Kaip „Rinkos aikštę“ informavo Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento Karinių viešųjų ryšių skyrius, šiemet Lietuvos jaunuoliams administracinė atsakomybė jau buvo taikyta 3 852 kartus, paskirta baudų už 159 250 eurų.
Daugiau kaip pusantro tūkstančio karo prievolininkams administracinė atsakomybė taikyta pakartotinai.
O štai pernai baudų surinkta daugiau nei už milijoną. Administracinė atsakomybė taikyta buvo 14,18 tūkst. kartų, paskirta baudų už 1,1 mln. eurų.
Kėdainiuose taip pat yra jaunuolių, kurie neatsiliepė į šaukimą tarnauti – šiemet 127 jaunuoliai gavo baudą, 31 jaunuoliui nuobaudos paskirtos pakartotinai.
Vengiantiems tarnauti – ir baudžiamoji atsakomybė
Nors pakartotinai ir piktybiškai vengiant karo prievolės šauktiniams gali būti pritaikyta ir baudžiamoji atsakomybė, tokių nuobaudų mastai gerokai mažesni.
Štai šiemet penki jaunuoliai buvo patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Kėdainiečiai šiemet, bent jau kol kas, tokio lygio bausmių išvengė.
Tačiau pernykščių metų skaičiai gerokai didesni.
Pernai visoje Lietuvoje 456 karo prievolininkams buvo taikyta baudžiamoji atsakomybė, iš jų net 62 – kėdainiečiams.
Baudų kol kas negriežtina
Nors Seime yra paruoštas įstatymo projektas, kuriame yra numatyti pakeitimai karo prievolininkams, vis dėlto baudos ir nuobaudos nėra nei griežtinamos, nei didinamos.
Kol kas galioja tokia tvarka, kad asmens, įrašyto į civilinio mobilizacinio personalo rezervą, nustatytų išvykimo iš Lietuvos Respublikos mobilizacijos ar karo padėties metu reikalavimų nesilaikymas užtraukia baudą nuo 150 iki 400 eurų baudą.
Asmens, įrašyto į civilinio mobilizacinio personalo rezervą, jam nustatytų funkcijų neatlikimas ar netinkamas atlikimas mobilizacijos ar karo padėties metu, jeigu dėl to neatsirado sunkių padarinių, užtraukia baudą asmenims nuo 200 iki 1 200 eurų.
Pakartotinai prasižengus baudos atitinkamai išauga nuo 300 iki 600 eurų ir nuo 600 iki 2,6 tūkst. eurų.
Karo prievolininkas, vengęs šaukimo į privalomąją karo tarnybą sutrikdydamas savo sveikatą, simuliuodamas ligą ar sveikatos sutrikimą, suklastodamas dokumentus ar kitokia apgaule, baudžiamas areštu arba laisvės atėmimu iki trejų metų.
Paprasčiau sakant, piktybiškai vengiant tarnauti ir piktybiškai bei pakartotinai mokant baudas, šios galiausiai gali išaugti net iki 2,6 tūkst. eurų, o galiausiai, dar galima ir sėsti už grotų iki trejų metų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!