Kai kurie sostinės gyventojai, išgirdę žinią apie incidentą atominėje, suskubo į vaistines atsiimti kalio jodido tablečių, kurių, anot Sveikatos apsaugos ministerijos, dar neatsiėmė 600 tūkstančių lietuvių, gyvenančių 100 kilometrų spindulių nuo Baltarusijos atominės.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
„Reuters“ ir keli Baltarusijos opozicijos žiniasklaidos kanalai pranešė, kad vos 15 kilometrų nuo Lietuvos sienos, visai šalia Vilniaus esančioje Baltarusijos atominėje elektrinėje vieną iš dviejų blokų teko atjungti nuo elektros tinklo. Skelbiama, kad sistemos užfiksavo signalą, rodantį nukrypimą nuo normos. Aiškėja, kad sutriko reaktoriaus aušinimas.
Kai kurie vilniečiai, išgirdę naujieną, prisiminė, kad neatsiėmė kalio jodido tablečių, kurias valstybė nemokamai dalija gyventojams vaistinėse. Jei Astravo atominėje nutiktų katastrofa, jas reikėtų gerti visiems, kaip priešnuodį radiacijai.
Vadina grėsme visam pasauliui
Aplinkos ministras Povilas Poderskis naujienų portalui tv3.lt teigė, kad informacijos apie šį incidentą neturi ir pavadino Baltarusijos atominę grėsme visam pasauliui.
„Informacijos dar labai aiškios neturime, bet Astravo atominė elektrinė – grėsmė ne tik Lietuvai, o visam regionui ir visam pasauliui. Nes niekas nenori jokios atominės elektrinės avarijos, o pakankamai duomenų apie jos saugumą nėra gaunama ir tarptautiniai ekspertai ne visada įleidžiami“, – kalbėjo ministras.
Visgi daugeliui pakalbintų vilniečių naujiena apie incidentą Baltarusijos atominę elektrinę nerimo nekelia:
„Aš jau nieko nebijau, mano toks amžius.“
„Aš dirbau Černobylio atominėje elektrinėj ir žinau, kas tai yra. Tiesiog incidentas einamasis.“
„Jokių pranešimų nebuvo, kad buvo pavojus.“
Radiacijos padidėjimo nėra
Lietuvoje radiacijos lygį seka 50 stočių skirtinguose šalies kampeliuose. Tankiausiai – rytuose, prie sienos su Baltarusija, kur Lietuvą ir atominę elektrinę skiria apie 15 kilometrų.
Tačiau ekspertizės ir apšvitos stebėsenos departamento direktorius Julius Žiliukas sako, jokio radiacijos padidėjimo nėra, tad ir pavojaus kol kas nemato.
„Visas mūsų tinklas pastoviai matuoja dozės galią ir pagal tuos parodymus, jokio nukrypimo nėra. Tai yra natūralus gamtinis fonas visose pasienio stotelėse“, – teigė J. Žiliukas.
Jei Baltarusijos atominėje nutiktų nelaimė, vėjui pučiant į Lietuvos pusę, radiaciją pirmiausia pajustų rytų Lietuva – Vilnius. Būtent dėl to valstybė gyventojams dalija kalio jodido tabletes. Jos skirtos 17 savivaldybių, esančių 100 kilometrų spinduliu nuo atominės jėgainės, gyventojams bei čia besimokantiems studentams. Iš viso tai 1,1 milijono žmonių.
Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Sandra Sabonienė sako, kad tabletes vaistinėse atsiėmė vos 40 procentų, arba pusė milijono gyventojų.
„Sąrašas vaistinių, kur gyventojai gali atsiimti, yra ministerijos svetainėje. Tai jų yra pakankamai platus sąrašas. Virš 300 vaistinių dalyvauja, tai gyventojas gali pasitikrinti ar turi el. receptą savo e-sveikatos sistemoje, ir jei yra, gali nuvykti į vaistinę ir atsiimti.
Jei atsitiktų nelaimė, naujagimiams turėtų duoti ketvirtadalį tabletės, kūdikiams – pusę, vaikams nuo 3 iki 12 metų – 1 tabletę, ir visiems vyresniems bei suaugusiems – 2 tabletes.
Straipsnis parengtas pagal TV3 žinių reportažą.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:












































































































































































































































> kaūkės
> kuntraseptykai
> ir dar daug kas.