„Saugokite savo vaikus ir jų gyvybes!!!“ – perspėja Šilalės rajono gyventoja Andželika Bajorinaitė. Jos šeimą savaitės pradžioje sukrėtė, kaip ji teigia, bandymas pagrobti beveik 3 metų sūnų, poilsiaujant prie Nemuno, Šilutės rajone.
Gegužės 13-osios rytą moteris stovyklaudama gamtoje su vaiku ir jo seneliu trumpam nusisuko – o kai atsisuko, sūnaus jau nebebuvo. Prasidėjo panika: ji puolė skambinti į senelio telefoną, kurį žaisti buvo gavęs vaikas. Atsiliepimai kėlė nerimą – girdėjosi muzika, traškesiai ir vaiko verksmas.
Galiausiai berniukas buvo rastas brūzgynuose tolėliau nuo stovyklavietės, su įdrėskimais ir mėlyne veide. Netoli lėtai važiavo automobilis, iš kurio išlipę du vyrai apsimetė nustebusiais praeiviais bei pasakė: „Kaip čia toks mažas vaikas vienas vaikšto“, bet, išgirdę, kad kviečiama policija – greitai pasišalino.
Andželika įsitikinusi – pagrobėjai kurį laiką stebėjo jų šeimą, o pasitaikius progai, kai vaikas liko be priežiūros, jį tiesiog pagrobė.
Pagrobimų motyvai – įvairūs
Advokatas Gintaras Černiauskas, kurio paties 3 metų dukra buvo pagrobta, sako, kad tokie įvykiai – ypač su mažais vaikais – yra ypač traumuojantys.
„Atrodo labai keista, kad toks mažas vaikas kažką domintų, net ir aukščiausio lygio iškrypėliams, atrodo, kad jiems per mažas tas vaikas būtų. Tačiau jei pasižiūrėti, kas dedasi pasaulyje – vaikai grobiami, parduodami, atiduodami į vergovę.
Kitas dalykas – užsienyje yra šeimų, kurios negali susilaukti vaikų, jos gauna tuos vaikus ir augina kaip savo“, – sako advokatas.
Anot jo, svarbu suprasti, kad tokie įvykiai vyksta ne tik kažkur toli, bet ir visai čia pat, Lietuvoje, todėl tėvai ir visuomenė turi būti itin budrūs ir atsakingi.
Tikras pavojus suvokiamas tik vėliau
Kaip dažnai nutinka šoko būsenos tėvams – iš pradžių nesuvokiama, kad galėjo įvykti suplanuotas pagrobimas, o ne tiesiog netyčinis dingimas.
Andželika pasakoja, kad iš pradžių net nesuprato, jog jos sūnus galėjo būti pagrobtas – kai berniukas buvo rastas prie brūzgynų, o iš šalia esančio automobilio išlipę du vyrai apsimetė nustebusiais praeiviais bei net paragino berniuką grįžti pas mamą, moteris padėkojo jiems už pagalbą.
Policijai ji taip pat iš pradžių nurodė neturinti priekaištų, o tik praėjus kuriam laikui, atsipeikėjusi po šoko, ji ėmė analizuoti situaciją, prisiminė įvykių detales ir suprato, kad visa tai nebuvo atsitiktinumas – vaikas, jos manymu, buvo sąmoningai pagrobtas ir tik vėliau paliktas.
Advokatas G. Černiauskas teigia, kad tai suprantama mamos reakcija. Pats patyręs beveik identišką situaciją, jis prisimena, kad irgi ne iš karto suvokė, jog dukra buvo pagrobta.
„Mano dukra buvo irgi lygiai taip pat 3 metukų, kai ji buvo prapuolusi. Galbūt gyvenime per daug nebuvau nusidėjęs, todėl mane neįtikėtinu keliu atvedė prie savo dukros, kur aš ją radau. Ir ten be jokių variantų, kad ji pati galėjo nueiti. Tuo metu aš pats nesuvokiau, kad ji buvo pagrobta.
Tik kitą dieną pradėjau suvokti, kad ji pati negalėjo nueiti nuo labai aukšto ir stataus kalno, apaugusio dilgėlėmis bei atsidurti kalno papėdėje. Tik po to prieš akis po truputį atsirado tas vaizdas – kaip garažų boksai yra uždaryti, o vienas jų atidarytas. Bet jau kitą dieną aš jau niekaip nebūčiau atrinkęs, kuriame garaže buvo atidarytos durys ir kas ten galėjo tai padaryti“, – prisimena jis.
G. Černiauskas atvirauja, kad radus vaiką užplūsta neapsakomas jausmas.
„Pasileidau nuo kalno su dviračiu, o tas kalnas pasibaigė tokiu nukirstu šlaitu, plojausi į asfaltą iš kokio pusantro metro aukščio. Net dviračio šakė perlūžo pusiau ir pats visas kruvinas atsistojau, bet kai pamačiau aš savo vaiką, tiesiog daugiau nieko nei mačiau, nei suvokiau. Pagriebiau ją į glėbį ir tas jausmas – tiesiog būni euforijoje, kad viskas sėkmingai baigėsi.
Po to tik įsijungia logika ir sveikas protas grįžta, kad ne viskas taip paprasta, kaip atrodo iš pat pradžių. Tai čia greičiausiai lygiai taip pat ir ta mama – nesuvokė, kas galėjo įvykti, nes labai greitai pasibaigė ta situacija, kuri galėjo pasibaigti tragiškai“, – sako jis.
Reikia pokyčių sistemoje
Advokatas įsitikinęs – vaikų pagrobėjams turi būti taikomos griežčiausios bausmės, o taip pat būtina peržiūrėti teisinę sistemą.
„Pirmiausia turėtų būti tokių asmenų registras. Tie, kurie linkę į pedofiliją, net jei ir nebuvo nuteisti, turėtų būti registruojami. Tie duomenys turėtų būti prieinami, nes tie asmenys neturi imuniteto į duomenų apsaugą – visuomenė turi teisę žinoti ir saugotis bei saugoti savo vaikus nuo jų“, – sako G. Černiauskas.
Be to jis pabrėžia, kad policijos pareigūnai turėtų būti specialiai mokomi atpažinti tokius atvejus ir greitai reaguoti į pranešimus apie galimus pagrobimus.
Kalbant apie bausmes, G. Černiauskas nurodo, kad jos turėtų būti itin griežtos, kad pagrobėjams net nekiltų noro užsiimti tokiais dalykais.
„Turėtų būti pačios griežčiausios bausmės vykdomos. Tokie žmonės, kurie tai daro, turėtų suvokti, kad tėvo atveju pagavus juos – iš karto įvyktų bausmės įvykdymas, nes aš pats nesusilaikyčiau.
Čia tolerancijos negali būti – ir taip turėtų būti visiems, kurie kada nors ketina tokį dalyką padaryti, kad žinotų, jog neišvengs atpildo ir kad jis bus pats greičiausias“, – kalba advokatas.
Policijos reakcija
Kiek anksčiau policijos atstovai naujienų portalui tv3.lt patvirtino, kad dėl šito atvejo buvo sulaukę motinos skambučio:
„Buvo gautas pranešimas gegužės 13 d. 9.06 val., kad dingo pranešėjos vaikas. Buvo išsiųstos pajėgos, bet mama pati vaiką susirado ir ji niekam pretenzijų nepareiškė. Kad vaikas galėjo būti pagrobtas ar patyrė sužalojimų ji neminėjo. Atvykę pareigūnai jokių sužalojimų taip pat nepastebėjo.“
Vis dėlto, policijos atstovų teigimu, po mamos įrašo socialiniame tinkle, pareigūnai su ja dar bendraus. Tą patvirtino ir Andželika, kuri šį trečiadienį sulaukė tyrėjos kvietimo atvykti į komisariatą.
Moteris pridūrė, kad tik iš pat pradžių jokių pretenzijų niekam neturėjo, nes buvo ištikta šoko ir dar nesuvokė kokiame dideliame pavojuje buvo atsidūręs jos trimetis. „Vėliau jau pasidalijau su pareigūnais savo įtarimais, bet į juos, regis, reaguota tik paviršutiniškai“, – apgailestavo Andželika.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!