Grįždama į praėjusių metų kovo mėnesį moteris pasakojo, kad į Kauno klinikas jau pakliuvo būdama komplikuotos daugiavaisio nėštumo būklės. Kaip sako ji, po daugybės atliktų procedūrų, nors neteko daug kraujo, buvo išleista namo net patikrinus hemoglobino kiekio kraujyje. Anot Rasos, toliau viskas rutuliojosi lyg sapne, o jos gyvybę realiai išsaugojęs atsitiktinumas.
„Nors išrašymo dienos išvakarėse skundžiausi dideliu kraujavimu, medikai svarstė, kad gal ant gimdos ilgiau „pagulėjau“. Atsakydama pastebėdavau, kad man gydytojas sakęs, jog jau kitą dieną nėra normalu taip kraujuoti, o čia jau visos 10 dienų praėjo... Palatos akušerė ar kas ten už ją atsakinga iškvietė rezidentę ar gydytoją... Ji buvo su papkute.
Nežinau, ar tai pažymėjo, bet pasakė, kad ant gimdos per ilgai „pagulėjau“. Kitą dieną gydytojui pasakiau, kad aš labai kraujuoju, kad vakar daktarę kviečiau. Jis sakė, kad „jūsų kraują per daug paskystinom, per savaitgalį pagerkit mažesnę dozę varfarino“. Ačiū Dievui, negėriau visai. Išrašuose nieko apie tai nepaminėta. Išrašant irgi tą vis kartojau, kokia situacija, tačiau man tik atsakė, kad „oi, kraują truputį nuskystinome...“ Ir išleido su dvynukais ant rankų“, – kalbėjo pašnekovė.
Krito kas kelis metrus
Rasa pasakoja tik prisimenanti, kad buvo balta kaip popierius ir namie vos kelis metrus paėjusi krito. Kitą dieną moteris išsikvietė greitąją pagalbą.
„Medikai tik „pastatė“ lašelinę ir išvažiavo. Sekmadienį jau nebepakilau iš lovos. Greitoji išsivežė į klinikas, hemoglobinas buvo apie 45, perpylė kraują. Padarė dar operaciją, traukė krešulį ir sakė, kad jei ne jis, būčiau mirus“, – kylančias emocijas sunkiai tvardė moteris.
Šiandien dvynukams – jau 11 mėnesių, tačiau Rasa sako vis dar negalinti atsigauti, geria raminamuosius, konsultuojuosi su ne vienu specialistu.
„Per tuos mėnesius greitąją kviečiau ne kartą ir ne du. Daryti gal trys kompiuterinės tomografijos tyrimai, magnetinis rezonansas“, – sakė ji ir pridūrė svarstanti kreiptis dėl žalos atlyginimo, nes tiek jai, tiek šeimai, kurie iki dabar turi padėti rūpintis vaikais.
Moteris įsitikinusi, kad jei medikai prieš ją išrašant būtų įvertinę ne kraujo krešumą, o hemoglobiną, gal bent 80 proc. jos būklė dabar būtų lengvesnė.
„Visi metai – kaip per rūką. Tikrinau sveikatos paslaugas man pernai suteiktas, tai susidaro beveik 5500 eurų. Taip, ko galėjo nebūti, bet buvo... Ir ne dėl gyvenimiškų aplinkybių, o kažko galbūt pražiūrėto. Nes neatrodo normalu ką tik dvynukų susilaukusią, 1,6 l kraujo per Cezario pjūvio operaciją netekusiai mamai, kuriai buvo skystintas kraujas, o paskui dar paskirti kraują skystinantys vaistai, taip išleisti namo“, – pasakojo moteris.
Pašnekovė pridūrė, kad po pusmečio apsilankiusi standartinei patikrai pas ginekologą iš jo išgirdusi paaiškinimą, kad labai stipriai kraujuoti po gimdymo nėra normalu.
„Ėjau pas tą gydytoją, kuris operavo. Visa drebėjau, nes po visos šios istorijos pradėjau bijoti visų gydytojų. Papasakojau, kad jam pirmą dieną atėjus jis pasakė, kad gimda valysis, pakraujuoti normalu. Bet jei upeliu, tas negerai“, – pasakojo Rasa.
Klinikos: jau iš pradžių būklė buvo rimta
Paprašytas pakomentuoti situaciją Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos, Akušerijos skyriaus vadovas doc. Vladas Gintautas informavo, kad praėjusiais metais dvynių besilaukianti pacientė į Akušerijos ir ginekologijos kliniką atvyko besiskundžianti kojų tinimu ir aukštu kraujo spaudimu.
„Gydytojams įtarus giliųjų venų trombozę, atliktas kojų venų ultragarso tyrimas. Jis parodė, kad abiejose kojų giliosiose venose yra trombai, kurie neleidžia kraujui normaliai cirkuliuoti. Moteriai paskirtas kraujo krešėjimą mažinantis vaistas, siekiant išvengti trombų patekimo į širdį ir plaučius. Tokia būklė, net ir suteikus greitą ir profesionalią pagalbą, kelia pavojų žmogaus sveikatai ir gresia rimtomis komplikacijomis“, – atkreipė dėmesį gydytojas.
Jo aiškinimu, kadangi nėštumas ėjo į pabaigą, daugiadalykė gydytojų komanda laikinai nutraukė kraujo krešėjimą mažinančius vaistus dėl kraujavimo gimdymo metu ir galimo pogimdyvinio kraujavimo.
„Moteriai buvo sėkmingai atlikta Cezario pjūvio operacija. Šios operacijos metu gimdyvės įprastai netenka iki 1 litro kraujo, o minėta pacientė operacijos metu neteko apie 1,5 l kraujo. Šiek tiek gausesniam kraujavimui įtaką galėjo padaryti daugiavaisis nėštumas, gausūs vaisiaus vandenys, pertemptas gimdos raumuo.
Gimdymas praėjo sėkmingai, o hemoglobino rodikliai prieš ir po operacijos pakito labai nežymiai – nuo 109 iki 101 g/l. Vėliau gydytojai pakartojo kojų venų tyrimą, kuris parodė, kad situacija stabili, o kojų venų būklė – pagerėjusi. Kiekvieną dieną buvo kartojami kraujo krešėjimo tyrimai ir koreguojama vaistų dozė“, – komentavo V. Gintautas.
Jo teigimu, moteris iš ligoninės buvo išleista stabilios būklės, ji neišsakė jokių nusiskundimų nei dėl pirminės priežasties – kojų tinimo, nei dėl minimo kraujavimo.
„Jei pacientė būtų pranešusi apie kraujavimą, gydytojai tikrai imtųsi būtinų veiksmų, užtikrinančių gerą moters sveikatos būklę“, – sakė medikas.
Jis pridūrė, kad vėlyvas pogimdyminis kraujavimas gali prasidėti ir paūmėti praėjus net keletui savaičių ar mėnesių.
„Moteris buvo atvežta į Kauno klinikų Skubios pagalbos skyrių iš namų praėjus daugiau kaip dviem paroms nuo išrašymo iš ligoninės, todėl per tą laiką galėjo netekti daug kraujo“, – rašoma portalui atsiųstame atsakyme.