Anksčiau tik miške ir kaimo vietovėse gyvenusios kiaunės jau eina į miestą, o gamtininkai didėjančią plėšrūnų populiaciją jau vadina mūsų krašto bėda.
Ne vienas didmiesčio gyventojas girdėjo ar net matė neįprastą kaimyną - kiaunę. Jų antplūdžio mieste problema gali atrodyti nedidelė, kol nepalietė kiekvieno asmeniškai. Vidury miesto gyvenantis šiaulietis, bandydamas išgyvendinti neprašytus svečius iš nuosavo namo, kovoja su jais jau dvejus metus. Paklausęs medžiotojų patarimo, žvėreliams stato spąstus. Suviliojęs kiaunes vištiena, miestietis jau pagavo šešias. Neturėdamas leidimo medžioti, šiaulietis tai daro nelegaliai, todėl LŽ nenorėjo minėti savo vardo ir pavardės.
Gamtininkas, Kuršėnų gamtininkų centro vadovas Vytautas Uosis ne tik nesmerkia plėšrūnus galabijančio vyro, bet siūlo tai daryti visiems, susiduriantiems su kiaunių antplūdžiu: "Labai aštri, įsisenėjusi ir didelė problema. Tas šiaulietis pavienėmis pastangomis kiaunių nesulaikys. Aš jau kreipiausi į aplinkosaugininkus, siūliau ką nors daryti dėl sparčiai didėjančios kiaunių ir lapių populiacijos. Šių gyvūnų veisimąsi reikia stabdyti organizuotai."
Apsigyveno pastogėje
LŽ kalbintas šiaulietis apie pastogėje apsigyvenusias kiaunes pirmiausia išgirdo. Šie nedideli plėšrūnai labai mėgsta patriukšmauti naktimis. Vėliau namo šeimininkas pamatė kiaunes, lakstančias stogo kraigu. Vyras naminių gyvūnų nelaiko, tad iš pradžių jos neatrodė grėsmingos. Vėliau šiaulietis aptiko, kad žvėreliai sudraskė perdangos plėvelę, o galiausiai šeimininką pasiekė blogas kvapas - kiaunės dergia ten, kur gyvena.
Pasinaudojęs medžiotojų patarimu, vyras įsigijo spąstus. Į juos pakliuvo jau šešios kiaunės. Regis, triukšmas pastogėje rimsta, tačiau gamtininkas V.Uosis tokį laimėjimą vadina kova su vėjo malūnais. "Kiaunių populiacija dabar plinta žaibiškai - iš kaimo į miestą ir atvirkščiai. Jaunikliai su tėvais nepasilieka - iškeliauja ieškoti savo būsto", - aiškina gamtininkas. Dar vienas šiaulietis, gyvenantis dviejų aukštų daugiabutyje, dėl kiaunių kaimynystės patyrė tik vieną nepatogumą - triukšmą naktimis. "Manau, kad kiaunės į mūsų pastogę tik užklysta. Kartais triukšmauja, kartais nutyla ilgam", - sako jis.
Žudo kitus gyvūnus
Gamtininkas V.Uosis nelinkęs taip atlaidžiai stebėti kiaunių migracijos. Jis įsitikinęs, kad šie plėšrūnai sparčiai naikina kitus gyvūnus: "Į miestus ateina ne tik kiaunių, bet ir lapių.
Kiaunės yra žalingesnės, nes jos naikina viską, kas gyva ant žemės ir medžiuose, ant stogų. Lapės bent į medį nelipa." Pasak V.Uosio, Lietuvoje gyvena dviejų rūšių kiaunės: miškinės ir akmeninės.
Miškinės į miestą neina, jos yra saugotinos. Akmeninės kiaunės plinta tarsi parazitai, savo kelyje šluodamos silpnesnius gyvūnus. Gamtininkas klausia: "Kada paskutinį kartą matėte voverę? O juk jų anksčiau buvo apstu mūsų parkuose." V.Uosis atliko stebėjimus ir neabejoja, kad voveres baigia išnaikinti būtent kiaunės. Kartu su lapėmis jos žudo ir visus ant žemės perinčius paukščius.
Ten, kur nepasiekia lapė, užsiropščia kiaunė. "Jau antrą vasarą nebegirdžiu griežlių, nebematau putpelių. Paukščiai nyksta, o valdininkai kuria tokius kvailus įstatymus, kad, atsiprašant, kurmius medžioti draudžia", - piktinasi gamtininkas.
Nebijo miesto
Į miestą atklydusios kiaunės apsigyvena ten, kur yra kraiginiai stogai ir pastogės. Apie plėšrūnų kaimynystę pasakojo ir Registrų centro Šiaulių filialo darbuotojai. Filialo direktorius Valdemaras Makarevičius sakė girdėjęs, kad jo įstaigos pastogėje įsikūrė mažieji plėšrūnai, tačiau jų nematė: "Patvirtinti negaliu - nesu jų matęs. Jei ir yra - į kabinetą kol kas neateina."
V.Uosis apgailestauja, kad kiaunės neužklysta ir į Aplinkos ministerijos kabinetus. Gamtininkas liūdnai juokauja, esą todėl mažųjų žudikių armija sparčiai auga, savo teritoriją plėsdama į miestus.
Kiaunių žygiui labai pravertė apleisti pastatai, kur niekas nedrumsčia jų ramybės. Mieste kiaunės minta balandžiais, žvirbliais, neatsisako ir maisto atliekų. Kadaise atsargią ir retą kiaunę buvo sunku pamatyti, o dabar apie jų ir lapių žygį į miestą daug papasakotų net policijos pareigūnai, stebintys aplinką naktimis per kameras.
Gamtininkas sako, kad miestuose su kiaunėmis labiausiai kovoja balandžius auginantys entuziastai, tačiau jie yra bejėgiai prieš žvėrelių armiją. "Kiaunių apsėstiems žmonėms galiu pasiūlyti tik vieną receptą - idealiai užkamšyti visas skyles. Medžioti jų negaliu siūlyti - dar pažeisiu kokį įstatymą. Bet labai tikiuosi, kad gamtininkų perspėjimą išgirs ministerijos atstovai."
Rolandas PARAFINAVIČIUS