Gilužio ežeras šalia Pilaitės mikrorajono yra vilniečių mėgstama maudynių vieta. Miestas plečiasi, tad gyvenamųjų namų kvartalai artėja ir prie šio ežero. Ir prie šio ežero jau prasideda daugiabučių statybos, tad Gilužyje maudytis įpratę žmonės nustėro – išdygo tvora, trukdanti laisvai praeiti į paplūdimį.
Vietos gyventojais ne juokais piktinasi tokia savivale: „Nieko nėra daroma, tik naudojamasi privilegijomis. Nestabdant procedūros – užlips ant galvos. Atitvėrė ne tik mums, visuomenei. Ir iš kitos pusės atitverta. Neduok Dieve, kažkas įvyktų."
Jam antrina netoliese gyvenanti ir čia maudytis mėgstanti moteris.
„Šokas buvo, gerai, kad žmonės pasakė, kaip apeiti aplinkui. Iš viso pasakysiu apie šias statybas, čia buvo vos ne draustinis, citrininio čiobrelio, laukinių žemuogių, braškių, o liko plynė. Sunaikino viską, kas buvo, bebrus išnaikino, o stato ekologiškus namus", – piktinosi ji.
Visgi, net plika akimi matoma, kad 5 metrų atstumo nuo tvoros iki ežero nėra.
Aplinkosaugininkai teigia, kad jokia tvora negali būti pastatyta arčiau kaip 5 metrai iki vandens telkinio. Toks plotas reikalingas ne tik žmonėms prieiti prie ežero, bet ir nutikus nelaimei – gelbėtojams. Tačiau šioji stovi kone ežere. Greta užlipus ant lentų, tysančių tiesiog melduose, po jomis žliugsi vanduo.
Aplinkos ministerijos pozicija aiški: „5 metrų atstumu nuo kranto linijos negalima tverti tvorų ar želdiniais trukdyti praeiti pakrante. Visą tą praėjimą nustato ir žemės įstatymas. Žemių savininkai neturi kliudyti praeiti pakrante ir lankyti vertybes."
Daugiabučius namus čia užsimojo statyti bendrovė „Pilaitės kalvos“. Sužinojęs apie vilniečių pasipiktinimą dėl į ežerą nutiestos tvoros, bendrovės vadovas ne itin kalbus – sako aiškinasi situaciją ir tvorą žada patrumpinti.
„Aiškinamės, gal rangovai ne taip suprato. Ta tvoros dalis jau yra nuardyta", – kalbėjo „Pilaitės kalvos“ direktorius Andrius Grekauskas.
„Kas iš to: namas prie vandens? Reikia galvoti, gamtai palikti vietos. Žmogui to reikia. Gamtai žmogaus nereikia, bet žmogui reikia gamtos", – samprotavo Aplinkos ministerijos atstovas Eduardas Vaitkevičius.
Kol kas prie Gilužio ežero vilniečiai dar vaikšto lauku. Tačiau kasdien čia statybinės technikos vis daugiau, pagal projektą statybos teritorija apims visą lauką. Tad žmonės nebežino, kaip reikės patekti prie vandens telkinio, mat tvoromis tveriama vis didesnė teritorija.