REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
10
Karas Ukrainoje (nuotr. SCANPIX)

Karas Ukrainoje. Ukraina nurodė 3 galimus karo pabaigos scenarijus ir teigia, kad lūžis kare jau prasidėjo

Ukraina: Rusija jau neteko beveik 37 tūkst. karių

Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas nurodė tris galimus karo Ukrainoje pabaigos scenarijus. Tai yra Rusijos suirimas, laipsniški smūgiai rusų kariuomenei ir Rusijos pajėgų atsitraukimas bei derybos. Tuo pat metu Ukrainos prezidento patarėjas Michailas Podoliakas pareiškė, kad tam tikras lūžis kare Ukrainoje jau prasidėjo. Jo nuomone, pertrauką kariniuose veiksmuose Rusija paskelbė dėl patirtų nuostolių.

10

Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas nurodė tris galimus karo Ukrainoje pabaigos scenarijus. Tai yra Rusijos suirimas, laipsniški smūgiai rusų kariuomenei ir Rusijos pajėgų atsitraukimas bei derybos. Tuo pat metu Ukrainos prezidento patarėjas Michailas Podoliakas pareiškė, kad tam tikras lūžis kare Ukrainoje jau prasidėjo. Jo nuomone, pertrauką kariniuose veiksmuose Rusija paskelbė dėl patirtų nuostolių.

REKLAMA

Penktadienis yra 135-oji karo Ukrainoje diena. Svarbiausi šios dienos įvykiai:

22:47 | Ukrainą pasiekė lietuvių dovanotas „Bayraktar“ dronas „Vanagas“

Ukrainą pasiekė lietuvių dovanotas kovinis dronas „Bayraktar“, kuris simboliškai pakrikštytas „Vanago“ vardu. Tai tviteryje paskelbė Ukrainos prezidento biuro vadovo pavaduotojas Andrijus Sybiha.

„Bayraktaras „Vanagas“ jau čia! Tai yra įspūdingas draugystės ir vienybės įrodymas, kuris dar kartą pademonstruoja, kad nesame vieni kovoje prieš agresorių“, – rašė A. Sybiha. 

REKLAMA
REKLAMA

Jis taip pat asmeniškai padėkojo „Baykar“ generaliniam direktoriui Halukui Bayraktarui ir visuomenininkui Andriui Tapinui. 

21:52 | Sprogimai Charkive

„Ukraine 24“ skelbia apie sprogimus Charkive, daugiau detalių nepateikiama. Mieste girdimos oro pavojaus sirenos.

REKLAMA

20:48 | Kanada naujomis sankcijomis nusitaikė į Maskvos patriarchą Kirilą

Kanada penktadienį paskelbė daugiau sankcijų Rusijai dėl jos invazijos į Ukrainą, nukreiptų prieš Maskvos patriarchą Kirilą ir kitus asmenis bei subjektus, kurie, pasak Otavos, skleidžia dezinformaciją.

Šį žingsnį greitai pasmerkė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova, kuri pareiškė, kad „sankcijas patriarchui gali įvesti tik satanistai“.

REKLAMA
REKLAMA

Praėjusį mėnesį Jungtinė Karalystė taip pat pritaikė sankcijas 75 metų dvasininkui. Kiek anksčiau Europos Sąjunga, Vengrijai paprieštaravus, išbraukė jį iš savo sankcijų sąrašo.

Patriarchas yra uolus Rusijos prezidento Vladimiro Putino šalininkas ir remia jo karą Ukrainoje.

20:15 | Podoliakas: tam tikras lūžis kare jau prasidėjo

Tam tikras lūžis kare su Rusija jau prasidėjo, pareiškė Ukrainos prezidento patarėjas Michailo Podoliakas. Apie tai jis komentavo interviu „Kanal 24“, rašo UNIAN.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rusija dar ketvirtadienį pranešė daranti pauzę kariniuose veiksmuose Ukrainoje. Anot Rusijos, kariams buvo suteikta proga pailsėti. Vis dėlto M. Podoliakas pauzę sieja su dideliais rusų darbo jėgos, įrangos ir amunicijos nuostoliais.

Pasak jo, rusų logistika yra prastai organizuota, todėl bandoma perdislokuoti ir papildyti pajėgas bei įrangą.

„Todėl jau prasidėjo tam tikras lūžis kare. Viskas dėl to, kad įrodome, jog pulsime būtent į kariuomenės struktūrų sandėlius ir operatyvinio valdymo centrus“, – tikino M. Podoliakas.

REKLAMA

Jis taip pat pabrėžė, kad ginklų skaičius fronto linijoje taip pat yra svarbus norint prasiveržti.

19:40 | Reznikovas išskyrė tris galimus karo baigties scenarijus

Galimi trys karo su Rusija pabaigos scenarijai, per „Forbes“ konferenciją pareiškė Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas, rašo UNIAN.

Pirmas scenarijus. Dar viena rusų „geros valios gestų“ serija, panaši į tai, ką jau matėme Ukrainos šiaurėje bei Gyvačių saloje. Pagal šį scenarijų Ukrainos pajėgos pasiekia Ukrainos sienas iki karo pradžios, o tuomet, greičiausiai su tarptautinių partnerių pagalba, prasideda derybos dėl Donbaso ir Krymo regionų.

REKLAMA

Antras scenarijus. Laipsniška kova ir smūgiai į skaudžiausias Rusijos kariuomenės vietas modernių ginklų pagalba.

„Negalime su jais kovoti principu „mėsmalė už mėsmalę“. Be to, tokiomis aplinkybėmis mūsų partneriai negalėtų palaikyti“, – pabrėžė ministras.

Trečias scenarijus. „Suverenitetų paradas“ Rusijoje ir šalies suirimas.

„Tai ilgiausiai įgyvendinamas scenarijus, bet mes jį tikrai pamatysime per savo gyvenimą“, – teigė O. Reznikovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot to, siekdama užsitikrinti saugumo garantijas, Ukraina turėtų vadovautis naujų gynybos aljansų kūrimo principu.

19:02 | Metų infliacija Ukrainoje birželį išaugo iki 21,5 proc.

Metų (12-os mėnesių) infliacija Ukrainoje birželį išaugo iki 21,5 proc., pranešė nacionalinė statistikos tarnyba.

Vartojimo prekės ir paslaugos šalyje vien tik praėjusį mėnesį brango 3,1 proc., o per pusmetį – 17,4 procento.

Bazinė infliacija, į kurią neįtraukiama kainų dinamika dėl sezoniškumo ir administracinio reguliavimo, birželį sudarė 1,6 per mėnesį, 11,4 proc. – nuo šių metų pradžios, 14,9 proc. – per metus.

REKLAMA

Anot šalies centrinio banko, spartų vartojimo kainų augimą lemia tiek pasaulinės tendencijos, ypač – didelės energijos kainos, tiek ir vidaus veiksniai, daugiausia susiję su karu – trikdžiai gamyboje ir logistikoje, aktyvų ir infrastruktūros sunaikinimas, ribotos atsargos ir importo galimybės, teritorijų okupavimas.

To pasekmės – kai kurių prekių, tokių kaip degalai ir druska, deficitas, padidėjusios verslo išlaidos ir šokiruojantis kainų augimas okupuotose teritorijose. Infliacinius lūkesčius dar labiau stiprina augančios gamybos sąnaudos ir ribota pasiūla, pažymi bankas.

REKLAMA

18:54 | Zacharova grasina „griežtomis priemonėmis“ prieš Lietuvą ir ES

Rusija įspėjo Lietuvą ir Europos Sąjungą, kad gali imtis „griežtų priemonių“, jei nebus atnaujintas tam tikrų prekių tranzitas į Kaliningradą ir iš jo, rašo „Sky news“.

„Jei artimiausiomis dienomis padėtis nesusistabilizuos, Rusija imsis griežtų priemonių prieš Lietuvą ir ES“, – cituojamas Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovės spaudai Marijos Zacharovos pareiškime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Klausimo sprendimas užtruko pernelyg ilgai“, – pareiškė ji.

ES paskelbus sankcijas Rusijai Lietuva nuo birželio vidurio per savo teritoriją neleidžia iš pagrindinės Rusijos dalies į Kaliningrado sritį vežti plieno ir kitų juodųjų metalų. Liepos 10-ąją įsigalioja sankcijos rusiško cemento ir alkoholio gabenimui per ES šalis.

Lietuvos valdžios atstovai teigia pavasarį gavę Europos Komisijos išaiškinimą, kad draudimas įvežti sankcionuotas prekes apima ir jų tranzitą per Lietuvą. EK šiuo metu svarsto, ar paskelbti naujas gaires dėl galimo tranzito atnaujinimo.

REKLAMA

Cementas į Kaliningradą jau gabenamas keltais.

18:39 | Putinas įspėja Europą dėl „katastrofiškų pasekmių“, jei sankcijos Rusijai išliks

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad tolesnis sankcijų Rusijai taikymas gali lemti katastrofišką kainų augimą energijos rinkose, dėl kurio namų ūkiai visoje Europoje susidurs su daug didesnėmis energijos kainomis.

„Taip, mes žinome, kad europiečiai bando pakeisti Rusijos energijos išteklius“, – „Reuters“ cituoja jį.

REKLAMA

„Tačiau mes tikimės, kad tokių veiksmų rezultatas bus dujų kainų padidėjimas neatidėliotinų sandorių rinkoje ir energijos išteklių brangimas galutiniams vartotojams“, – sakė jis.

„Visa tai dar kartą parodo, kad sankcijų apribojimai Rusijai daug daugiau žalos padaro jas įvedusioms šalims. Tolesnis sankcijų taikymas gali sukelti dar sunkesnių, neperdedant, net katastrofiškų pasekmių pasaulinei energetikos rinkai“, – kalbėjo V. Putinas.

Įvesdamos sankcijas Vakarų šalys siekia sukurti Kremliaus režimui spaudimą dėl karo Ukrainoje. Sankcijos taip pat taikomos ir Baltarusijos režimui.

REKLAMA
REKLAMA

ES dar birželio pradžioje patvirtino šeštąjį sankcijų Rusijai paketą.

Sankcijos Rusijai veikia jau keturis mėnesius. Ekspertų skaičiavimu, vartojimas Rusijoje kas mėnesį susitraukia maždaug dešimtadaliu, taip pat rekordiškai smuko ir automobilių pramonė. Vis dėlto Kremliaus režimas slepia ekonominę situaciją šalyje.

18:14 | Baerbock: Rusijos nedomina G20 dialogas

Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock penktadienį sukritikavo Maskvą dėl dialogo su tarptautiniais partneriais blokavimo, diplomatams pranešus, kad Rusijos diplomatijos vadovas Sergejus Lavrovas penktadienį per jos kalbą išėjo iš Didžiojo dvidešimtuko (G20) ministrų susitikimo Indonezijoje.

Kalbėdama Vokietijos televizijai iš G20 susitikimo Balyje, A. Baerbock sakė, kad S. Lavrovas „paliko pirmąją sesiją jai įpusėjus“ ir praleido antrąją sesiją, „o tai dar aiškiau rodo, kad jo nedomina tarptautinis bendradarbiavimas ar dialogas su kitais G19 partneriais“.

Pasak diplomatų, S. Lavrovas išėjo iš susitikimo, kai A. Baerbock kritikavo Maskvą dėl karo Ukrainoje.

Jis taip pat išėjo iš popietinės sesijos, prieš Ukrainos užsienio reikalų ministro Dmytro Kulebos virtualų kreipimąsi į ministrus. S. Lavrovo nebuvo ir JAV valstybės sekretoriui Antony Blinkenui (Entoniui Blinkenui) smerkiant Rusiją, teigė diplomatai.

REKLAMA

„Tai rodo, kad Rusijos vyriausybė nerodo nė milimetro noro kalbėtis, ypač tokiu svarbiu klausimu, kaip pasaulinės maisto krizės įveikimas“, – sakė Vokietijos diplomatijos vadovė.

A. Baerbock teigė, kad nors likusių 19 šalių požiūriai į „Rusijos agresyvų karą“ skiriasi, jos „labai aiškiai kreipėsi į Rusiją, kad šis karas turi būti nutrauktas“.

„Dauguma šalių aiškiai pareiškė, kad Rusija privalo nedelsdama nutraukti bombardavimą“, – sakė ji.

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova savo ruožtu apkaltino A. Baerbock „meluojant“ dėl jos pareiškimo, kad Maskvos nedomina G20 dialogas.

Pasak M. Zacharovos, Vakarų planas izoliuoti Rusiją G20 susitikime dėl jos agresijos Ukrainoje nepasiteisino.

„G7 planas boikotuoti Rusiją per G20 susitikimą žlugo“, – platformoje „Telegram“ pareiškė M. Zacharova.

17:28 | Ukrainiečiai skelbia atlaikę dramatišką mūšį

Liepos 7-oji Ukrainos kariams buvo itin sėkminga, sako Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas. Ukrainiečiai teigia, kad Ukrainos kariai per dvi dienas sunaikino visą rusų tankų kuopą.

„Per šaudymo mūšį, atremdami masinį priešo puolimą rytinėje fronto linijoje, 80-osios brigados kariai kartu su prijungtais daliniais sunaikino – dėmesio – 12 rusų tankų! Dieną prieš tai jie taip pat sudegino okupantų tanką. Taigi išeina, kad per dvi dienas jie sunaikino daugiau nei tankų kuopą! Visa kuopa per dvi dienas!“ – „Facebook“ rašo generalinis štabas.

REKLAMA

Ukrainiečiai teigia, kad ketvirtadienį prasidėjęs mūšis buvo sunkus ir dramatiškas.

„Atrodė, kad rusų okupantai nuo pat ryto ėmė blaškytis. Galbūt jie nusprendė pakartoti garsųjį Antrojo pasaulinio karo mūšį prie Kursko. Jie judėjo prie Ukrainos pajėgų pozicijų su tankais, bandydami ugnimi pralaužti mūsų gynybą. Tačiau kiekvienai jėgai tenka kita jėga.

Desantininkai, numatę priešo veiksmus, spėjo pasiruošti susitikimui su tankų armada. Jų laukė „karštas sutikimas“, tiesiog velniškai karštas.

Pirmieji du rusų tankai buvo sunaikinti puolimo pradžioje, kai pateko į pasalą. Kita tankų grupė buvo apšaudyta RPG, NLAW ir „Javelin“. Dar du nukentėjo nuo artilerijos“, – teigiama pranešime.

Anot ukrainiečių, rusų kariai bandė judėti toliau, planavo užimti pozicijas ir įsitvirtinti. Vis dėlto siekdami užkirsti tam kelią minėtos brigados kariai ir kiti Ukrainos pajėgų daliniai

„Ir tokia taktinė sąveika davė puikų rezultatą. Per tą sunkią dieną desantininkai kartu su bendražygiais likvidavo 12 užpuolikų tankų, penkis šarvuočius ir vieną sunkvežimį.

Su tokiais nuostoliais priešas sustabdė puolimą ir atsitraukė“, – teigiama įraše.

16:59 | Ukrainos pajėgos smogė Rusijos sandėliams Chersone

Ukrainos pajėgos toliau atakuoja Rusijos karines atsargas ir sandėlius Chersono regione, anot CNN, sako vietos valdžia. Ukrainiečiai sunaikino okupantų sandėlius su atsargomis, Ukrainos televizijai komentavo Chersono karinės administracijos vadovo patarėjas Serhijus Chlanas.

REKLAMA

Jis teigė, kad penktadienį prieš aušrą Rusijos pajėgų okupuotoje Naujojoje Kachovkoje, esančioje Chersono srityje, įvyko „galingas sprogimas“.

Anot S. Chlano, rusų sandėliai yra įrengti „toli nuo fronto linijos“, nes jie mano, kad taip sugebės apsaugoti savo užnugarį.

„Pastarosiomis dienomis nuolat girdime apie sprogimus okupantų sandėliuose Chersone, Naujojoje Kachovkoje, Černobaivkoje“, – kalbėjo S. Chlanas.

Anot jo, prieš sandėlius Chersone buvo įvykdyti trys išpuoliai. Penktadienį auštant padarytuose vaizdo įrašuose matyti kylantys tiršti dūmai.

16:20 | Kanada įvedė sankcijas partriachui Kirilui

Kanada įvedė sankcijas partriachui Kirilui, praneša NEXTA.

Patriarchas Kirilas yra nuoseklus Vladimiro Putino režimo rėmėjas, skelbiantis, kad Rusija neužpuolė Ukrainos, o esą gynė savo sienas. Jis yra ilgametis V. Putino režimo bendrininkas, tikėjimą padedantis išnaudoti režimo tikslams.

16:13 | Zelenskis nuvyko į fronto liniją

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis lankėsi Ukrainos kariuomenės pozicijose Dniepropetrovsko srityje. Vizito metu V. Zelenskis įteikė apdovanojimus Ukrainos kariams.

Tai pranešė prezidento spaudos tarnyba, rašo UNIAN.

V. Zelenskis Krivoj Rogo rajone taip pat surengė pasitarimą dėl padėties ir karinių dalinių būsenos regione.

REKLAMA

„Fronto linijos pozicijos Dniepropetrovsko srityje. Kalbėjausi su mūsų gynėjais, įteikiau jiems apdovanojimus. Jų nuotaika ryžtinga, jų akyse – pasitikėjimas mūsų pergale. Ačiū už kovą už Ukrainos laisvę“, – savo „Telegram“ kanale rašė V. Zelenskis.

Dar birželio mėnesį V. Zelenskis įteikė valstybinius apdovanojimus 314 karių. Ukrainos gynėjai gavo apdovanojimus už tėvynės gynimą nuo Rusijos agresijos.

15:34 | Rusija vėl grasina

Maskva turės imtis „rimtų priemonių“, jei Vakarų ginklai Ukrainoje ims kelti „grėsmę“ Rusijos „strateginei padėčiai“, pareiškė Rusijos ambasadorius Didžiojoje Britanijoje Andrejus Kelinas.

Interviu „Reuters“ jis teigė manantis, kad Ukraina turės nuspręsti, ar sudaryti taikos sutartį su Rusija, ar toliau „čiuožti“ į pražūtį.

Paklaustas, kaip karas gali baigtis, A. Kelinas pareiškė, kad Rusija turės nugalėti Ukrainos pajėgas visame Donbaso regione. Anot jo, vargu, ar Rusijos ir jos remiamos pajėgos pasitrauks iš šio regiono.

„Mes išlaisvinsime visą Donbasą“, – kartojo jis.

A. Kelino manymu, „sunku prognozuoti“ Rusijos pajėgų pasitraukimą iš Pietų Ukrainos.

„Mes jau patyrėme, kad po pasitraukimo prasideda provokacijos, šaudomi žmonės ir visa kita“, – sakė jis.

REKLAMA

Ukraina prašo Vakarų ginkluotės, kad galėtų atremti Rusijos agresiją. Rusijos pajėgos Ukrainoje naikina ne tik karinę, bet ir civilinę infrastruktūrą.

14:40 | Zelenskis įvardijo, ko reikia, kad karas baigtųsi dar šiemet

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad tai, ar karas baigsis iki šių metų galo, priklausys nuo ukrainiečių, partnerių paramos ir nuo to, „kas yra viršuje“, rašo UNIAN.

Apie tai V. Zelenskis kalbėjo interviu CNN.

„Jei mūsų šalis bus vieninga tokia, kokia yra dabar, ir jei laiku iš mūsų partnerių ateis galingi ginklai, o sėkmė ir Dievas bus mūsų pusėje, tai iki šių metų pabaigos daug ką galėsime padaryti. Tikrai galime užbaigti karinį šio karo etapą. Nes jei būsime stiprūs, kaip sakiau, galime ateiti iki momento, kai Rusija turės sėsti prie derybų stalo“, – aiškino jis.

Anot jo, Rusija bus priversta pamatyti pasaulio susivienijimą dėl Ukrainos, Ukrainos stiprybę ir vienur ar kitur skinamas pergales.

„Jei taip atsitiks, tai bus labai stipri pozicija, iš kurios bus galima kalbėti. O kalbėjimas bet kuriuo atveju yra paskutinė, paskutinė karo stadija“, – sakė V. Zelenskis.

14:04 | „Griuvėsių okupantai“: Zelenskis patvirtino, kad rusai valdo didžiąją dalį Luhansko srities

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad Rusijos kariuomenė užima griuvėsius Luhansko srityje, rašo UNIAN.

REKLAMA

„Galiu pasakyti, kad jie valdo didžiąją dalį Luhansko srities, bet ten viskas sugriauta. Tiesą pasakius, aš net nesuprantu jų ambicijų – ką jie valdo? Sugriovė miestus, mokyklas. Ką užėmė? Jie yra Luhansko srities griuvėsių okupantai“, – CNN eteryje kalbėjo V. Zelenskis.

Anot jo, Ukrainos ginkluotosios pajėgos iš Sjevjerodonetsko ir Lysyčansko traukėsi dėl to, kad nebūtų apsuptos.

Šiuose miestuose, kaip sako V. Zelenskis, žmonių praktiškai nebeliko.

„Žmonių ten beveik nėra, liko apie 10 proc. Išvežėme visus, ką galėjome ir kas norėjo“, – sakė jis.

13:30 | Buvęs NATO generolas: Ukraina gali suduoti triuškinantį smūgį Rusijai

Buvęs NATO pajėgų Europoje generolas Philipas Breedlove‘as mano, kad Ukraina gali suduoti triuškinantį smūgį Rusijai, rašo „Kanal 24“. Anot jo, tai galėtų būti smūgis Krymo tiltui. Šis tiltas yra naudojamas ryšiams tarp žemyninės Rusijos ir laikinai okupuoto Krymo palaikyti.

„Krymo tiltas yra teisėtas taikinys. Manęs visai nestebina, kad rusai yra susirūpinę dėl Kerčės tilto. Jiems tai nepaprastai svarbu“, – teigė jis.

Atsargos generolas pažymėjo, kad Vakarų pagalba, pavyzdžiui, amerikiečių raketos „Harpoon“, leistų ukrainiečiams veiksmingai smogti okupantams. Šių raketų nuotolis, kaip rašo minėtas kanalas, yra apie 320 km.

REKLAMA

P. Breedlove‘as teigia, kad daugelis dabartinių ir buvusių pareigūnų sutinka, jog šis tiltas išties turėtų būti sunaikintas. Toks žingsnis esą turėtų sukrėsti Rusiją.

„Visi tiltai turi silpnų vietų, todėl, jei bus taikomasi tinkamoje vietoje, Kerčės tiltas kurį laiką gali tapti netinkamas naudoti. Tačiau jei jie (Ukrainos ginkluotosios pajėgos – aut. past.) norėtų nugriauti tiltą, reikėtų tikslingo bombardavimo“, – pridūrė jis.

Vis dėlto, anot generolo, kai kurie pareigūnai abejoja dėl tokio scenarijaus. Kai kurių pareigūnų manymu, tokie Ukrainos veiksmai gali nepatikti Vakarams. Tačiau P. Breedlove‘o nuomone, Ukraina gali daryti tai, ką nori.

12:37 | Rusų nuostoliai

Ukrainos skaičiavimu, nuo karo pradžios Rusija neteko 36 900 karių, 1637 tankų, 3811 šarvuočių, 217 lėktuvų, 669 bepiločių, 107 oro gynybos sistemų, 828 artilerijos sistemų, 15 laivų ir kitos technikos.

12:02 | Baltarusija perdavė Rusijai karinį aerodoromą netoli Gomelio

Baltarusija perdavė Rusijai Zjabrovkos karinį aerodromą, esantį netoli Gomelio. Rusijos kariai jį pertvarko į savo karinę bazę, aerodromo teritorijoje buvo pastatytos raketos „Iskander-M“ ir S-400 „Triumph“, rašo UNIAN.

Apie tai ketvirtadienį spaudos konferencijoje pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo pagrindinio operatyvinio skyriaus viršininko pavaduotojas generolas Oleksijus Gromovas.

„Baltarusija perdavė Rusijai visiškai kontroliuoti Zjabrovkos aerodromą, kuriame vykdomos karinės bazės įrengimo priemonės. Aerodromo teritorijoje yra Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų raketų divizija „Iskander-M“ ir „S-400 Triumph“ divizija“, – sakė O. Gromovas.

Anot jo, Baltarusija ruošiasi iš Rusijos gauti nuosavą „Iskander“ kompleksą. Jis bus pastatytas Baltarusijos sausumos pajėgų 465-osios raketų brigados karinio dalinio teritorijoje Osypovyčiaus mieste. Ten jau pradėti statyti angarai.

Jis taip pat pažymėjo, kad šiuo metu Baltarusijos teritorijoje puolamųjų grupių formavimosi požymių nematyti, tačiau šalis aktyviai verbuoja buvusius karius į privačią karinę kompaniją. Pirmiausia įdarbinamos specialiosios pajėgos ir pilotai.

O. Gromovo teigimu, Baltarusijos kariai gali būti panaudoti provokacijoms prieš Ukrainą, tačiau visapusės invazijos į Baltarusiją galimybė kol kas atrodo menka.

11:37 | Blinkenas paragino Rusiją „išleisti grūdus“ iš Ukrainos

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas pareikalavo, kad Rusija leistų išgabenti grūdų krovinius iš karo krečiamos Ukrainos, penktadienį pranešė vienas Vakarų pareigūnas.

„Mūsų kolegoms rusams: Ukraina nėra jūsų šalis. Jos grūdai nėra jūsų grūdai. Kodėl blokuojate uostus? Turėtumėt išleisti grūdus“, – šaltinis citavo A. Blinkeno pasisakymą per Indonezijoje vykusias Didžiojo dvidešimtuko (G20) derybas už uždarų durų.

A. Blinkenas atsisakė atskirai susitikti su šiame renginyje dalyvaujančiu Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu, bet kreipėsi į Maskvą per derybas ir išdėstė planus dėl JAV finansinės pagalbos, turinčios padėti sumažinti pasaulinį maisto produktų stygių, nulemtą karo Ukrainoje, kuri yra svarbi kviečių, kukurūzų ir kitų žemės ūkio produktų eksportuotoja.

„Rusija yra šios problemos šaltinis, o Jungtinės Valstijos susitelkusios į sprendinius“, – pareigūnas citavo A. Blinkeno pasisakymą.

Ukrainos žemės ūkio produkcijos eksportas buvo smarkiai suvaržytas dėl Maskvos karinės invazijos, todėl pasaulyje išaugo maisto kainos, ir tai ypač skaudžiai paveikė neturtingoms šalims.

Maskva teigia leisianti maisto produktus gabenantiems Ukrainos laivams išplaukti, jeigu ukrainiečių kariuomenė išminuos uostus. Kyjivas tokią galimybę atmeta, baimindamasis dėl Ukrainos Juodosios jūros pakrantės saugumo.

10:47 | Haidajus: Sjevjerodoneckas atsidūrė ant humanitarinės katastrofos slenksčio

Sjevjerodoneckas atsidūrė ant humanitarinės katastrofos slenksčio, sako  Luhansko srities vadovas Serhijus Haidajus. Anot jo, miestas yra stipriai sugriautas, o rusų kariai toliau plėšia gyventojus.

Apie tai jis penktadienį ryte parašė savo „Telegram“ kanale.

„Sjevjerodonecke sugriauta arba apgadinta 80 proc. būstų. Kai kurie žmonės bando grįžti dėl daiktų, bet vis dažniau... randa tuščią butą, net jei jis išliko. Įžengę į miestą, rusai pirmiausia deportavo dalį vietos gyventojų, atėmė raktus, o tada pradėjo viską plėšti. Jie sunkvežimiais privažiuoja prie daugiaaukščių pastatų. Jei baldai geri, jie juos išsiveža. Tai nebėra vien buitinė technika“, – teigia jis.

Anot S. Haidajaus, miestas yra atsidūręs ties humanitarinės katastrofos riba. Mieste nėra centralizuoto vandentiekio, dujų ir elektros tiekimo.

„Nuo vasario pabaigos okupantai apšaudo ypatingos svarbos infrastruktūros objektus, beveik visiškai juos sunaikindami. Jie negalės nieko suremontuoti. Nes net taikos metu tokios apimties atstatymo darbus galima atlikti per šešis mėnesius ar metus. Jei yra medžiagų ir kvalifikuotų darbininkų. Rusai neturi nei to, nei kito“, – teigė jis.

Kita didelė problema mieste – nuotekos.

„Neveikia valymo įrenginiai, taip pat siurblinės. Nuotekos kaupiasi. Dar pridėkime oro temperatūrą. Ir smarvė nuo mirusiųjų – tų, kurie buvo palaidoti kiemuose, o daug jų liko butuose ir įėjimuose. Sjevjerodonecke vyksta humanitarinė katastrofa“,  – sako S. Haidajus.

Skaičiuojama, kad mieste šiuo metu gali būti likę apie 15 tūkst. civilių gyventojų.

10:15 | Arestovyčius atsakė Putinui: Ukrainoje dar „nieko nepradėjote“, o jau baigiate

Rusijos režimo lyderiui Vladimirui Putinui pareiškus, kad Rusijos kariuomenė Ukrainoje „iš esmės nieko rimto dar nepradėjo“, Ukrainos prezidento patarėjas Oleksijus Arestovyčius parengė atsakymą.

O. Arestovyčius mano, kad vakarykštis V. Putino pareiškimas iš esmės buvo skirtas vidinei auditorijai, rašo UNIAN.

„Akivaizdu, kad jie matavosi, žiūrėjo ir bandė atsakyti į ryškesnius visuomenės prašymus. Į visa tai turiu vieną atsakymą: jie nepradėjo, bet jūs jau baigiate, tai viskas. Visoms šioms pastangoms liko mažai laiko. Pusantro mėnesio ir, manau, jie pamažu nurims savo bandymuose žengti į priekį“, – sakė jis.

Anot O. Arestovyčiaus, V. Putinas žaisdamas kruviną žaidimą, bando padaryti gerą įspūdį. Anot jo, Kremliaus režimo lyderis žino, kad Rusijos kariuomenė Ukrainoje susiduria su nesėkmėmis.

09:43 | Rusai apšaudė savo pačių pozicijas

Rusijos pajėgos prie Neskučnio miesto apšaudė savo pozicijas, praneša Zaporižios regiono karinė administracija.

„Ukrainos žvalgybos duomenimis, kai kurie Rusijos okupacinių pajėgų reaktyviosios artilerijos daliniai visiškai nepalaiko vadinamosios „specialiosios operacijos“ ir nesąmoningai padeda Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms demilitarizuoti savo pačių Rusijos okupacines pajėgas“, – rašoma pranešime.

„Specialiąja operacija“ Rusijos propaganda vadina karą Ukrainoje. Anot Kremliaus, Rusija siekia „demilitarizuoti“ ir „denacifikuoti“ Ukrainą, tačiau, Vakarų vertinimu, Rusija siekia iš esmės sunaikinti Ukrainą bei šalį užgrobti.

Dar birželį pranešta, kad Rusijos raketa pataikė pati į save. Rusijos oro gynybos sistema iššovė, kai danguje aptiko objektą. Tačiau vos pakilusi raketa apsisuko ir trenkėsi vos už kelių metrų nuo paleidimo vietos.

09:21 | Lavrovas: Rusija „neturi apie ką kalbėtis su Vakarais“

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Rusija yra pasirengusi derėtis su Ukraina ir Turkija dėl grūdų, tačiau neaišku, kada tokios derybos galėtų įvykti, rašo „The Guardian“.

Apie tai S. Lavrovas žurnalistams komentavo po susitikimo su G20 šalių užsienio reikalų ministrais.

‚Jeigu [Vakarai] nori ne derybų, o Ukrainos pergalės prieš Rusiją mūšio lauke, tuomet, ko gero, tiesiog nėra apie ką kalbėti su Vakarais, nes su tokiu požiūriu, tiesą sakant, neleidžiama Ukrainai pereiti prie taikos proceso“, – Rusijos naujienų agentūra RIA cituoja jį.

08:59 | ISW: vargu, ar Rusija per paskelbtą pertrauką nustos vykdyti karo veiksmus

Rusijos pajėgos Ukrainoje daro pertrauką, kad pailsėtų ir atgautų kovinį pajėgumą, sakoma Amerikos karo studijų instituto (ISW) analitikų ataskaitoje.

„Liepos 7 dieną Rusijos gynybos ministerijos pareigūnas Igoris Konašenkovas paskelbė, kad Rusijos pajėgos Ukrainoje sustoja pailsėti ir atgauti kovinius pajėgumus, patvirtindamas ISW vertinimą, kad Rusijos pajėgos inicijavo operatyvinę pauzę“, – sakoma pranešime.

Rusija nenurodė, kiek truks Rusijos pajėgų pauzė.

„Per šią operacijų pauzę Rusijos pajėgos nenutraukė aktyvių karo veiksmų ir vargu ar nustos tai daryti. Liepos 7 d. Rusijos pajėgos tęsė ribotą sausumos puolimą, taip pat oro, artilerijos ir raketų smūgius visomis kryptimis. Rusijos pajėgos, tikėtina, kad ir toliau apsiribos nedidelio masto puolimo veiksmais, nes jie perskirsto pajėgas ir ruošia sąlygas didesniam puolimui artimiausiomis savaitėmis ar mėnesiais“, – teigiama ataskaitoje.

Rusija dar ketvirtadienį pranešė daranti pertrauką koviniuose veiksmuose Ukrainoje. Kaip pranešė rusų naujienų agentūra „Tass“, ministerija nurodė, jog „specialiojoje operacijoje“ dalyvavusiems daliniams „buvo suteikta galimybė pailsėti“.

08:39 | „Užsikniskit“: Chersonas reiškia poziciją prieš „referendumą“

Rusijos okupuotame Chersone pradėjo rastis užrašai, pasisakantys prieš „referendumą“ dėl prisijungimo prie Rusijos.

„Svarbiausia yra mūsų žmonių pozicija!", – rašė Chersono regiono tarybos pirmininko pavaduotojas Jurijus Sobolevskis.

08:35 | NASA: Rusija yra okupavusi 22 proc. Ukrainos dirbamosios žemės

Rusijos pajėgos kontroliuoja apie 22 proc. Ukrainos – vienos pagrindinių tiekėjų pasaulinėms grūdų ir maistinio aliejaus rinkoms – dirbamosios žemės, skaičiuojant nuo vasario 24 dieną pradėtos invazijos, ketvirtadienį pranešė JAV Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA).

NASA mokslininkų analizuoti palydoviniai duomenys rodo, kad Rusijai okupavus Rytų ir Pietų Ukrainą, į jos kontrolę pateko žemės plotai, kuriuose auginami 28 proc. šalies žiemkenčių, daugiausia kviečių, rapsų, miežių ir rugių, ir 18 proc. vasarinių pasėlių, daugiausia kukurūzų ir saulėgrąžų.

Agentūros mokslininkai teigia, kad dėl karo sutrikęs derliaus nuėmimas ir sėja, įskaitant tą aplinkybę, kad dalis ūkininkų buvo priversti bėgti nuo karo, trūksta darbo jėgos, o laukai yra apšaudomi, – gali turėti didelį poveikį pasauliniam maisto produktų tiekimui.

„Pasauliniame „duonos krepšelyje“ vyksta karas“, – pažymėjo NASA maisto saugumo ir žemės ūkio programos, naudojančios JAV ir Europos palydovinius duomenis pasaulinės maisto gamybos tyrimams, direktorė Inbal Becker-Reshef.

08:27 | Rusijoje teisiamas miesto tarybos narys, kritikavęs Rusijos karą Ukrainoje

Rusijos prokuroras ketvirtadienį paprašė skirti septynerių metų laisvės atėmimo bausmę Maskvos miesto tarybos nariui, kaltinamam kritikavus Rusijos pajėgų invaziją Ukrainoje.

Teisininko išsilavinimą turintis 60 metų Aleksejus Gorinovas buvo suimtas balandžio pabaigoje dėl „sąmoningai melagingos informacijos“ apie Rusijos kariuomenę platinimo ir dabar yra teisiamas.

A. Gorinovas yra pirmasis išrinktas opozicijos narys, kuriam gresia kalėjimas už Maskvos karinės kampanijos Ukrainoje kritiką.

Kaltinimai pateikti remiantis nauju teisės aktu, pagal kurį už Rusijos kariuomenės diskreditavimą gali būti skiriama laisvės atėmimo bausmė. Tai yra dalis didėjančių Maskvos pastangų užgniaužti paskutinius pasipriešinimo likučius.

Kalbėdamas Maskvos Meščansko apygardos teisme prokuroras kaltino A. Gorinovą, kad šis pakenkė „ginkluotųjų pajėgų autoritetui“ ir buvo vedamas „politinės neapykantos“, sakė AFP žurnalistas.

08:01 | G-20 ministrai pradėjo susitikimą Balyje, kur pagrindinis dėmesys skiriamas Ukrainai

Didžiojo dvidešimtuko (G-20) užsienio reikalų ministrai penktadienį pradėjo susitikimą Indonezijoje, kur pirmą kartą nuo karo Ukrainoje pradžios kartu dalyvauja JAV ir Rusijos kolegos.

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas ir Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas drauge su kolegomis pradėjo visą dieną truksiančias derybas. Jose Vašingtonas sieks užsitikrinti didžiausių pasaulio ekonomikų paramą, kad galėtų daryti spaudimą Maskvai dėl invazijos į kaimyninę šalį.

06:58 | Dėl Rusijos puolimo Zaporižės srityje išdegė 20 hektarų kviečių

Dėl Rusijos apšaudymo Zaporižės srityje užsidegė laukai, ugnis išplito į Dniepropetrovsko srities teritoriją, praneša „Freedom“.

Buvo sunaikinta apie 20 hektarų kviečių.

Svabriausios ketvirtadienio naujienos:

► Rusijos pajėgos ketvirtadienį apšaudė Avdijivką, rusų sprogmuo pataikė į daugiabutį. Kaip praneša UNIAN, žuvo mažiausiai vienas žmogus, dar du buvo sužeisti. Ketvirtadienį vakare taip pat nugriaudėjo virtinė sprogimų Charkive. Kiek anksčiau ketvirtadienį buvo apšaudytas ir Kramatorskas, pranešta apie bent vieną žuvusįjį. Apšaudytas ir Slovjanskas.

► Baltarusijos vyriausiosios žvalgybos direkcijos vadovas, Baltarusijos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininko pavaduotojas Ruslanas Kosyginas pagrasino Baltarusijos raketų smūgiais Lenkijai. Jis pareiškė, kad jei Vakarai įgyvendins kokius nors „planus“, būtent Lenkija su savo karine infrastruktūra taps pirminiu smūgių taikiniu.

► Netrukus Rusija gali bandyti visiškai perimti Luhansko srities kontrolę, o paskui gali judėti Zaporižios kryptimi, sako Ukrainos gynybos viceministrė Hanna Malyar, rašo UNIAN. Ukrainos žvalgyba neatmeta galimybės, kad okupantai bandys veržtis Zaporižios kryptimi.

► Ketvirtadienį JK premjeras Borisas Johnsonas pranešė apie pasitraukimą iš JK konservatorių partijos lyderio, o kartu ir JK premjero posto. Kyjivas ketvirtadienį padėkojo B. Johnsonui už paramą Ukrainai „sunkiausiais laikais“, prasidėjus Rusijos karinei invazijai.

► Rusijos gynybos ministerija oficialiai paskelbė pertrauką „specialiojoje operacijoje“ Ukrainoje. Kaip praneša rusų naujienų agentūra „Tass“, ministerija nurodė, jog „specialiojoje operacijoje“ dalyvavusiems daliniams „buvo suteikta galimybė pailsėti“.

► Ukrainos kariai legendinėje Gyvačių saloje ketvirtadienį pagaliau iš tikrųjų iškėlė Ukrainos vėliavą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Gamink išmaniai


TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų