REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sankcionuotas milijardierius Romanas Abramovičius oficialiai nepriklauso Rusijos delegacijai, tačiau, matyt, suvaidino svarbų vaidmenį užkulisiuose, nuo Rusijos įsiveržimo į Ukrainą lakstydamas tarp Maskvos, Kyjivo ir Stambulo, rašo theguardian.com.

Sankcionuotas milijardierius Romanas Abramovičius oficialiai nepriklauso Rusijos delegacijai, tačiau, matyt, suvaidino svarbų vaidmenį užkulisiuose, nuo Rusijos įsiveržimo į Ukrainą lakstydamas tarp Maskvos, Kyjivo ir Stambulo, rašo theguardian.com.

REKLAMA

Klausimai apie tai, kokį vaidmenį ir kodėl vaidina R. Abramovičius, buvo iškelti pirmadienį, kai „Wall Street Journal“ ir „Bellingcat“ pranešė, kad R. Abramovičius ir Ukrainos parlamento narys buvo tarp trijų žmonių, kuriems per derybų raundą Kijeve kovo pradžioje pasireiškė cheminiam apsinuodijimui būdingi simptomai.

Daugelį nustebino ne tik apnuodijimas, bet ir viešumo vengiančio oligarcho pasirodymas taikos derybų sūkuryje.

Pastaraisiais metais R. Abramovičius save pateikia kaip žmogų, kuris pasitraukė iš sunkaus bei rizikingo verslininko gyvenimo bei neturi politinių ambicijų. Jis garsėjo kaip kultūros projektų finansuotojas ir tiesiog žmogus, gyvenantis prabangoje. Nors kartais jį galima pastebėti Maskvos meno galerijose, teatruose ar restoranuose, buvęs „Chelsea“ futbolo klubo savininkas nekenčia viešumo ir jokių interviu neduoda.

REKLAMA
REKLAMA

Informacija apie R. Abramovičiaus turtą ir gyvenimo būdą dažniausiai gaunama iš teismų bylų, iš kurių ypač įspūdingas buvo 2012 metų mūšis Londono teisme su buvusiu jo geradariu Borisu Berezovskiu, kuris teigė, kad R. Abramovičius iš jo išviliojo kelis milijardus dolerių, versdamas parduoti naftos kompanijos „Sibneft“ akcijas už mažesnę kainą. Teisėjas priėmė sprendimą R. Abramovičiaus naudai.

REKLAMA

Neseniai R.Abramovičius Londone žurnalistei Catherine Belton iškėlė bylą dėl šmeižto, apskundęs kelis C. Belton knygos „Putino žmonės“ teiginius, tarp jų ir tai, kad V. Putino prašymu jis nusipirko „Chelsea“ futbolo klubą. R. Abramovičius su C. Belton pasiekė sutarimą, kai jos leidėjas sutiko, kad knygoje būtų paminima, jog tai nėra faktas.

Toje teismo byloje jo advokatai teigė, kad „R. Abramovičius yra žmogus, nutolęs nuo V. Putino“, o tuo, jam netikėtai pasirodžius kaip derybų tarpininkui, buvo suabejota.

Šaltinis Ukrainos delegacijoje naujienų agentūrai „Ukrayinska Pravda“ sakė, kad R. Abramovičius pasisakė kaip neutralus tarpininkas, o jo pagrindinis vaidmuo buvo „perduoti poziciją savo viršininkui žmonių kalba“.

REKLAMA
REKLAMA

Volodymyro Zelenskio ekonomikos patarėjas Aleksandras Rodnyanskis pasakojo, kad R. Abramovičių kaip tarpininką pristatė jo tėvas, ukrainiečių kino prodiuseris, gerai pažįstantis milijardierių.

Kyjive R. Abramovičius yra laikomas bent jau rimtu pašnekovu, kurio V. Putinas klauso. Oficialią Rusijos derybų komandą dažniausiai sudaro antros pakopos pareigūnai, kurių niekas nelaiko įtakingais, todėl V. Putinas galėjo pasirinkti R. Abramovičių kaip rimtesnį pašnekovą, siunčiamą ukrainiečiams.

„V. Putinas ieško slaptų durų. Jis netiki tuo, kas yra prieš jo akis. Viskas turėtų būti šiek tiek konspiratyvu“, – sakė veteranė rusų žurnalistė Jevgenija Albats.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šaltinis Maskvoje sakė, kad R. Abramovičiui per pastarąjį mėnesį Kyjive buvo surengti du asmeniniai susitikimai su V. Zelenskiu, bet šių teiginių Ukrainos pusė nepatvirtino. Po vizito, kurio metu R. Abramovičius susirgo, jis vėl grįžo kitai kelionei į Ukrainos sostinę, sakė šaltinis.

V. Zelenskis interviu su Rusijos žurnalistais sakė, kad R. Abramovičius yra vienas iš daugelio Rusijos oligarchų, kuris su juo susisiekė, siūlydamas investuoti į Ukrainos ekonomiką.

„Iš jo ir kelių kitų verslininkų gavome ženklų, kurie sakė: „Leiskite mums kaip nors padėti, leiskite mums pabandyti ką nors padaryti“, – sakė V. Zelenskis. Jis taip pat sakė, kad R. Abramovičius dalyvavo nesėkmingose diskusijose dėl humanitarinių koridorių organizavimo. Tačiau jis neužsiminė nei apie R. Abramovičiaus vizitus į Kyjivą, nei apie tariamus susitikimus su oligarchu.

REKLAMA

Rusų žurnalistė J. Albats sakė, kad R. Abramovičiaus ir kitų Rusijos verslininkų pasiūlymai padėti Ukrainai gali kilti ne tik iš siaubo dėl karo, bet ir iš savanaudiškumo bei noro išvengti klupdančių Vakarų sankcijų.

„Taip žmonės bando gelbėti savo vilas, jachtas ir taip pat būti teisingoje konflikto pusėje. Kai kurie jų bent jau išsigandę. Pažįstu tokių, kurie tiesiog negalėjo patikėti tuo, kas įvyko“, – sakė J. Albats. „Taip pat yra tokių, kurie tiesiog susirūpinę, kad negali sumokėti savo valytojoms.

Bet kiti skeptiškai vertina R. Abramovičiaus, kaip taikdario, reinkarnaciją.

„Kaip jie galėjo pamiršti, kas tai per žmogus? Jis yra vienas didžiausių V. Putino režimo rėmėjų”, - sakė Maria Pevčikh, artima įkalinto opozicijos lyderio A. Navalno bendrininkė ir jo Antikorupcijos fondo tyrimų vadovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų