Lietuva – stebuklų kraštas. Jei valstybės tarnautojai pažeidžia įstatymą ir nutekina slaptą informaciją, užpuolami žurnalistai. Iššniukštinėjami net jų sandėliukai. Kaip tikrame kafkiškame pasaulyje, kur visagalė biurokratija sutraiško kiekvieną jai nepaklūstantį subjektą. Tačiau po painiavos, kuri niekam neatnešė naudos. Arba bent jau kol kas jos neatnešė, turime tai, ko nusipelnėme – eilinį chaosą. Kremliui dirbantys komentatoriai nuolat pila tūkstančius komentarų, kad žurnalistai – ir taip per daug visur kišasi, juos reikia bausti, ką jie čia sau mano. Pavyzdžių, kur žurnalistai per daug kišasi, niekada nepateikiama. Kremliui dirbantys žmonės nėra „gyvai“ matę Vakarų ir nežino, kokią galią ten turi žiniasklaida. Ir kad jos galia padeda sunaikinti tiek korupcijos, kiek niekas kitas. O tai sukuria sąlygas visiems gyventi geriau.

Neseniai labai nustebau, kad Lietuvoje neįmanoma pareikšti asmeninės nuomonės, kuri, pripažįstu, nebūtų garbinga kai kurių politikų atžvilgiu. Visgi, maniau, jog Konstitucija čia ką nors reiškia. Klydau. Vakarų pasaulyje kiekvienas žmogus gali sakyti ką nori apie prezidentą ar kitą asmenį – tai jo prigimtinė teisė. Lietuvoje teises turi tik politikai ir oligarchai. Visi kiti greitai užbombarduojami tų pačių politikų, Kremliaus komentatorių ir kitų grupių, suinteresuotų, jog Lietuva niekada nebūtų nei laisva, nei demokratinė valstybė. Teismai ir teisėjai tarnauja neteisingumui. Sakyti savo nuomonę – čia nusikaltimas. Nes visi valdantieji nori, kad jos nebūtų. Lietuviai bijo tiesos.

REKLAMA

Ir visuomet apima gėdos jausmas – negi taip pigiai galima parduoti sąžinę? Negi ne gėda nei prieš artimus žmones? Negi tyčiotis iš Nepriklausomybės atgavimo – jau normalu? Negi čia jau neliko nė lašo sveiko proto? Emigracija tik didės, nes lieka vis mažiau pagrindo tikėti šalimi, kurioje beveik neatsiranda drąsių žmonių.

Kai išsityčiojama iš Nepriklausomybės atgavimo, neparodant filmo apie skaudžiausius ir didvyriškus įvykius Lietuvoje užsienio svečiams, kaltų nelieka. B. Bradauskas gali išversti akis ir rėkti: neparodė A. Brazausko! O reikėjo parodyti ir įdėti kelias A. Brazausko citatas – apie tai, kad Lietuva niekada nebus laisva, kad Lietuvai nereikia laisvės ir pan. Tikrai reikėjo parodyti. Su N. Oželytės komentarais apie abu „didvyrius“.

Bet kai filmo neparodo, P. Gražulis liepia išteisinti Bradauską. Nesvarbu, kad pats klounas, P. Gražulis, iki šiol vaidino amžiną disidentą. Dabar jis gina amžiną komunistą. B. Vėsaitė suspigs: „Šalin rankas nuo B. Bradausko!“. Trys proto bokštai nugalės visus ir viską. Milijonuose paskendęs „prichvatizatorius“ ir du nemąstantys subjektai gali trigubai stipriau išsityčioti iš visko – nes žino, kad jie nebaudžiami. O kritikuoti juos sunku dar ir dėl to, kad jie niekuomet nesuprastų elementarios logikos. Ką jau ten apie sudėtingesnius dalykus. Liaudis, deja, nesugeba vienbalsiai pasmerkti tų, kurie iš jos tyčiojasi. Liaudis irgi neturi savigarbos jausmo, kai tyčiojasi iš jos gimtinės.

Tada ateina eilė visiems, kas ir šiaip negerbia įstatymo. Tema plati - neverta gaišti laiko. Visos suinteresuotos pusės šaukia ne apie Konstituciją, ar įstatymą, bet – apie save. Štai A. Kubiliaus pareiškimas: reikia neatstatyti valdžiažmogių atlyginimų iki prieškrizinio lygio. Neva, pažiūrėsim ar socialdemokratai atlaikys išbandymą. Kokia nesąmonė. Kam taip akivaizdžiai rodyti, kad pats tokio pareiškimo autorius nori būti socialdemokratų vietoje? Ir užimti tas „šiltas vietelės“, kurias neseniai ir užėmė, pridarydamas tiek nelaimių, kad greitai jos sužlugdys ir knygų verslą, ir žiniasklaidą, ir švietimo sistemą. Užuot sakius: mes nuskurdinome kai kurias sritis neadekvačiai, prisipažįstame klydę, gal tegul mūsų atlyginimai keliauja tiems žmonėms, „kubiloidai“ nukreipia problemą į sau palankią pusę ir kaltina socialdemokratus. Taigi, mielas A. Kubiliau, kas kaltas dėl to, kad bankrutuoja žiniasklaida? Ar kada nors galite prisipažinti, kad Jūs?

REKLAMA

Ne, jis nekaltas, aplinka kalta. Kaltų šitoje šalyje iš viso nebūna, jei tai gali būti politikai. Ir dabartinis STT skandalas greičiausiai nuskalpuos tik varžtelius, sraigtelius. Nes jau pareikšta, kad atskleisti visko negalima. DEMOKRATINĖJE visuomenėje yra kažkas aukščiau už DEMOS, liaudį. Generalinis prokuroras demonstruoja, kad jis turi labai rimtą stogą, aukštesnį už bet kokią liaudį. Tad ko jam bijot? Dar vienas gražulis.

Nuo visuomenės slėpti ką nors galima iki teisinių tyrimų pabaigos. Bet juk ne ištyrimas čia pasitelkiamas norint apginti slaptumą. Čia viskas seniai ištirta, tiesiog, kaip arogantiškai pareiškia Akmenės „didvyris“: jūs ne viską žinote. O kai nežinote – tai negalite turėti priekaištų. Ir kur čia viską žinosi, kai didžiausią žinių agentūrą Baltijos šalyse ir jos žurnalistus tąsė kaip didžiausius nusikaltėlius. Su generalinio gražulio įsakymu. Viskas logiška: užkišim žurnalistus, pasakysim, kad jūs, visuomenė, ne viską žinote ir darysime, ką norim. Kas galės teigti, kad žino, ką mes darome? Niekas. Paprasta ir aišku.

Kalbant visai paprastai, jei specialiosios tarnybos ir toliau tyčiosis iš Lietuvos, turėdamos tvirtą prezidentinį stogą, o pati prezidentė nevers jų prisiimti atsakomybę už šalyje vykdomas daugiau nei nesąmones, tai Rusija mirs iš laimės, kad Lietuva pati save sunaikino.


Rašyti komentarą...
L
Lambda
2013-11-20 17:13:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
Rašinėlio autoriau Vili Normanai, švelniai kalbant parašei nei šį, nei tą. Visi vienodai blogi - ir tie, kurie šmeižia Lietuvą ir tarnauja Kremliui, ir tie, kurie nuolat ujami ir apspjaudomi už rūpestį šalies saugumu ("rusai puola", konCervai paranojikai ir pan.). Kubilius, tamstos supratimu, turi nesiliauti muštis į krūtinę ir atgailauti už tai, kad, įsisiautėjant krizei, nuskriaudė spaudą ir žurnalistus (lyg to nebūtų padaręs su savimi ir kitais visuomenės sluoksniais). Turėtume suprasti taip : tegu viskas prasmenga skradžiai žemę, bet žurnalistų nelieskite ? Ir STT "žvėrys", apklausę (bet nesuėminėję, kaip rašinėji) BNS žurnalistus, padarė dangaus keršto šaukiančią nuodėmę. Žurnalistai žurnalistams nelygu. Bet, kaip man atrodo, žurnalistų brolija, tiksliau - purvasklaidinė jos dalis, savo triūsu yra padariusi šaliai tiek žalos, kaip jokia kita kenkėjų "kontora". Tai jų pastangomis nuolat varoma neviltis šalyje kelia sumaištį, silpnina žmonių atsparumą Lietuvai priešiškų jėgų poveikiui.
Atsakyti
0

K
Kam
2013-11-21 08:22:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
kas,o uteletam pirmiausiai rupi sukos.Kritikuodamas visus,pazvelg ir i save.Krize negailejo nieko ir pries krize reikejo atsilaikyti solidariai.Kodel zurnalistinis verslas turejo buti isimtis?Kartu su teisejais ir nomenklatura? Nekurk Orwelo ukio,kartu su tais issigimeliais.
Atsakyti
0

P
Pikasas
2013-11-20 13:41:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pagal "Alfoje" paviešintų, slaptos pažymos temą liečiančių rašinių skaičių, niekas net iš tolo negali prilygti. Manau, kad jis jau perkopė 50 ir su kiekviena diena vis didėja. Abejoju ar ta apibendrinta pažyma kažką naujo, ko mes negalime tikėtis, atskleidžia. Rusijos imperijos interesai buvusioje sovietinėje LSSR neslobsta, o įgyja vis naujas įtakų bei dezinformacijų formas. Jau vien tas faktas, kad būtent Rytų kaimynėje spausdinama prezidentės disertacija, kurioje sovietinio režimo reikalavimų formų niekam tais laikais nepavykdavo išvengti. Putinas gerbia "nebūnančius buvusiais" ir todėl neįtikėtina, kad tokius savo kadrus jo "kontora" išdavinėtų.

Tenka padaryti išvada, kad prezidente D.Grybauskaite nusivylė ne tik "burokinės" darbiečių ir paksoidų jėgos, bet ir visaip persivadinę socialdemokratai. Pastarieji gal klaidingai manė, kad tai - "AMBrazausko žmogus". Kai kas susiorientavo laiku... Net ir prezidentas Valdas Adamkus dėjo riebų pliusą prie Algirdo Butkevičiaus pavardės. Manau, kad bent jau buvusio JAV gamtosaugininko niekas dešinumu nesiruošia apkaltinti. Teisybės dėlei verta pripažinti, kad prezidentas V.Adamkus bandė tolti nuo neokomunistinių jėgų jau pirmos savo kadencijos pabaigoje ir jau visai neokomunistams neįtiko savo paskutiniais prezidentavimo metais. Koneveikė tada jie visi, kas tik netingėjo. O juk įspėjo prieš rinkimus Česlovas Juršėnas savo partijos elektoratą, kad kandidatės Danutos Kazimiros Prunskienės ideologija jiems turi būti artimesnė.

Ta minėta krūva straipsnių, kalančių į vienus prezidentės vartus, nepasitenkino ir dabar pradeda vykdyti tyrimą, teikdama paklausimus krūvai politikų ir valdininkų. Nori gal tapti labai reikšmingu "organu" ir taip dar kartą įsiteikti leidinio savininkams? Gal toks noras turi savo skaičiavimus? To nežinau. Tačiau nesunku nujausti, kad visas šis gerokai išpūstas skandalas, kaip sakoma, sudilusio skatiko nevertas. Kur kas didesnę svarbą turi pažymos turinys, kuriame nurodytas grėsmes šį kartą nepavyko slaptame seife paslėpti. Ir kas gi tame blogo, jei dar kartą sužinojome apie Rytų kaimyno galimą dezinformacinę ekspanciją. Argi tai mums iš tikrųjų - didelė naujiena. Ne naujiena ir tai, kad net ir po 23 laisvės metų Lietuvoje šmėžuoja Kremliaus įtakai tarnaujančios jėgos. Galima gal dar buvo suprasti kolaboravimą okupantams, kuris buvo daromas siekiant asmeninės karjeros ir gerovės. Tai gan žmogiška, bet nepateisinama. Tačiau, "penktos kolonoms" proveržiams laisvoje Lietuvoje jau seniai turėjo būti užkirstas kelias. Vadinasi mūsų teisėsaugos institucijos pražiopsojo ne tik "burokinių" finansavimo šaltinius bei iš to kilusį "raumenų auginimą", bet ir sudėtingą situaciją "a lia laisvoje" žiniasklaidoje, kuri vis labiau panešėja į purvasklaidą.

Visuomenė jau daug ko pasimokiusi skandalų tėkmėje. Lengvai ją vynioti apie pirštą gali nepavykti visokiems "kremlinų klakeriams". Tad viso šio skandalo pūtimas gali turėti priešingas pasekmes, negu tikisi jo užsakovai ir vykdytojai. Jei piliečiai dar kartą suvoks, kad bandoma juos vėl apkvailinti, jie gali prezidento rinkėjų biuletenius sužymėti taip, kad antro turo, kada prezidentas V.Adamkus žadėjo "pasitaisyti" gali ir šį kartą nebūti. Tada užsakovams bus nemaži nuostoliai, o visada išalkusi žiniasklaida galės laukti naujų "kreivų investicijų". Ji, manau, ir vėl mielai šoks pagal užsakytą muziką.

Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (11)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų