimų slėpėsi ir Lietuvos kariai, o netrukus mįslingomis aplinkybėmis Teherano pašonėje vos pakilęs ore sprogo Ukrainos lėktuvas su beveik 200 keleivių. Panašu, kad ilgus mėnesius tarp Vašingtono ir Teherano augusi įtampa pasIekia virImo temperatūrą.

Kaip vertinti šias Irano atakas ir ar jos gali įžiebti rimtą karą, kalbėjome su politologu Linu Kojala

Trečiadienį ryte išgirdom dvi naujienas apie numuštą Ukrainos avialinijų lėktuvą ir Irano įvykdytą ataką. Kiek šie įvykiai yra susiję tarpusavyje?

Kol kas mažai žinome apie lėktuvo katastrofą, nes pirmiausia buvo kalbama, kad tai yra tiesiog techninės kliūtys, kurios neleido lėktuvui sėkmingai įveikti savo misijos, bet dabar panašu, kad šiek tiek atsitraukiama ir tiriamos įvairios versijos. Tai kelia tam tikrą nerimą, bet turbūt suprantant situaciją regione, įvairūs scenarijai yra įmanomi ir kol jie nebus paneigti, tol apie tai bus diskutuojama.

Irano atsakas JAV, viena vertus, buvo prognozuojamas, mes laukėmė kažko įvykstant, kita vertus, buvo tam tikra prasme netikėtas, kad taip greitai ir tiesiogiai Iranas kaip valstybė atakavo Jungtines Valstijas bei sąjungininkus, žinoma, ten yra ir Lietuvos kariai.

Aiškėja, kad mūsų dislokuoti kariai jau 17.30 val. žinojo, kad numatomos galimos atakos, todėl išvažiavo į atsarginę bazę, vėliau grįžo. Kaip vertinate šią situaciją? 

Iranas turi 3 tikslus: pirmiausia, suduoti atsakomąjį smūgį, antras dalykas, parodyti, kad tai daro Iranas, ne tarpininkai, ne kažkokie veikėjai, kurie netiesiogiai sietųsi su Teheranu, ir trečias dalykas – išvengti konflikto eskalacijos.

Šie smūgiai iš esmės visus 3 kriterijus atitinka, nes Iranas tikrai nėra suinteresuotas atviru kariniu konfliktu su Jungtinėmis Valstijomis, o jeigu būtų žuvęs bent vienas JAV karys, šiandien, ko gero, taip ramiai nekalbėtumėme, kad situacija turi potencialą stabilizuotis. Iš esmės lauktume atsakomųjų veiksmų, o vėliau situacija galėtų būti sunkiai suvaldoma. 

REKLAMA

Ar galima rimtai vertinti tokią ataką, kuri iš principo yra galbūt surežisuota? Apie tai žinojo abi pusės ir gal net įvykdyta bendru sutarimu, ar tai nėra kažkokia to atsakymo parodija? 

Daug kas priklauso nuo informacinės erdvės. Irane yra kalbama, kad tai buvo labai rimtas atsakas ir Iranas apgynė savo garbę, kad galbūt žuvo dešimtys teroristų arba JAV karių, kai kartais Irano žiniasklaidoje jie yra įvardijami. Gali būti pateikimo formos, kurios atitinka platesnius tikslus, negu iš tikrųjų buvo įgyvendinta, bet tai taip pat yra svarbu, nes, ko gero, karas nėra nei Irano, nei Jungtinių Valstijų tikslas. 


Rašyti komentarą...
S
Sigis
2020-01-08 21:58:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
Didžiausia pasaulio nelaimė, tai musulmonų skirtingas tikėjimas. Dėl tų skirtumų reikia daug kam žūti arba kentėti.
Atsakyti
0

s
ssss
2020-01-09 00:52:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
MES jau žinom , gerb."politikai ir ekspertai" cituoju:numuštą Ukrainos avialinijų lėktuvą
....nejuokinga ,ponai
Atsakyti
0

S
Svajunas
2020-01-09 06:45:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
Suaugę žmonės žaidžia rimtus žaidimus smėlio dėžėje .,deje su žmonių gyvybėmis.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (9)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų