REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Darius Jauniškis sako, kad informaciją apie Gitano Nausėdo aplinką žvalgybai perdavė „žmogiškasis šaltinis“, tačiau jo tapatybės neatskleidžia.

Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Darius Jauniškis sako, kad informaciją apie Gitano Nausėdo aplinką žvalgybai perdavė „žmogiškasis šaltinis“, tačiau jo tapatybės neatskleidžia.

REKLAMA

Taip VSD direktorius liudijo Seimo komisijai, tiriančiai pranešėjo Tomo Gailiaus istoriją dėl galimai neteisėto informacijos rinkimo 2019 m. prezidento rinkimų kampanijos metu.

„Tai buvo žmogiškasis šaltinis, kuris laikomas žvalgybos šaltiniu“, – teigė D. Jauniškis, atsakydamas į klausimą, kaip departamentą pasiekė G. Nausėdos aplinkos žmonių sąrašai.

VSD vadovas pabrėžė, kad minėtasis šaltinis nebuvo pats G. Nausėda. Tačiau, siekdamas apsaugoti šį asmenį, jo tapatybės D. Jauniškis neatskleidė.

Komisijos pirmininkui Vytautui Bakui kilo klausimų, ar minėtas šaltinis buvo įregistruotas VSD sistemose nustatyta tvarka – ar šaltiniui buvo suteiktas identifikacijos numeris ir slapyvardis. D. Jauniškis teigė, kad į šį klausimą galės atsakyti tik uždaro posėdžio metu.

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu mes kalbame apie procesus, kurie vyksta departamente, nenorėčiau apie tai kalbėti atvirame posėdyje“, – sakė jis.

Departamento direktorius nurodė, kad gauti sąrašai buvo surašyti popieriaus lapuose, kuriuos jis perdavė savo pavaduotojui Remigijui Bridikiui. VSD direktorius teigė R. Bridikiui davęs žodinį pavedimą patikrinti informaciją – tuo metu, anot D. Jauniškio, galiojusi tvarka tokias užduotis leido pavesti žodžiu.

REKLAMA

Be to, D. Jauniškis pakartojo, kad 2019 m. šalies vadovo rinkimų metu VSD tikrino informaciją apie visus kandidatus į prezidentus. Jis taip pat pabrėžė, kad departamentas informaciją tikrino, o ne ją rinko.

Vasario pradžioje komisijai liudijo ir VSD direktoriaus pavaduotojas R. Bridikis. Posėdžio metu jis patvirtino, kad prieš 2019 m. prezidento rinkimus jis davė nurodymą T. Gailiui patikrinti G. Nausėdos aplinką.

ELTA primena, kad Seimo įsteigta specialioji VSD pranešėjo komisija siekia atsakyti į klausimus, ar 2019 metų prezidento rinkimų kampanijos metu žvalgyba teisėtai rinko informaciją apie kandidatus, jų aplinką, kaip tvarkė ir ar kam nors perdavė tokią informaciją.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat siekiama išsiaiškinti, ar pastarojoje kampanijoje buvo panaudoti SEB banko klientų duomenys, kokias rinkimines išlaidas patyrė kandidatai. Keliami klausimai ir dėl rinkimus laimėjusio prezidento G. Nausėdos ryšių su Baltarusijos trąšų verslo atstovais. Be to, komisija nori išsiaiškinti, ar po pranešėjo kreipimosi teisėsaugos institucijos – Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) bei Generalinė prokuratūra – tinkamai įvertino gautą informaciją.

Pirmąjį kartą pranešėjo istorija sulaukė parlamento dėmesio 2019 m. Tuomet pranešėjo perduota informacija pasiekė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą (NSGK), tačiau šis įvertinęs situaciją pripažino, kad VSD veikė savo kompetencijų ribose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pranešėjo istorija grįžo į politinių debatų epicentrą pasirodžius žurnalistų Dovydo Pancerovo ir Birutės Davidonytės knygai „Pranešėjas ir Prezidentas“, kurioje atskleidžiamas VSD vykdytas galimai neteisėtas duomenų rinkimas apie privačius asmenis prezidento rinkimų kampanijos metu.

Komisija savo išvadą ir nutarimo projektą Seimui turės pateikti iki kovo 10 d.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų