tv3.lt sokiu laida tango manai

tv3.lt sokiu laida tango manai

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje plačiai aptarinėjami Rusijos kultūros klausimai: ruošiamasi gegužės 9-ajai ir nukeliami paminklai sovietų kariams. Saugumo struktūros įspėja, kad per vadinamąją Pergalės dieną gali pasipilti provokacijų. Antradienį kultūros ministras Simonas Kairys susitiko su Valstybės saugumo departamento (VSD) direktoriumi Dariumi Jauniškiu ir aptarė situaciją.

Lietuvoje plačiai aptarinėjami Rusijos kultūros klausimai: ruošiamasi gegužės 9-ajai ir nukeliami paminklai sovietų kariams. Saugumo struktūros įspėja, kad per vadinamąją Pergalės dieną gali pasipilti provokacijų. Antradienį kultūros ministras Simonas Kairys susitiko su Valstybės saugumo departamento (VSD) direktoriumi Dariumi Jauniškiu ir aptarė situaciją.

REKLAMA

VSD perspėja, kad gegužės 9-ąją Lietuvoje gali kilti provokacijų ir smurtinių incidentų. Ministras S. Kairys komentavo, kiek nugąstavimai dėl šios datos yra pagrįsti. Jo teigimu, tądien bus laikomasi įstatymų: žmonės galės eiti į kapines minėti gegužės 9-osios, nes tai yra jų teisė.

Ministras: žmonės į kapines vis tiek eis

Tęsiantis karui Ukrainoje, Kultūros ministerija palaiko ryšį su VSD ir kitomis saugumo struktūromis, žurnalistams sakė S. Kairys. 

REKLAMA

„Mes vienodai visi suprantame situaciją. Pagrindinė žinutė, kurią nori perduoti institucijos, atsakingos už valstybės saugumą: visi dalykai turi būti daromi gerbiant įstatymą, procedūras, nesiveliant į provokacijas.

REKLAMA

Grįžtant prie gegužės 9-osios, aišku, kad yra įvairių nuogąstavimų. Vis tiek žmonės į kapines eis, nes čia yra jų teisė, čia nieko blogo. Klausimas, kad nebūtų įtakų visuomenėje, kad <...> mes patys nepridarytume daugiau problemų, negu jų galėtų būti“, – teigė jis.

Pareigūnai užtikrins viešąją tvarką ir fiksuos provokacijų atvejus, sakė S. Kairys.

„Policijai, manau, tikrai nereikia patarinėti, kaip jiems dirbti savo darbą. Yra civilizuotoje valstybėje civilizuoti būdai, ne man komentuoti. Yra fiksavimas vienų ar kitų situacijų, o ne sprendimai, priimti jėga. Nekalbame apie tokius scenarijus. Gegužės 9-oji yra Rusijai svarbi data, ji svarbi ir kai kuriems mūsų piliečiams. Ir čia yra svarbu, kad neįvyktų netikėtų provokacijų, o jeigu vyktų, kad žinotume, kad jos tokios yra kad joms nepasiduotume“, – sakė S. Kairys.

REKLAMA

Nukeliami paminklai, bet į kapus „niekas nesikėsina“

Ministras pasisakė ir dėl nukeliamų paminklų, skirtų sovietų kariams atminti.

„Turi būti pasitelkiami ekspertai, išlaikomos visos procedūros. Sprendimai turi būti priimti ramiai, solidžiai, neskubant, nestatant į rėmus, kad iki gegužės 9 dienos turi būti išspręsta. Putinas nusistato terminus, ar iki Velykų, ar iki gegužės 9 d. Mes turime elgtis solidžiai ir išlaikyti visuomenėje rimtį“, – kalbėjo jis.

REKLAMA
REKLAMA

Paklaustas apie Kremliaus propagandos grėsmes, ministras atsakė: „Nuo mūsų nepriklauso, ką propaganda išnaudos. Turėkime omeny, kad Lietuva padeda karine prasme Ukrainai, išsiuntė ambasadorių, konsulatas uždarytas. Manau, čia yra visam tam paveiksle viena iš detalių. Institucijos turi palaikyti ryšį“, – nurodė S. Kairys.

Jis akcentavo, kad paminklų nukėlimas nesuardys kapinių.

„Norime pabrėžti, kad į kapines, į kapus nieka nesikėsina. Su mirusiais niekas nekovoja. Eina kalba tik apie skulptūras, akcentus, kurie akivaizdžiai propaguoja agresiją, okupacinį režimą ir iš to išplaukiantį simbolizmą“, – sakė jis.

REKLAMA

Rusų atlikėjai Lietuvoje – nepageidaujami: yra viena išimtis

Jis užsiminė ir apie rusų atlikėjus, kurie norėjo atvykti į Lietuvą. Kelias į šalį jiems uždarytas, nes, pasak ministro, nemoralu, kad pas mus šoktų ir dainuotų kariaujančios šalies atstovai.

„Atvažiuoti gali tik įvairūs disidentai, kultūrininkai, kurių gyvybėms yra grėsmė ir panašiai. <...> Nepageidaujamų asmenų sąrašas vis pasipildo viena kita pavarde. Po Kirkorovo situacijos visi organizatoriai žino, kad iki lipimo į lėktuvo asmuo gali būti įtrauktas į sąrašą ir tiesiog jis į Lietuvą neatvyks“, – teigė S. Kairys.

REKLAMA

Jo teigimu, patys organizatoriai turi prisiimti atsakomybę, kviesdami užsienio atlikėjus į Lietuvą.

Neišduota leidimų gegužės 9 d. renginiams

Primenama, kad gegužės 9-ąją rusai mini pergalę Antrajame pasauliniame kare prieš nacistinę Vokietiją.

Lietuvos rusakalbiai tradiciškai minėdavo gegužės 9-ąją Vilniaus Antakalnio kapinėse, Klaipėdos Skulptūrų parke ir taip toliau. Sostinės meras Remigijus Šimašius anksčiau sakė, kad savivaldybė neišduos jokių leidimų gegužės 9-ąją įprastai Antakalnio kapinėse, prie sovietų karių memorialo vykstantiems renginiams. Uostamiesčio meras Vytautas Grubliauskas tv3.lt sakė nesulaukęs nė vieno prašymo gegužės 9-osios renginiams vykti, todėl jų Klaipėdoje ir nebus.

REKLAMA
REKLAMA

Portalas tv3.lt jau rašė, kad dėl Rusijos invazijos į Ukrainą kilo diskusijų dėl Lietuvoje esančių paminklų sovietų kariams. Taip pat kyla klausimų dėl artėjančios gegužės 9-osios minėjimų. Rusijoje ši data dar vadinama Pergalės diena.

Prieš savaitę kultūros ministras sakė pasirašysiantis įsakymą, kuriuo šalies savivaldybėms bus atrišamos rankos spręsti dėl sovietinio paveldo kapinėse.

Anot S. Kairio, siekta atskirti, jog kapinėse esančios ir „skleidžiančios agresiją ir simbolizuojančios karą“ skulptūros galėtų būti nukeltos prieš tai panaikinus jų apsaugą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų