Kad žmonės plūstų į kavines ir barus, vien gardžiais patiekalais ir gėrimais juos vilioti neužtenka. Lankytojams nemažiau svarbu jaustis saugiems. Tačiau, panašu, Tauragės kavinėse toks jausmas lydi ne visada – neretai, ypač vakarais, apsilankymą kavinėje gali aptemdyti alkoholio padauginusių jaunuolių siautėjimas. Kavinių savininkai guodžiasi, kad kovojant su apsvaigusiais agresyviais klientais nebegelbsti nė samdomų saugos tarnybų apsauga.
Bijo net apsaugininkai
Stragutės kaime įsikūrusios kavinės „Pelėda“ savininkė Vilma Skirmantienė neslėpė, kad pastaruoju metu kavinėje pasitaikė situacijų, kai girti lankytojai drumstė ir aplinkinių ramybę.
– Mūsų samdoma saugos tarnyba „Rimsauga“ neužtikrina kavinės saugumo, – atvirai pasakojo ji. – Pastaruoju metu padaugėjo atvejų, kai apsvaigę, neadekvačiai besielgiantys klientai kelia rūpesčių. Taip buvo ir praėjusį šeštadienį. Mes su vyru buvome išvykę iš miesto, kai kavinės darbuotojai paskambino ir pranešė nebepajėgiantys susitvarkyti su neblaiviais klientais, o apsaugos firma ne ką tepadeda. Esą barmenei atvykęs apsaugininkas pasakęs, kad tai jos darbas tramdyti įsisiautėjusius jaunuolius.
Kartais, pasak V. Skirmantienės, apsaugininkas atvažiuoja tik vienas ir net iš automobilio bijo išlipti.
– O mano virėjos užsirakinusios sėdi, verkia, bijo namo eiti. Kas garantuos, kad iš kavinės išvaryti klientai netykos už kampo, norėdami išlieti savo pyktį? – pasakojo ji. – Svarstome, ką daryti – gal samdyti dar vieną apsaugos firmą.
„Jautėmės nesaugūs“
Šeštadienį vienoje šalia Tauragės miesto veikiančioje kavinėje gimtadienį šventęs būrelis jaunų žmonių pasibaisėjo ten tvyrančia atmosfera: stipriai apsvaigę, svirduliuojantys, aplinkoje nebesiorientuojantys jauni vyrai griuvinėdami šlitinėjo po salę, bandė priekabiauti prie lankytojų, kėlė triukšmą, po salę skraidė buteliai. Jiems susidarė įspūdis, kad kai kurie buvo ne tik stipriai išgėrę, bet ir pavartoję ko nors daugiau.
– Jautėmės nesaugūs, nesinorėjo ten būti, todėl nusprendėme išvažiuoti. Vakarą baigėme kitoje kavinėje. Nors žmonių irgi prisirinko nemažai, buvo ramu, – pasakojo Tadas.
Ar tokių atvejų būna ir kitose Tauragės kavinėse? Jei taip, kaip jos su tuo tvarkosi? Štai naktinio klubo „Royal“ administratorius Žydrūnas Paulauskas sako, kad apsauga – tai pirmas dalykas, apie ką privalu galvoti, visa kita – paskui.
– Mūsų apsauga – ne vietiniai. Atvažiuoja 5–7 vyrai iš vienos Kauno apsaugos firmos, tikri profesionalai, puikiai pasiruošę ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai. Jie turi sugebėti ne tik sutramdyti agresyvius lankytojus, bet ir sugebėti išvengti konflikto. Apsaugininkų uždavinys – saugoti klientų ramybę pačiame klube, tačiau jie mielai palydės to pageidaujantį lankytoją ir iki automobilio, jie pasirūpina ir darbuotojais.
Policija reaguoja vangiai
Rimas Ežerinskas, saugos tarnybos „Rimsauga“ vadovas, sutinka, kad pastaruoju metu kai kurie jų saugomi objektai tapo probleminiais. „Rimsauga“ saugo kone visas Tauragės kavines, dažniausiai rūpesčių būna miesto centre, prie „Kazino“, ir „Pelėdoje“. Jis mano, kad ten renkasi specifinė publika.
– Mūsų pareiga – nuraminti ir išlydėti įsisiautėjusius lankytojus iš kavinės, o tada juos turėtų pasiimti policija, ir būtų tvarka. Problema ta, kad policija labai nenoriai važiuoja į tokius iškvietimus. Pagal įstatymą jie turi atvažiuoti per valandą. Tačiau jei atvažiuoji po valandos, ką gali berasti įvykio vietoje? – klausė R. Ežerinskas.
Jis neneigė, kad kai į iškvietimą atvažiuoja vienas apsaugininkas, neretai jis laukia, kol kitu automobiliu atvažiuos dar vienas, ir tik tada eina į vidų.
– Būna, kad įsiaudrinę neblaivūs žmonės, pamatę uniformą, visai sužvėrėja, todėl suprantama, kad apsaugininkai vengia eiti į vidų po vieną.
Ne daugiau nei įprasta
Tauragės vyriausiojo policijos komisariato atstovė spaudai Simona Šniaukštaitė, paprašyta įvertinti situaciją, sakė:
– Kad pastaruoju metu konfliktų kavinėse daugiau nei įprasta, negalima pasakyti. Kaip ir išskirti kurios nors kavinės kaip mažiau saugios. Dažniau konfliktai kyla ne pačiose pasilinksminimo ar maitinimo įstaigose, bet šalia jų. Apskritai tokia statistika nėra vedama, ir kiek tokių iškvietimų būta, pavyzdžiui, per metus, sunku pasakyti.
Birutė SLAVINSKIENĖ